Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Attól, mert egy név ősmagyar,...

Attól, mert egy név ősmagyar, féltétlenül van létjogosultsága a mai korban?

Figyelt kérdés

Sok minden változott az elmúlt 1-2 ezer évben, és szerintem ami akkor teljesen normális volt, ma már furán hangozhat vagy esetleg névszóvá vált.

Gondolok olyanokra, hogy Arany, Alma, Jutas, Tarhos, Ajándék, Zselyke, Surány, Szittya stb.



2015. aug. 19. 10:32
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
73%
Arany nevu ismerosom 50 eves legalabb..az nem a mai vilag, vagy igen? Ha a dzsesszikának, vanesszának,mas angol nevnek van, ezeknek miert ne? Meg a dömpernek is
2015. aug. 19. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 A kérdező kommentje:
Azt nem mondtam, hogy az angoloknak vagy a spanyol, olasz neveknek lenne.
2015. aug. 19. 10:42
 3/29 anonim ***** válasza:
67%
Név választásnál soha nem értettem ezeket a mániákat mint pl hogy minél ritkák vagy különlegesebb vagy divatosabb vagy épp szittyaturulősmagyar legyen. Mindenki adjon olyan nevet a kölkének ami tetszik neki meg amivel nem fogják körberöhögni aztán annyi. Ezek az ősmagyarkodó majmok sem jobb mint a kokerók névválasztás terén.
2015. aug. 19. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
68%
én végignéztem az ősmagyar neveket és hááát csak naagyon kevés tetszett igazából, ma már egyik hülyébben hangzik mint a másik
2015. aug. 19. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
69%

Romániában bármilyen név adható egy gyereknek, így sokakat hívank tarzannak, batmannek, marfának (árú), de van akit revolúciónak (forradalom). És?

Nem hívhatnak mindenkit Pistának meg Julcsának. Szokták volt mondani, hogy egy jelentős kultúra hagyományainak ápolása és őrzése helyes dolog. Én szláv vagyok, de ettől függetlenül hiba lenne a belső-ázsiai lovasnomád kultúrát elvetetndőnek tekinteni. Semmi szégyelnivaló nincs az vad hungarusok ősiségében.

Egyébként elárulom, hogy az Árpá és a Zoltán név sem volt használatban a XIX. század közepéig, akkor elevenítették felőket, ma megszokottak, tipikusak, senki ne kapja rá fel a fejét. Egyiknek sincs nyugati (latin vagy görög ) megfelelője (bár célszerűségi okokból a Zoltánt az Adriánnal (HAdrianus) azonsoítják, annak ellenére hoyg nem azonos vele, eltérő eredetű (mint ahogy a Károly sem a germén karl-ból, ahnem a belső ázsiai karul (torgaul, turul) ered)

2015. aug. 19. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:
77%
Ezek közül egyedül az Alma tetszik, a többit nem adnám a gyerekemnek, sajnálom azokat a gyerekeket, akiknek a szülei valami különleges, pl. ősmagyar nevet adnak a gyereküknek. Ismerek olyat, akinek a második neve az, hogy Sólyom, most ez milyen név, nem indiánok vagyunk. Szerintem ezek a gyerekek nem örülnek az ilyen neveknek, oviban, alsó tagozatban csúfolják őket, aztán felnőttként is nehéz lehet ilyen névvel élni.
2015. aug. 19. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:
63%

Jajj, engem is Sólyomnak akartak elnevezni!! Apám azóta is bánja, hogy nem fiú lettem, így nem lehetett az a nevem. Én viszont nem győzök ezért elég hálás lenni... Igaz, lányként is egy igen ritka nevet adtak nekem, de legalább normális név, és szeretem, illik a vezetéknevemhez is.

Én inkább azon gondolkoztam, hogy ha ezek ősmagyar nevek, akkor miért nem találkozni velük a régi korok magyar irodalmában? Max a 19.-20. századi irodalomban bukkannak fel itt-ott, és akkor is ritkán. Addig meg szinte kizárólag bibliai (zsidó-héber), kisebb részben görög-latin, még kisebb részben germán nevekkel találkozni. Hogyan maradtak fent akkor?

2015. aug. 19. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
85%

Nem ertem, miert lenne ez problema. Egy nev nm adott korhoz kotott. Ezt csak a sznob emberek talaljak ki. A nevek nemzetekhez es kulturakhoz kotodnek es ha eppen egy magyar szulo osmagyar nevet akar adni a gyerekenek, akkor szive joga. Es azt sem mondanam, h ezek osmagyar nevek, hanem azt, h magyar nevek, csak eppen a sok idegen kultura bearamlasaval mas neveket kezdtek el az emberek kedvelni es adni a gyerekeiknek. De ettol meg szerintem egy jol csengo vezeteknev mellet barmelyik fenti (os)magyar nev hangozhat szepen :)


En pl Irorszagban elek, es az irek nagyon buszkek a neveikre es nem az angol, meg amerikai hangzasu neveket adjak a gyerekeiknek, hanem az ireket (pl. Aoife, Ciarán, Cián, Diarmuid, Siobhan stb.), ami persze egy kulfoldinek lehet furcsa, de csak azert, m nem ismeri oket.

2015. aug. 19. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 Andizsuzsi ***** válasza:
65%

"akinek a második neve az, hogy Sólyom, most ez milyen név, nem indiánok vagyunk"


Nem, valóban. De ha a magyar történelemben egy kicsit olvasgatsz, akkor rá fogsz jönni, hogy a sólyom a magyarság szimbolikus állata (tudod, turul), aminek több neve is volt fajtájától függően. Ha például valakit Csongornak, Kabának, Kerecsennek hívnak, az szintén sólymot jelent, ahogy a Károly karvalyt. És hosszan lehetne a sort folytatni olyan nevekkel, amik állatok vagy növények nevéből váltak először keresztnévvé, majd a családnevek kialakulásával egy részük átalakult családnévvé.


Érdekes egyébként, hogy az ősi magyar neveken "kiakadtok", de pl. a Máté, Márk, János, Ádám stb. elfogadottak, holott ezek ugyan olyan régi, bibliai eredetű nevek.

2015. aug. 19. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:
66%

Utolsó, talán mert a Magyar Királyság hivatalos nyelve a latin volt 1844-ig? Attól, hogy viszonylag kevés szerepelt irodalmi alkotásokban, még használatosak lehettek a nép körében, különböző korszakokban különböző mértékben, a keresztlevelekben írásos formában is fennmaradhattak. A keresztény állam megteremtése pedig azzal is járt (gondolom én, nem vagyok szakértő), hogy keresztény nevet (is) kellett/illett adni (István eredetileg Vajk volt, mint az köztudomású).

Magam azt gondolom, inkább adjon valaki ősmagyar nevet a gyerekének, mint Dzséket és társait, amúgy meg senkinek semmi köze hozzá. Ha a gyereknek nem tetszik, idővel úgyis kap vagy kitalál magának becenevet, meg is változtathatja a nevét, ha annyira nem tud kibékülni vele. Önmagában attól nem lesz sem jobb, sem rosszabb, ha Biankának, Csengének vagy Dzsennifernek hívják, csak ostoba, beszűkült emberek csinálnak ügyet ebből.

2015. aug. 19. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!