Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Demenciás időssel (időskori...

Demenciás időssel (időskori elbutulásos) milyen az élet?

Figyelt kérdés
2013. jún. 7. 08:24
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Tudomásom szerint az ilyen betegségben szenvedők agya a napi élet eseményeit már nem képesek teljes mértékben megjegyezni, csak egyes részleteit, töredékét.

Ezért van az, hogy ami tegnap, tegnapelőtt történt, amiről pár nappal előtte beszéltetek, nem biztos, hogy emlékszik rá, míg a régebbő idők, évek eseményeire teljesen tisztán.

Nem "meghülyült", csupán az agysejtek emlékezésért felelős részei kezdenek működésükben leállni, vagy nem is tudom, hogyan fogalmazzak.

2013. jún. 7. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
90%
Ááá olyan nincs, hogy elbutulás. A demencia bizonyos betegsegeknek a tünete ami feledékenységet jelent. Több stádiuma van közép szinttől már komoly gondok lehetnek (elfelejti a gyógyszert, eltéved, elhagy dolgokat , többször elmondja ugyanazt stb.) Gyakran ilyenkor már pelenkát kénytelenek hordani és szükségük van segítségre fürdésnél evésnél stb. Súlyos esetben teljen ápolára szorulnak, zavaros lesz a beszéd és egyre nehezebben emlékszik. Gyakran a gyerek, házastárs felismerése is gondot okoz. Ilyenkor már szakképzet ápolokra van szükség.
2013. jún. 7. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Borzasztó. Anyu egyik barátnője él a demenciás anyukájával együtt.

Azzal kezdődött, hogy néha eltévedt a városban, vagy rossz buszra szált.

Ma már ott tart a helyzet, hogy 20 percenként megkérdezi a lányától, hogy te ki vagy? Megkérdezi, hogy kik ezek a gyerekek (unokái), megkérdi, hogy te is itt laksz (a vejétől).


A néni lánya és veje válni készül, mert nincs magánéletük. egy pillanatra nem lehet magárahagyni a nénit. Estére meg hullafáradt lesz mentálisan a nő.

2013. jún. 7. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
Nem egyszerű az biztos. Az első hozzászólóval egyetértek...a régi dolgokra tényleg tisztán emlékeznek, csak a friss infók nem maradnak már meg. Pl. mamát ha meglátogattam kb. 5 percenként kérdezte milyen nap van?.. dolgozom -e már (évek óta amúgy), meg stb. És egy idő után már nem képesek ellátni magukat. Ő folyton meglepődött, hogy mi mennyibe kerül a boltba..mert nem tudta h az évek alatt felmentek az árak. És mikor új hütőt kellett venni adta a kevés kis pénzt a nyugdíjából..hát abból kb. 1 rekeszt lehetett volna venni a hütőbe. Sajnos már nem él. De bárcsak itt lenne..és akkor most már türelmesebben, nagyobb szeretettel gondoznák.:( Mivel ez örükletes...lehet én is így járok.
2013. jún. 7. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

szegény nagypapám szenvedett ebben. borzalmas lehetett. neki is, és nagyimnak is.

azt most nem részletezném, h hogy néz ki a gyakorlatban a betegség, a többiek már elmondták.

a legrosszabb az volt, h nem hagyta, h segítsünk öltözni, fürdeni, wc-re menni, étkezni. sajnos ilyenkor agresszívvá vált, és mivel nem volt betegségtudata, így folyton mondogatta, h ő nem hülye, nem csecsemő, nem kell folyton bábáskodni körülötte :(

egyszer lenyírtam a haját, azt hitte fodrász vagyok, és kérdezgetett a "szakmámról", olyan aranyosan el tudtunk beszélgetni, belementem a játékba, mert kicsit úgy éreztem, h visszakaptam a régi papámat, aki mindig olyan kedves és békés természetű volt. szegényke, a végén még pénzt is akart adni a munkámért :( szóval tudta ő, h hogy a dolgok hogyan működnek, de minden órában megkérdezte, h milyen nap van, milyen évet írunk.

az volt a legborzalmasabb, mikor elmentünk látogatni, h és jóformán elzavart minket, miközben a nagyimat szidta, h miért hív a házukba mindenféle idegeneket :(


lelkileg nagyon megviseli a közeli hozzátartozókat. elkeserítő érzés, hogy ott ül melletted, de agyban ki tudja merre jár szegény, és milyen küzdelem lehet neki minden nap, hiszen össze van zavarodva, azt sem tudja kik veszik körül, ő maga hol van, és mit kellene csinálnia, h ne frusztrálja ez az egész.


nagyon kell vigyázni, nehogy megszökjön, mert egyedül nem talál haza. sajnos papám is szökött párszor, de időben meg tudták állítani a szomszédok.


egy kórházi ágyon fekve töltötte élete utolsó 2 hónapját, a mai napig emlékszem arra az alkalomra mikor egyszer utoljára még felismert és a nevemen szólított. :((((

nem az fáj, h elment, mert tudom, h ez az élet rendje. azért haragszom a sorsra, h ilyen méltatlan körülmények közt kellett az én imádott nagypapámnak távoznia az élők sorából. :(

2013. jún. 8. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim válasza:
95%
én idősekkel foglalkozom,és nagyon szeretem őket.valóban nem könnyü egy demenciás időssel,de ha van benned elég szeretet,és türelem,akkor nem lehet gond az ápolása.különben kikészülsz.
2013. jún. 11. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim válasza:
92%
a nagymamám nem éppen demenciával kuzdott,hanem agytumora volt (pontosan nemtudom, valami daganat volt az agyában).Igen nehéz volt :(. Eleinte csak hulyeségeket beszélt,majd elveszett,elhagyta az autojat,baromságoka koltotte a kevés nyugdíját..-még "kicsi" voltam, nem értettem meg,hogy az igazi nagyi soha nem jon vissza.éjjelenként járkált,néha elesett-ilyenkor nem tudtuk felemelni,mert a gyogyszerek miatt sajnos nagyon elhizott-várnunk kellett valami eros embert,aki segített,vagy a szomszédot,legrosszabb esetben a mentoket :(((( utolso két honapját az oregek otthonában toltotte.Mikor meghalt(szép csendesen szerencsére) nem voltam melette-ezt orok életre sem fogom megbocsátani magamnak-még csak el sem koszontem tole. Mama,nagyon hiányzol! :((((((((((((((((
2013. jún. 11. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 kikicsoda ***** válasza:
100%
Anyukámnak is van ez a betegsége ( is) . Sajnos otthonban van, én nem tudnám fürdetni, meg ami még velejár, de örök lelkiismeretfurdalásom van, azóta én nem nevettem, a gyerekemben is nagy erőfeszítés kell, hogy örömömet leljem, pedig büszke vagyok rá, csak képtelen vagyok bárminek is felhőtlenül örülni. 1 évig nálunk volt Anyu, a férjem is rendes volt, de már akkor voltak problémák, de ezek a hülye orvosok nem foglalkoztak vele. Vagy ez a kezdetén nem állítható meg? 5-6 naponta megyünk Anyuhoz, de 2 szót ha szól, 40- 50 percig csak nézzük egymást, mert már én se nagyon tudok miket beszélni. Nem is érdekli, nem is érti, nem is reagál. Ez őrület! Szerintetek is rossz döntés volt "beadni"?
2013. jún. 22. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
98%
Kedves utolsó. Én nem itéllek el, az én nagymamám is otthonba került. Nagyon szerettük de a munka és a háztartás mellett ő is 24 órás munka volt. Először kb. fél évig vagy továb gondozónő is jött hozzá, de sajnos már annyira elhagyta magát -nem evett-nem mozdult alig lehetett emelgetni mosdatásnál-pelenkázni kellett, vigyázni rá h ki ne menjen, elesett folyton stb. És mivel volt neki mellette rákos megbetegedése is, folyton hányt stb. Így naponta többször kellett tényleg róla ruhát-hálóinget cserélni stb. És nekünk orvos ajánlotta h menjen "elfekvőbe" mert ellátásra van szüksége. Kiszáradt sokszor stb. Nagyon fájt nekünk is. De sajnos ha egyedül már nem megy, ez az élet. Úgyh tudom h rossz, de sajnos lehet h ez volt a jó döntés.
2013. jún. 24. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

Ja és még ne emészd magad. Én csak attól félek h ezt majd én is öröklöm..és vajon lesz e vki aki szeretettel fog gondozni!? :S

Nyugodj Békében Mami!!! :(

2013. jún. 24. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!