Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Gyermeküknek májusban lesz a...

Gyermeküknek májusban lesz a névadója, létezik valami ősmagyar rítus, rigmus, hagyomány amivel szinesíthetnénk az alkalmat?

Figyelt kérdés
Nem vagyunk nagy jobbikosok, szóval nincs a gyereknek árpádsávos pelenkája, csupán jólesne valami hagyományőrzőt művelni (keresztelni meg nem szeretnénk, egyszerűen így döntöttünk, majd ő választ magának vallást ha szeretne amikor felnő.) Ötletek? Bármire fogékonyak vagyunk:)
2011. febr. 28. 11:40
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Én névadón utoljára úttörő koromban szerepeltem, ez akkor volt szokás, hogy nem keresztelnek. Nem tudom most milyen formában zajlik.
2011. febr. 28. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%
nekem is az jutott eszembe, hogy az ősmagyaroknál nem volt névadó
2011. febr. 28. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

Öööö...hát rajtam igazából egyik válasz sem segít a kettőből:)

Nem azt mondtam hogy a névadó ősmagyar szokás lenne (bár biztos akkor is csináltak valamit amivel az újszülöttet ünnepelték, gondoltam is hogy bérelnék egy sámánt de nincs a faluban.)

Csak annyi, hogy nem szeretnék keresztelőt, de hogy mégis legyen valami, a névadó mellett döntöttünk, és ide igazából az úttörőségnek sincsen köze.

Egyszerűen nem gyakoroljuk a keresztény vallást, és álszentnek tűnne akkor templomba menni meg ilyesmit intézni, csak mert szokás.

Inkább tartanánk egy kis családi ünnepséget, ahol a rég várt kisfiunkat (egyébként Zalán) megtisztelnénk és köszöntenénk a családban.

Ehhez gondoltam valami ötletet, ami esetleg feldobná (lehet hogy mégis keresek egy sámánt, aki körbedobolja és elhajigál néhány csirkelábat vagy valami ilyesmi.)

:)))

2011. márc. 1. 14:58
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
Hát, ha azt nézed, annyiból segítenek ezek a válaszok, hogy ilyen hagyomány gyakorlatilag nincsen így nehéz lesz mondókát találni. :)
2011. ápr. 2. 03:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Én egyszer voltam ilyen névadón, kint a természetben volt egy tisztáson, ilyen égtájak felé meg ég felé löttyintett borral. :D

Sztem mongol népszokások közt is lehet hasonló.

2011. ápr. 2. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
81%

Hát ott kezdődik, hogy a névadó mint ünnepség a kommunista érából való. Miután a kommunista ideológiába nem illett bele a keresztelő (maga a kereszténység), így kitalálták a névadó ünnepséget.

Régi magyar hagyományokkal elég nehéz lesz kombinálnod.

A másik fele, hogy álszentségnek álszentség lenne a keresztelő, ahogy azt leírtad. Ám a két szokás közül még inkább ez lenne a jobb. Szent István nevéhez fűződik a mai kereszténység behozatala, de előtte is kereszténység volt, csak egy másfajta kereszténység. Napjainkban a szentháromság --> atya, fiú, szentlélek. Rrégen a magyaroknál --> a szellem atya, a FÖLD ANYA, a szentlélek, és szeretet nevében...

Ezzel csak azt szeretném mondani, hogy bár a mai kereszténység más mint I. István előtt, de még mindig közelebb áll, az ősi magyar hagyományokhoz, mint egy a kommunisták által kreált replika. :)

És Magyarországon nem tudok Sámánról, lehet, hogy van, de véleményem szerint te Táltosra gondoltál. Ami megint csak külön téma:) Mert igazi táltost nehéz találni, ugyanis rengeteg kuruzsló vallja magát annak, és kér el rengeteg pénzt.

2011. ápr. 2. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
77%

Ezt az oldalt javaslom nézegetésre.


Nem "ősmagyar", hiszen a honfoglalás korából nem igazán maradt megbízható adatunk. Emiatt sokak képzelete sosem látott magasságokba szárnyalva próbálja pótolni a hiányt. De ami a nép szokásaiban megmaradt, annak nagy részét ezen a linken megtalálod.


[link]

2011. ápr. 2. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
64%

Rokon népeknél az újszülöttnek nem szokás nevet adni 3 hónapos kor alatt. Ha meghalna, akkor sem temetik el, hanem egy kosárban felakasztják egy fára a Szent Ligetben. 3 hónapos korában van egy szertartás, amikor kap nevet, de nem újat, hanem annak a nevét, akinek a reinkarnációjának tekintik a gyermeket.

Valószínűleg a pogány magyaroknál is így működött, ezt a őrizték meg a szibériai népek a század elejéig.

De ez ugyanúgy képmutató lenne szerintem, mint a megkeresztelés, ha nem gyakoroljátok a kereszténységet. Mert ez is vallás, itt sámán van, és nagyon bonyolult (talán az ortodox zsidókéhoz) hasonló szigorú rítusok vannak.

2011. ápr. 2. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
64%

előző. jav.: múlt század.

Itt egy szakirodalom: Kerezsi Ágnes: Hideg ország varázslói. Néprajzi Múzeum, 1996, Budapest.

Talán ebben találsz valamit, de bármilyen finnugorokkal foglalkozó könyv megteszi.

2011. ápr. 2. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszokat!!!:)))

Igazából a borkiöntés a négy égtáj felé nagyon tetszik, ilyesmire gondoltam, de megnézem a linkeket is.

A keresztelő előtt beszélgetni kell a pappal ha jól tudom, az meg nekem nem megy. 6 évnyi református gimnázium után kinyílik a bicska a zsebemben, ha papot látok..

Igazából csak szeretnénk egy ünnepséget, amin együtt örül velünk a család apraja-nagyja, hogy a kisfiunk, akire két évet vártunk, ilyen gyönyörű ajándékként érkezett nekünk.

Szeretném megköszönni Őt a Sorsnak, a Teremtőnek vagy bárki másnak, aki intézte ezt, de inkább név nélkül,ha lehet. Nekem mindegy,hogy hívják:) nagyon hálás vagyok, hogy ilyen csodálatos kis családom van.

A sámánnal csak vicceltem, de szerintem nem hangzik rosszul:)

A kommunizmust meg hagyjuk már, mégis hogy nevezzek egy ilyen alkalmat ami nem keresztelő?...

egyébként elhalasztottuk szeptemberre, ha van ötlet, még jöhet!

2011. máj. 30. 14:41
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!