Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ha 18+ évesen elköltözik...

Ha 18+ évesen elköltözik valaki otthonról, önálló kereset nélkül, tanulás mellett, akkor köteles a szülő eltartani?

Figyelt kérdés
Úgy értem, hogy a családi ráeső részét és árvasági és egyéb dolgokból mennyit kell a szülőnek adni? Egy szülőről van szó és egyáltalán köteles-e?
2014. febr. 16. 09:22
1 2 3 4 5 6
 41/53 anonim ***** válasza:
23%
Szerintem, a kolis verzióban azért lennél ideges, hogy kijössz-e a pénzből, ergo mindkét lehetőség csak idegesség forrás lesz.
2014. febr. 16. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/53 A kérdező kommentje:

Ez még csak feltételezés.

nem biztos semmi, de jobb felkészülni a rosszabbra.

Nem csak a szülőből kell megélni, ez jogos is, de, ami nekem jár, azt nem dobnám el magamtól, gondolom ez így logikus. Mindenesetre köszönöm a válaszokat. Igen, a testvérem kiskorú.

2014. febr. 16. 10:43
 43/53 anonim ***** válasza:
86%
Kérdező (#42) "Nem csak a szülőből kell megélni, ez jogos is, de, ami nekem jár, azt nem dobnám el magamtól, gondolom ez így logikus." - szerintem tökéletesen igazad van.
2014. febr. 16. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/53 anonim ***** válasza:
74%

Hú, itt aztán jött minden....

Én is kapok árvaságit, a feltétele, hogy 25 év alatt legyél és nappalin tanulj. Majd minden félév elején kapsz egy fecnit a nyugdíjfolyósítótól, azt az egyetem kitölti és vissza kell küldeni nekik, különben nem küldenek tovább pénzt. (Ha késel vele, akkor visszamenőleg is megadják amúgy) Ha nem neked utalják a pénzt, akkor a NYUGDÍJFOLYÓSÍTÓNAK kell szólni, hogy elmúltál 18 és mától a te bakszámládra kéred. Az előbb emlegetett önkormányzat teljesen tehetetlen az ügyben, mert nem az ő hatáskörük.

Az árvasági mostantól a te pénzed, hiszen nem a megmaradt szülőd az árva, hanem te.


Szóval a kérdésre válaszolva: Az árvaellátás mostantól hivatalosan is a te pénzed, ne legyél láma, igényeld. Senki sem köteles senkit eltartani, vagyis elvileg beperelhetnéd a megmaradt szülőt rokontartásért, de az szerintem elég meredek lenne, mert koliban árvaellátással el lehet tengődni. Főleg ha jön hozzá egy kis ösztöndíj...

2014. febr. 16. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/53 anonim ***** válasza:
0%

Ha megpályázod az ösztöndíjakat, nem biztos, hogy meg is kapod őket. (bár szerintem szociális helyzeted miatt erre számíthatsz.

Alap hangon olyan 25-30ezer forintot mondanék amit ezekből összetudsz szedni.

De a tanulmányi résznél teljesen a csoporttársakhoz vagy viszonyítva és mások eredményeit figyelembe véve születik döntés.

Nálunk a koli díj 17-24 ezer közé esik attól függően, hogy hova nyersz felvételt. A magasabb szociális ponttal rendelkezők az olcsóbb helyekre kerülnek.

Ezek alapján maradna kb 7ezred plusz az árvasági.

De mint ahogy már írták a tanulmányi ösztöndíj csak a második félévtől jár.

2014. febr. 16. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/53 anonim ***** válasza:
28%

#44 " Senki sem köteles senkit eltartani, vagyis elvileg beperelhetnéd a megmaradt szülőt rokontartásért, de az szerintem elég meredek lenne" - miért, a drága anyucikák nem csinálják permanensen a külön élő apukákkal, ha felsőoktatásban tanul a ded???? - semmivel sem lenne meredekebb annál, sőt... itt legalább szó szerint kenyérre kellene...

Egyébként meg ha én lennék a Kérdező helyében, akkor teljes egészében azon múlna a hozzáállásom ehhez, hogy a szülő miként viselkedik. Ha konstruktívan állna a kérdéshez, és elmondaná, hogy most nem tud vagy mondjuk max egy 10-est tud adni havonta, mert... akkor nyilván nem perelnék, hanem keresnék más megoldást... ha meg előadná a tekintélyelvű "ha valaki annyira felnőttnek érzi magát, hogy külön akarjon élni a szülőktől, akkor legyen annyira felnőtt is, hogy eltartsa magát" szöveget, akkor viszont úgy beperelném rokontartásért, mint a szél...

2014. febr. 16. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/53 anonim ***** válasza:
57%

Árvaellátást kérheted 18 felett, hogy neked folyósítsák. Családi 18 év felett felsőoktatásban nem jár. Önkormányzati, szociális ösztöndíjat igényelhetsz. Azt írtad, hogy 3-an vagytok, gondolom az egy főre jutó jövedelem nem eget verően nagy, így majnem biztos, hogy azt is megkapod. A rokontartás szabályait már többen leírták, de arra nem lehet alapozni. Diákmunkára is el lehet menni, ha máskor nincs idő, akkor hétvégén egy napot, ha egy hónapban dolgozol hármat, összejön 15 ezer ft. Ha jól tanulsz, tanulmányi ösztöndíjat is kapsz, az is 10 ezertől kezdődik.


árvaellátás: min. 25 ezer

szoc. ösztöndíj: min. 15 e

ez összesen: 40 ezer


kollégium: 15 ezer + étel: 20 ezer + 5 e bérlet mondjuk - a fenti kettő bevételből tudod fedezni ezeket.


Emellett már írtam, ha diákmunkázol, az még 15 havonta.

2014. febr. 16. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/53 anonim ***** válasza:
53%

Nem köteles odaadni, hanem az neked kell igényelni(átkérni, ogy saját jogon kapd)

ő jogtalanul veszi fel, ha te nem élsz vele..(a családit, és az árvaságit is)

2014. febr. 16. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/53 anonim ***** válasza:

"szoc. ösztöndíj: min. 15 e "


Nálunk a minimum 5 ezer Ft volt, az teljesen suli függő.

2014. febr. 16. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/53 anonim ***** válasza:
Én írtam a 15 ezret. Alacsony 1 főre jutó jövedelemnél, árvaságnál és 1 tanuló testvérnél 5 ezernél többet szoktak adni, még azok intézmények is, ahol kevés az ösztöndíjkeret.
2014. febr. 16. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!