Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mennyire szólhat bele egy...

Mennyire szólhat bele egy szülő a (fiatal-felnőtt) gyereke életébe?

Figyelt kérdés

Még fiatal vagyok, de határozott elképzelésekkel a jövőre nézve. A párommal 3 éve vagyunk együtt, sajnos ő jelenleg más városban lakik mint én, egyetem miatt. Én hamarabb végzek mint ő, két év múlva gyakorlatilag szeretnék hozzá költözni.

Tény, hogy határon túli magyar vagyok, ahol felnőttünk az egy 95%-ban magyar település. Szép minden, csak az a probléma, hogy rengeteg hátrány is származik belőle, mivel pl. az ország nyelvét elég nehezen tanultuk meg. (sajnos még egy két hiba ma is becsúszik...)de nem használtuk a nyelvet, hiszen itthon mindenhol lehet intézkedni magyarul is, iskolában meg felszedni a nyelvet nem igazán lehet beszélő szinten. Na és hogy hogy jön ez ide? Ma szóba kerültek a távlati terveim, és mondtam apukámnak, hogy szeretném a gyerekemet olyan helyen felnevelni, ahol van lehetősége az ország nyelvét is megtanulni, mivel ha nem tudja később nagy hátrány...természetesen nem azt akarom, hogy a gyermekem ne tudjon magyarul vagy ne magyar szokásokat tanuljon stb. hanem, hogy az ország nyelvét is tudja. És ha nincs ráutalva nem fogja megtanulni, ez tény, tapasztalatból tudom. Ott ahol a párom jelenleg van kb. a lakosság 5o% a magyar, mindenhol lehet (majdnem) két nyelven intézkedni, de még is ki alakítható ott az "idegen" nyelv tudás (vagyis jobban, mint itt). Azon kívül több lehetőség van, nagyobb város, munkalehetőség szempontjából is, meg a párom is ott végez, ott lesznek kapcsolatai, szerintem jó döntés lenne. Mikor ezt előadtam otthon, mindenki lehurrogott, hogy nem vagyok normális, és hogy valamit elrontottak a nevelésemben biztosan:-S

Szerintem ha már ebben az országban élünk, tetszik nem tetszik kisebbségként, akkor illik tudni a nyelvet és elsajátitás szempontjából optimálisabb lenne...nem arról van szó, hogy nem magyar suliba járna a gyerekem vagy ilyenek. (de ha más nemzetiségűbe lennék szerelmes szerintem azt is el kéne fogadják)

Továbbá hozzátették, hogy ha nem jövök vissza ide lakni, ahol most lakom akkor szégyelljem magam, mert nem is vagyok igazi magyar, mert azt akarom, hogy ez a város is megteljen más nemzetiségűekkel. Én nem ezt mondtam. tényleg szép dolog a magyar város mint kisebbség csak később nagyok a hátrányok...:-S

De vonatkoztassunk el ettől az érvemtől. Miért lennék rossz és nem jó gyerek, ha nem ide akarok visszajönni 2 év múlva? Szerintetek ezt elfogadják valaha, vagy rajtam marad a bélyeg? :-S Ettől szerintem én nem leszek rosszabb:( sem magyartalanabb....már ha ez számít

mi a fő probléma, hogy elköltözni akarok és nem leszek itt, vagy az, hogy hova? vajon? :-S



bocsi amiért hosszú lett...


2010. máj. 6. 18:53
 1/9 anonim ***** válasza:
szerintem igazad van.
2010. máj. 6. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Az én párom Ukrajnából jött, de magyarok, a "felmenői" magyar grófok voltak. Csak ugye Trianon, meg a kommunizmus . . . A dédszülei még a Nagy-Magyarországban születtek . . .

Na mindegy, lényeg, hogy párom orosz nyelvű óvodába járt, magyar iskolába (ahol orosz volt a tanított nyelv elsőtől), de az általános már itt fejezte be Magyarországon (ideköltöztek). Ennek ellenére elég jól beszéli az oroszt, el is tudja olvasni az orosz szöveget, és mivel kamionsofőr sok haszna van abból, hogy beszél egy szláv nyelvet. Mert így megérti a szlovákot, a cseheket, a hotvátot . . .

Egyszer a nagybátyja (aki "kint" él), azt mondta, hogy ő soha nem költözne Magyarországra, mert ő itt mindig csak "az orosz" lenne. És ő otthon magyar.

Nem lehet, hogy a szüleidnél is ennyire szerepet játszik a "magyartudat"?

2010. máj. 6. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Tipikus első reakció. Aztán átgondolják és pár hónap (rosszabb esetben pár év) múlva már nem így látják a dolgot. Én a helyedben nem forszíronám ezt a magyar-nemmagyar témát, told el inkább a hangsúlyt oda, hogy szereted a párod és vele szeretnél élni és erre ott van lehetőség. Ebbe igazán nem köthetnek bele :)
2010. máj. 6. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Szerintem teljesen igazad van. Először is kisebbségként nem lehet előállni ilyen hozzáállással, mint a szüleidé (nem akarlak megsérteni, de ez az, ami megbélyegzni a kapcsolatunkat a szomszédokkal), másrészt pedig ez a te életed. És teljesen érthető, hogy ezt a párod mellett egy lehetőségekkel teli városban szeretnéd leélni, nem pedig a szüleid 95% magyar falujában. Ha a szüleid szeretnek és tisztelnek, akkor ezt el kell fogadniuk. És ettől nem vagy rossz gyerek, sőt semilyen. Felnőtt vagy, tanácsot adhatnak, támogathatnak, kifejezhetik a nemtetszésüket, de nem zsarolhatnak - sem érzelmileg, sem máshogy. Plusz, közel 100 évvel trianon után már tudni kellene akceptálni azt, hogy az adott ország közösségébe is be kell olvadnotok, persze nem a magyar nemzetiségtudatotok kárára. Én a helyedben elmennék. Én is azt akarnám a gyerekemnek, hogy a lehető legjobban jöjjön ki a helyzetéből, és ez nem az, ha elszigetelődik egy magyarnyelvű faluba az országban. Sajnos az én szüleim eléggé begyepesedettek, és ha ilyen helyzetbe kerülök, nem fogják elfogadni a döntésem, de én akkor is keresztülvinném. Próbáld megértetni a szüleiddel az álláspontodat, de ha hajthatatlanok, akkor szerintem lelkifurdalás nélkül költözz csak el. Azt mondják a szülő van a gyerekért. Neked is a saját gyerekedért kell majd lenned, nem a szüleidért. Értük a nagyszüleid voltak. Szóval nagyon sikert neked az életben, a pároddal, a gyerekekkel, meg ezzel az üggyel is. Remélem minden jól alakul.
2010. máj. 6. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
koszonom Mindannyiotoknak:)
2010. máj. 6. 19:37
 6/9 anonim ***** válasza:

Teljesen megértelek téged is és a szüleidet is. Igazad van tényleg nem szólhatnak bele a döntésedbe. Te ezt akarod és pont. Már felnőtt vagy nem kisgyerek, neked kell döntened és ha fiatalságod (vagy más) miatt pofont kapsz az élettől az is a sajátod lesz. Menj hát gyermekem, ha így látod jónak.

De én a szüleid szemszögéből is tudom nézni az eseményeket. Én elsősorban székely, másodsorban magyar vagyok és Erdélybe élek egy 90%-ban székelyek/magyarok (általában azt mondom nem mindegy melyiket használjuk, de most az egyszerűség kedvéért így írom.) által lakott területen. Ez a hazám, szívesen kirándulok más városokba, de nem hagynám el soha ezt a vidéket, mert

1.: Nem akarok románok által lakot területre menni, mert Erdélybe és NEM Romániába lakom.

2.: Nem idegen nyelven akarom elintézni az ügyes-bajos dolgaimat.

3.: Itt lakik már generációk óta a családom és azt akarom, hogy az én gyermekeim is éljék le életüket. (Ha ők máshogy döntenek, akkor is áldásom rájuk)

Evvel azt akarom mondani, hogy a szüleidet se ítéld el, mert ők a legjobbat akarják neked, csak nem látják, hogy felnőttél

2010. máj. 6. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Nagyjából: annyira szólnak bele, amennyire hagyod! Újra napirenden van a határon túli magyarok magyar állampolgársága, így több könnyítésre is lehet számítani. Ott telepedj le és meg, ahol a boldogulási esélyeid a legjobbak. Ha ez Magyarország, akkor itt. Ettől még lehetsz jó gyermeke a szüleidnek, igazi szeretője a szülőföldednek.
2010. máj. 6. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Ne aggodj, szerintem rajonnek majd, hogy semmi koze az elkoltozesednek ahhoz, hogy nem akarod, hogy magyarul tudjon a gyereked. Neked vannak erveid (tobb lehetoseg munka es nyelv teren, ott a parod), nekik nincsenek erveik...ok csak azt akarjak, hogy mellettuk maradj es ezert probalnak erveket kovacsolni. Egyebkent szerintem igaza van annak, aki feljebb irta, hogy egy ukrajnai magyart, ukrannak, egy felvideki magyart, szlovaknak, egy erdelyit, romannak fognak az anyaorszagban hivni a legtobben, ami szomoru, de igy van. En anyaorszagi vagyok, de tudom, hogy igy van, mert amint bekoltozott vki a szomszedba Erdelybol, Karpataljarol, mindenki ugy hivta, hogy a roman, az ukran stb. Sajnos hiaba beszelsz magyarul, a sajat kozegedben ott az adott orszagban meg kisebbsegkent magyarabb vagy, mint Magyarorszagon. Ne kerdezd, hogy ez miert alakult igy ki, mert nem tudom, de nagyon elkeserito a helyzetetek, ez a sehova sem tartozas. Ott kulfoldi vagy, egy kisebbseg, itt Magyarorszagon a legtobbek szemeben szintugy. Szoval hiaba nagyon magyarok a szuleid, sajnos ez csak az o kis helyi kozossegukben ertekelik.
2010. máj. 6. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Jaj, de rémes, ez a magyar-nem magyar, nem emlékszem, hogy Jézus tanított volna olyasmit, hogy a saját fajtáddal legyél jó, de másokkal nem, szerintem inkább azt tanította, hogy nincs görög, sem zsidó, semmagyar, sem szlovák, ezt már itt lenne az ideje megérteni. De hiába is beszélnél ilyesmit, tudom, vannak, akik nem akarják ezt elfogadni. De te semmiképpen nem vagy rossz ember, ha aszerint godnolkodol erről, ahogy írtad.
2010. máj. 6. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!