Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Értesítenek-e minket (engem...

Értesítenek-e minket (engem és a testvéremet) arról, hogyha a haszonélvező saját részét ráíratja valaki másra, vagy végrendeletet készíttet a saját részéről?

Figyelt kérdés
Édesapámat "behálózták" anyám halála után,tesvéremmel attól tartunk,hogy az ingatlan másik fele már nem a miénk.Ki lehet ezt valahogy deríteni?Kapunk róla esetleg értesítést?A dolgot még az is bonyolítja hogy én és a családom együtt lakunk apámmal,és elég sok pénzt költöttünk már a lakásra.
2013. szept. 20. 11:12
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Szerintem ha maga a végrendelkező nem mondja el, akkor nem tudod meg.
2013. szept. 20. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
68%
Haszonélvezeti jog nem átruházható,nem örökölhető.vagy ha féltek hogy a fele már nem a tiétek akkor ott tulajdonrésze is volt benne apátoknak...az pedig nem mindegy h tulajdonos félig vagy csak haszonélvezeti joga van.Ha csak kettőtök nevén van a lakás,akkor nélkületek nem tud vele semmit tenni,nem fordulhat elő hogy a fele már nem a tiétek.
2013. szept. 20. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
El kéne olvasni a btk.-t, most nem emlékszem pontosan, de szerintem csak akkor értesítenek titeket, ha el akarják adni az ingatlant, mivel nem felosztható. Egyébként a hagyatéki tárgyaláson is elmondják majd, hogy ki mennyit örökölt. De arról, hogy készített-e végrendeletet, és hogy mi áll benne, nem tájékoztatnak az esedékességig.
2013. szept. 20. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
69%

Haszonélvezetőnek nincsen saját része, amit bárkire bárhogy is ráírathatna...

A haszonélvezeti jog pedig személyhez fűződő jog, tehát nem átruházható.


Ha az ingatlan felének a tulajdonosa is volt, akkor ugyan eladhatja a részét, de a tulajdonostársaknak (ha ti örököltétek meg, akkor tehát nektek) elővásárlási jogotok van.

Ha az elővásárlási jog megsértésével adta el a részét, akkor megtámadhatjátok a szerződést, és kérhetitek, hogy veletek szemben az ne legyen érvényes.

Forduljatok ügyvédhez, ha ilyen eset felmerülne.


Amúgy meg: földhivatal, tullap kikérése.

2013. szept. 20. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Kedves 3-as, ezt a Btk-ban szerinted hol kellene keresni?

Ez a Ptk. területe...

2013. szept. 20. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

A haszonélvezetet nem írathatja át másra.

A saját tulajdonát (itt az ingatlan másik fele), bármikor eladhatja, átírathatja másra. Ezzel nem tudtok mit csinálni.


Utána járhatsz, amennyiben már átvezetésre került az a tulajdoni lapon. A földhivatalban ki tudod kérni a tulajdoni lapot.

Ha végrendelkezik, akkor azt nem tudod meg, csak a halála után. Viszont ilyenkor jár nektek a köteles rész.

2013. szept. 20. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Mindenképpen tudnátok róla, hiszen ha jól értem tulajdonosai vagytok a háznak. Ha ez így van, akkor ha édesapád a tulajdonát el akarná adni, mindenképpen lenne elővásárlási jogotok, tehát a beleegyezésetek, valamint vásárlási szándékotok lemondása feltétele lenne az eladásnak.

A haszonélvezeti jog meg tényleg nem átruházható.

2013. szept. 20. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat,tehát ha átíratta vagy ajándékozta a sajáta tulajdonát(fél lakás),akkor azt a tulajdoni lapból megtudhatjuk,ha viszont végrendeletet készíttetett,akkor azt csak a halála után fogjuk megtudni.Az új tulajdonos akkor majd ezek szerint ki is rakhat a saját "örökségemből" amire én költöttem egy csomó pénzt.Csodálatos kilátások,ilyenkor csak azon gondolkozom(amit már eddig is sejtettem) hogy az a tézis hogy a gyerek maga választja ki a szüleit nálam totálisan megbukott.Szégyen.
2013. szept. 20. 12:06
 9/12 anonim ***** válasza:
A végrendelettel sem sértheti a kötelesrész-igényeteket, ami a törvényes örökrész fele.
2013. szept. 20. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
az apai rész fele?jól értem,az a köteles-rész?
2013. szept. 20. 12:45
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!