Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » A fattyú szóra miért mondják,...

A fattyú szóra miért mondják, hogy nem szabad használni, mert sértő, honnan származik ez a szó?

Figyelt kérdés

Sajnos nem tudom, mi az eredeti jelentése, én úgy tudom, hogy azoknak a gyerekeknek volt régen ez a megnevezése, akik házasságon kívüli gyerekként jöttek a világra.


Amit nem értek, nézzétek el nekem, még sokat kell tanulni, szóval, hogy ha valakire, aki házasságon kívüli gyerek, és ezt mondják rá hogy fattyú, akkor az miért sértő?


Ha ennek ez a neve, akkor miért nem szabad használni?


Az eredetre szeretnék választ, ha esetleg Valaki tudná.



2015. máj. 9. 06:11
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
89%
Igen, házasságon kívüli, törvénytelen gyermekekre mondták régen. Azért sértő, mert nyilván ennek pejoratív értelme van.
2015. máj. 9. 06:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
89%

Hosszú évszázadokon keresztül nem volt egyenlőség a házasságban, törvényesen született gyermek és a házasságon kívül született között (törvénytelen gyermek). Ez utóbbi a fattyú. Gyakorlatilag nem voltak jogai, amelyek ahhoz a szülőjéhez kötnék, amelyik mással él házasságban, vagy a két szülő egymással nem házas (nem csak a szeretőktől született gyerek volt fattyú) nem örökölhetett utána, nem viselhette a nevét, és úgy általában: negatív megítélés alá tartozott a léte, szégyen volt fattyúnak lenni, fattyat szülni, pont ugyanúgy, ahogy a leányanyákat megbélyegezték. A szó eredeti jelentése az, hogy hamis, nem valódi, felesleges. Pont, mint egy olyan gyerek, aki nem a házasságba születik, hanem azon kívül.

Mióta nem tartozik általános társadalmi megvetés körébe az, ha valaki házasságon kívül él nemi életet, és esetleg anélkül vállal gyereket, azóta nem szokás megkülönböztetni a házasságba és az azon kívül született gyerekeket, főként, hogy most már jó ideje a jog sem tesz különbséget aszerint, hogy kinek milyen kapcsolatban álltak a szülei a születésekor, de azért idősebb emberek, meg a konzervatívabban gondolkodók szemében még mindig létezik a különbségtétel. Mivel a jog viszont nem tesz különbséget, ezért sértő a fattyúzás, hiszen most már gyerek = gyerek, nincs különbség a jogaik között. Gondolj csak bele, még most is van olyan, hogy ha terhes lesz a nő, akkor gyorsan esküvő kell, hogy családba szülessen, mert úgy való. Na, ez kicsit a régi kor hozadéka.

2015. máj. 9. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
39%
Mert hiába hogy azt jelenti, de negatív értelmű. Az se mindegy, hogy te buta vagy-e ha ezt használod, vagy egy marha nagy bunkó.
2015. máj. 9. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Ahá, értem, szóval akkor ez olyasmi, mintha valakire azt mondja valaki, hogy kevesebbet ér mint a másik gyerek, vagy ilyesmi.


Nem, én nem használom, nincs is kire, viszont mivel még csak gimibe járok, akartam tudni, mert a múltkor egy gyerek mondta az osztálytársamra, hogy te mit akarsz, te csak egy fattyú vagy.

És akkor ezért gondolkozok azóta, hogy ha házasságon kívüli, akkor ez a hivatalos elnevezés, vagy sértés.

Neem, én nem vagyok illetlen, nem sértegetek senkit.


Zöldkezecskéket kiosztok!

2015. máj. 9. 06:38
 5/15 anonim ***** válasza:
91%

A hivatalos megnevezés a törvénytelen gyerek volt, a fattyú a közönséges, sértö árnyalatú kifejezés.


Régen - ahogy az egyik elözö válaszoló írta, aki nem törvényes házasságban született, annak nemcsak a szülövel szemben nem voltak joga, de nagyon sok munkára sem vették fel (amihez tanulni kellett), mert nem járhatott magasabb iskolákba, ugyanis a felvételnek feltétele volt a törvényes születés.

Mivel akkoriban a család/házasság fontos tényezöenk számitott (társadalmilag), ezért a házasságon kivüli nemi kapcsolatot elítélték (föként azokat a nöket, akik ilyenbe beleegyeztek). A törvényes/törvénytelen gyerek fogalmával a "szabályosan" élö embereket akarták védeni az erkölcstelen viselkedéssel szemben.


Szóval régen nagy hátrány volt, ha valaki házasságon kívül született, és éppen ezért volt iylen negatív megnevezése is. Ha oylan valakire mondták, aki elvileg házasságon belül született, akkor az annyit jelentet, hogy nem az anya férje az apa, ezért nincs joga a családba tartozónak érezni magát - így igen súlyos sértésnek számított.

2015. máj. 9. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 Titusztitusz ***** válasza:
26%
Nem érted ennek a mai világnak a müködési szisztémáját...Ha jobban megfigyelnéd pedig hogy miként működnek itt manapság a dolgok, akkor láthatnád NAP MINT NAP MINDEN TÉMA KAPCSÁN, hogy a társadalmi közbeszédben, és az élet minden területén túlságba is eluralkodott már egyfajta szemellenzős "látszatvilág", ahol semmit nem szabad (Avagy nem illik...)nyiltan a nevén nevezni, semmit nem szabad (Nem illik...)nyiltan kimondani, ha bármi kényes téma szóba kerül bárhol-bármikor, akkor csak óvatosan körülírni szabad dolgok megnevezését,(Vagy még azt se illik...) meg stb, stb...Szóval egy ILYEN VILÁGBAN(!!) mi a jó csudát csodálkozol te azon, ha "nem illik" használni pl. azt a szót a közbeszédben, hogy "fattyú"?? Annyi minden más szót, és megnevezést sem lehet(Illik...)használni már manapság, hogy azt hiszem hogy a "fattyú" szó használatának az "elvárt tilalma" itt már a legkevesebb...Egy totális látszatvilágban, (Ami a mai világ...) a LÁTSZATBESZÉD a normális, és az elvárt dolog mindig...Ennyi a lényeg...
2015. máj. 9. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%
Fattyú: nem kívánatos oldalág a gyümölcsfán...az a fattyú
2015. máj. 9. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
93%

Én ezt a hármat találtam (kösz a kérdést, sohasem gondolkodtam rajta, de meglepett ez a jelentés-gazdagság)


[link]


[link]


[link]

2015. máj. 9. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
67%
Kedves 6-os! Ha te törvénytelen gyerek lennél, és azt mondanák a szemedbe, hogy te fattyú, azt hiszem, neked is rosszul esne. Minden szónak megvan a stilisztikai jelentése, én azt sem szeretem, hogy a tv-ben egyfolytában koszt mondanak a reklámokban piszok helyett - engem még ez az árnyalatnyi különbség is zavar. Meg azt mondják, hogy kirúgtak valakit az állásából - szintén a tv-ben - ahelyett, hogy azt mondanák, elküldték, elbocsátották, felmondtak, kitették stb. stb. Nem, csak ezt az egy szót hallani, hogy kirúgták, ami arra is sértő, akit kitettek.
2015. máj. 10. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
85%
Olvasni kell sokat, főleg klasszikusokat, azokat is élvezet olvasni, ha bele tudod élni magad a történetbe, és akkor természetesen fogod tudni, hogy melyik szónak mi a -nemcsak a jelentése-, de a hangulati értelme, melyiket mikor lehet használni, mikor nem, egyszóval megtanulsz magyarul, fejlődik a szókincsed. Nem véletlenül ajánlják a fiataloknak az olvasást. Nem azért, hogy ilyen-olyan értesítőket stb-ket vagy a tankönyvet el tudják olvasni, hanem azért, hogy legyen szókincsük, műveltek, kulturáltak legyenek. Akkor nem kérdezted volna meg, hogy miért nem lehet valakire ilyen sértő szót használni, mert tudnád, hogy ez sértő.
2015. máj. 11. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!