Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Nagymamám gyászolása, mit...

Nagymamám gyászolása, mit tegyek? Bőv. Lent

Figyelt kérdés

Januárban meghalt a nagymamám. Nagyon közel álltam hozzá, 11 évig vele éltem, szinte ő nevelt fel, nagyon nagyon szerettem. Néha eszembe jutott, hogy egyszer ő is meg fog halni... de ennél mélyebben bele se mertem gondolni. Mikor jött a telefonhívás, hogy baj van, kórházban van, mondtam, ha meghal, én azt nem élem túl... :( Sajnos meghalt... decemberben találkoztam vele utoljára, elköszöntünk, előtte pedig 4 nappal telefonáltam vele. Borzalmas volt, attól a naptól fogva nem tudok aludni, minden éjjel sírok, a gondolatától is bármikor. Nem voltam ott a temetésen, egyszerűen nem tudtam elmenni, annyira rosszul voltam fizikailag, aznap az ágyból sem tudtam felkelni, csak sírtam és kb. magamnál sem voltam. Hiszek abban, hogy 40 napig él a szelleme, mert valóban éreztem, hideg fuvallatokként, sokszor éreztem, ahogy fogja a kezem... és nem csak képzelődtem, mert barátom is érezte, illetve tesóm is. Minden éjjel vele álmodom kivétel nélkül. Sokszor már ez is megőrjít. :( Állandóan szorít a torkom, mellkasom, annyira bennem van és nem tudom elengedni mamit, nem tudom elfogadni, hogy elment... a sírjához azóta sem tudtam elmenni (300 km-re van temetve, de 2-szer lett volna rá lehetőségem, de nemet mondtam). Júniusban megyek újra oda vidékre, viszont a házban sem voltam december óta. Papával is unokatesóméknál találkoztam, nem bírok az utcába se bemenni és a házba se szeretnék. :( Júniusban mennénk 2 hétre papámhoz a legjobb barátnőmmel, nyári gyakorlat miatt leszünk ott vidéken. Gondolkodom, tervezem, hogy barátnőmmel elmegyek, mert utána talán könnyebb lenne, el tudnám fogadni valamilyen szinten. Meghát ott lenne ő, akibe belekapaszkodhatok, akinek a vállán sírhatok... Csak félek, hogy milyen érzéseket váltana ki belőlem, elképzeltem ahogy ott térdelek a sírja előtt, és a gondolatától is olyan torokszorítás, sírógörcs jön rám, hogy az hihetetlen. :( Tudom, hogy csak a teste halt meg, a lelke örökké él, hiszen 40 napig itt volt velem/velünk, az álmaimban is folyton mintha üzenne. Mindig mosolyog, ölel és mondja, hogy ne sírjak azért, mert ő meghalt, mert azt szeretné, hogy boldog legyek. 1 hete álmomban a mennyországban voltam vele. Csodálatos volt, csupa virág minden, angyalok énekeltek, ott voltak a testvérei, a szülei és mami 30-40 évesen kb. fogta a kezem, szárnyai voltak... körbevezetett, hogy milyen szép ott minden és ő boldog és azt mondta szeretné, hogy én is boldog legyek. Ekkor egy felhőre estem és visszaestem a földre, ő meg integetett... és ekkor felébredtem. Anyumnak is elmeséltem, ő is azt mondta, hogy biztos üzen és meg akar nyugtatni.

Mit tanácsoltok, mit tegyek? Barátom és a legjobb barátnőm (ő az egyetlen) is mellettem vannak, támogatnak, meghallgatnak, segítenek ahogy tudnak, sokszor sírom ki magam a karjaikban.

És szerintetek elmenjek a sírjához? Vajon mit fog kihozni belőlem? És mit tegyek, hogy bele tudjak ebbe törődni és ne sírjak minden éjjel miatta.. :( Lassan 4 hónapja, hogy elment.

17/L


2015. máj. 6. 02:13
 1/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm előre is a válaszokat és köszönöm, hogy leírhattam.
2015. máj. 6. 02:18
 2/10 anonim válasza:
100%

Elolvastam amit írtál. Sajnos nagyon megható volt..:( Főleg, hogy én is nagyon jó viszonyban vagyok a mamámmal.. Igaz, még él, de nagyon beteg...:( Szerintem mindenképp menj ki a sírjához, vigyél neki virágot is, menj ki gyakran, beszélj hozzá, így szépen lassan elengeded...

őszinte részvétem.:(

2015. máj. 6. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Részvétem.

Sok minden írnék, de későre jár, rövidre fogom:

Természetes, amit most átélsz, a gyásznak ezen szakasza nehéz, és sokáig tarthat. Tölts minél több időt a szeretteiddel. A nagyid pedig hidd el, már egy ennél sokkal szebb és boldogabb helyen van. Fizikailag ugyan nincs veled, de rengetegszer fogod érezni az életben, hogy bizony "fogja a kezedet". A halállal véget ér ugyan a földi élet, de ugyanakkor egy annál érdekesebb dolog kezdődik. Hogy pontosan mi, azt egyelőre senki nem tudja.

Akkor menj ki a sírjához, ha úgy érzed, ki szeretnél menni. El fog jönni ez az idő is.

Amikor majd odaérsz, és ott leszel a sírnál, az nehéz lesz, egy nyilalló, sajgó érzést fogsz érezni belül - ettől ne ijedj meg. Ülj le, és gondolkodj, merülj el az emlékeidben, sírj, ha szükséges. Ha hazamész, az első estéd nyugtalan lesz, utána egyre inkább megnyugszol majd.

És most tényleg fáradt vagyok; pihenj le Te is.

Jó éjt.

2015. máj. 6. 02:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen. <3

Hát nem tudom, majd amikor érzem, akkor megyek majd.. :/

De úgy érzem én is, hogy miután elmegyek hozzá, utána lesz majd könnyebb.

2015. máj. 6. 03:00
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Részvétem. Őrizdd az emlékét, gyászold, de ne misztifikáld túl. Ez az élet rendje. Előbb utóbb mindenki meghal. Akinek hosszú boldog élet adatik az jó, vannak akik fiatalon mennek el. Mivel a nagymamádról van szó, ő megélte az unokát is... Fogadd el, mást nem tehetsz. Éldd tovább az életed, ne temetkezz bele a fájdalomba teljesen. Idővel enyhülni fog.
2015. máj. 6. 04:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Őszinte részvétem!

Nagyon szomorú a történeted, veled érzek.

Én januárban veszítettem el az Édesapámat! Itt hagyott nekem 2unokát a saját gyerekeimet, egy 16éves fiút és a 18 éves leányt. Nagyon szerették ők is a Papit, a papinak és a két unoka volt a mindene. Rettegtünk attól, hogy mi lesz, ha elveszítjük, sajnos nagyon hamar bekövetkezett. Nem volt elég a magam gyászát cipelni, de itt voltak a gyermekeim is akiket erősítenem kellett. Mi a gyászt úgy igyekszünk feldolgozni, hogy sokat beszélünk róla, tudjuk, hogy velünk van beszélünk is hozzá. A temetőben is érezzük a jelenlétét. A lakásban is ott van a keze nyoma, egy cetli, egy boríték, egy feljegyzés, a gondosan elrendezett hivatalos papírjai, stb. Én is féltem először, mi lesz, ha be kell mennem a házba, gyerekeim két hétig be sem léptek. Azóta kicsit enyhültek a veszteség iránti érzések. A szobában sokat szoktunk időzni, én személy szerint kinyitom a ruhásszekrényt és beszippantom Édesapa illatát, azután jó érzés fog el, érzem, hogy hazatértem.

Nem csak 40napig lesz veled a mimikád, hanem míg élsz a szívedben helyet fog foglalni. Menj ki a temetőbe, ott csak a teste vagy a hamvai vannak. Lélekben mindig veletek marad! Engedd el magadból a rossz érzéseket. Ne gyötörd magadat. Tudom most még nehéz, de hidd el idővel könnyebb lesz.

2015. máj. 6. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Előző válaszoló vagyok! A lányom készített egy úgy nevezett memoribox-ot. Sokat olvastunk erről is, hogy segít a gyászfeldolgozásban. Fog egy dobozkát és menj el a Mamid házához gyűjts be személyes dolgokat pl.: szemüveg, szemüvegtok, csésze, kedvenc zsebkendő, kézimunka, utolsó olvasott könyv, kanál, parfüm stb. vagy bármi amit gyakran láttál a kezében vagy tudod, hogy szerette, mert az az ő személyes tárgya volt. Egy idő után majd legbelül érezni fogod, mikor jön el az ideje, ezt a dobozkát gondosan becsomagolod és elteszed emlékbe. Nálunk a dobozka nyitva van, mert még most is kerül bele néha egy-két dolog. Van amikor megnézegetem a dolgokat benne, és olyankor eszembe jutnak szép emlékek.
2015. máj. 6. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Szia! Nekem februárban halt meg a nagyim,fiatalon :(

Én is rendszeresen álmodok vele ,nagyon hiányzik ,álmaimban nálam is mindig fiatal és megnyugtat,hogy jól van és ne szomorkodjak . Én ezek után kicsit mindig megnyugszom ,hiszek benne,hogy velem van és vigyáz rám :)

Te döntöd el,hogy mész e asírjához .. én a házába kb 2 hetente járok ,mert ott lakik a családom többi tagja is. Nekem segített,hogy láttam nem állt meg az élet . A sírhoz én sem megyek ki ,egyszerűen szétszakad a szívem ha a mamám nevét látom a sírkövön :'(((

2015. máj. 6. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Nekem 6 éve halt meg a nagyim, én is sokáig laktam nála, nagyon jóban voltunk, ráadásul én találtam meg, amikor már nem élt, és 5 perccel azelőtt még a konyhában sürgölődött. Most, ahogy visszaemlékszem, még ennyi év után is sírhatnékom támad. Rá 9 hónapra apukámat is elvesztettem, szintén hirtelen.Nagyon nehéz időszak volt. Tavaly volt az esküvőm, egyikük sem volt ott, és ha gyerekeim lesznek, azokat sem tarthatják majd a karjukban.


Én is álmodtam apukámmal, boldogan mosolygott, és azt mondta, hogy nem halt meg. Én is éreztem sokáig a jelenlétét. Nagymamám jelenlétét nem, mert akkor még nem hittem ezekben, és annyira erős volt a gyász, hogy a veszteségen kívűl semmi másra nem tudtam figyelni.


Egy helyre vannak temetve, nagyon sok idő eltelt, mire ki tudtam menni a sírhoz. Most, hogy eltelt pár év, már ki tudok menni a temetőbe, és amikor otthon vagyok, meg is teszem, ha van időm rá, az esküvőm után is kivittük a virágokat.


Megtanultam, hogy az együtt töltött idő ajándék, és nagyon hálás vagyok érte, hogy nekünk sok szép közös idő adatott, még ha így is olyan korán mentek el mindketten. Ha nagyon hiányoznak, még most is szoktam sírni, de már sokszor tudok mosolyogva is emlékezni 1-1 vicces közös élményre. Tudom, hogy ők nagyon nem örülnek ott fenn, ha szomorú vagyok, és hogy nem váltunk el igazán. A nagyid tudja, hogy nagyon szereted akkor is, ha nem tudsz még elmenni a házába, vagy a temetőbe. Tiszteld magad annyira, hogy a saját tempódban gyászolsz, ne erőltess semmit, majd elmész, ha itt lesz az ideje.


Sok erőt kívánok, sírj nyugodtan, azért vannak a könnyek, hogy kijöhessen belőlünk, ha nagyon fáj valami. Valahol olvastam, hogy van olyan hely a Földön, ahol a temetés ünnepnek számít, mert ekkor tér vissza a lélek arra a helyre, ahol nincsenek gondok, csak szeretet. Ezért nem fekete, hanem színes ruhákat vesznek fel, és így ünneplik a halottat.

2015. máj. 6. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen utolsó.
2015. máj. 7. 16:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!