Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Miért olyan nagy probléma,...

Miért olyan nagy probléma, hogy a szülők igyekeznek a felsőoktatás felé terelni a gyerekeket?

Figyelt kérdés

Az én szüleim,hogy is mondjam "keményen" neveltek, illetve nevelik a testvéreimet.Sohasem vertek meg, viszont nevelő célzatú büntetéseket azért adtak.

Felnőtt fejjel kezdtem megérteni, hogy mennyire jó,hogy keményen fogtak és támogatták,hogy egyetemet végezzek.


Amikor rossz jegyet kaptam, mindennap bele kellett szagolnom hosszan a kukába, apám ilyenkor azt mondta, "jobb ha szokod, ha nem tanulsz egész életedben ezt tologathatod".

Anyám pedig ilyenkor valami nagyon monoton munkát adott és ő is azt mondta, hogy "fiam, ha nem tanulsz nem másfél óráig kell ennél sokkal nehezebb munkát csinálnod,hanem 8-12 órában".

A másik nevelőcélzat az volt,hogy amikor elmentem nyaralni falura nagyszüleimmel, apám titokban megérte nagyanyámat,hogy mutogassa nekem az alkoholistákat,akik a szomszéd városban levő összeszelőgyárban dolgoznak.


Ez is motivált engem, mert ahogy ők fogalmaztak "nem szerettem bepiszkolni a kezemet", ez a mai napig igaz.


Pályaválasztáskor a szüleim azt mondták, választhatok valamilyen műszaki vagy gazdasági szakot.Az előbbiek közül választottam és nem bántam meg.



A statisztikák azt mutatják,hogy a diplomások hamarabb találnak állást és sokkal többet keresnek, mint azok, akiknek nincs.Továbbá sokkal több esélyük van jó,kényelmes állást megcsípni.


Ismerek olyanokat, akik később felvételiztek főiskolára, később, de még időben.Mert rájöttek,hogy normálisabb,kényelmesebb munkát szeretnének.



Ahogy mostanában hallom és olvastam, sokan vannak, akik ellenzik, hogy a szülők ennyire nyomják a gyerekeiket.A szülő mindig jót akar a gyerekének, a diploma pedig egy mentőöv,egy mankó,egy előny a többiekkel szemben a jobb, kényelmesebb életre.

Mellesleg, Nyugat-Európához képest Magyarországon elég kevés a diplomás.


2017. okt. 24. 15:36
1 2 3 4
 11/39 anonim ***** válasza:
93%
Nem probléma,de azért a szüleid részéről elég furcsa nekem az,hogy még a szakirányt is megjelölték. Ha orvosnak szerettél volna tanulni,akkor addig szagoltatják veled a szemetet,amíg mérnök nem lesz belőled?
2017. okt. 24. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/39 A kérdező kommentje:

11#


Az orvosihoz nem voltam elég jó,ők is tudták.

2017. okt. 24. 16:26
 13/39 anonim ***** válasza:
98%
Nekem egy kicsit olyan érzésem van, hogy valamiféle megerősítést vársz másoktól, hogy "Igen jól tették a szüleid, igen diplomával könnyű és jó lesz minden, igen diploma nélkül tényleg csak szemetet fogsz szedni." Ne feledd azonban. Teljesen mindegy, hogy diplomás vagy nem. Szinte csak rajtad múlik mit hozol ki a saját életedből. Család, barátok és karrier szempontjából is. Próbáld meg úgy élni az életedet, ahogyan te valójában szeretnéd.
2017. okt. 24. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/39 anonim ***** válasza:
88%

En egyszer nyari munka gyanant elmentem egy gyarba. Az operatorok 80-90%-a diplomas volt :D a legtobb diplomas ismerosom most evickel hogy osszehozzon valami szakmat vagy valamit hogy normalis munkaja legyen, vagy elment buszsofornek, vonatvezetonek, stb.

Cserebe pl apukam nem diplomas, valogathat az allasok kozott, alig keres millional kevesebbet egy honapban (netto)

Parom se diplomas, olyan munkaja van ami erdekli, amit imad, ami valtozatos, es egyszerre kb 4-5 hely van amik kozul valogathatna a kornyeken, ha uj munkahelyet szeretne.

En most a masodik egyetemi kepzesemre jarok, ha ujra 18 lennek, biztos nem jelentkeznek egyetemre, minosithetetlen a magyar felsooktatas szinvonala. Allitolag az orvosi jo, arrol nem tudok nyilatkozni.

Nekem is annyi haszna volt az egyetemi kepzeseimnek, hogy mikor egy ismerosom megemlitette a jelenlegi fonokomnek, hogy milyen szakra jarok, akkor konnyebben felvett - egyebkent a munkamnak meg koze sincs ahhoz, amit tanulunk.

Nem tudom, miert kell igy elajulni egy diplomatol, dunat lehetne rekeszteni az egyetemistakkal, egyetemet vegzettekkel.

A szulok meg nem mindig jot akarnak a gyereknek :)

2017. okt. 24. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/39 anonim ***** válasza:
80%

az en szuleim nem diplomasok

nem szagoltattak velem a kukat ha rossz jegyet kaptam, sot meg se kerdeztek milyen jegyet kaptam, mert egyaltalan nem erdekelte oket

megkockaztatom azt sem tudtak mi a gimnazium neve ahova jarok


nem kerdeztik ki a hazifeladatot, meg se kerdeztek megcsinaltam-e egyetlen egy alkalommal se


mi lett belolem?

kukatologato?


nem.

az egyetemen toltott orak alatt -- inkabb helyett -- csinaltam egy vallalkozast

ma van 2 ujepitesu lakasom kiadva budan es egy csaladi haz ahol lakom a volegenyemmel szentendren


a gimnazista osztalytarsaim akik egyetemre mentek a szerencsesebbek kozepvezeto beosztasban vannak havi 200- 300e nettoert alberletben

2017. okt. 24. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/39 anonim ***** válasza:
94%
Mindenki nem lehet diplomás. Milyen világ lenne az, ahol tanárok, mérnökök és orvosok vannak, de nincs postás, acs, vagy nővér? Plusz nem mimdenki képes felsőfokú tanulmányok elvégzésére sem.
2017. okt. 24. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/39 anonim ***** válasza:
92%

Azzal nincs gond, ha errefelé tereli valaki a gyerekét, HA figyelembe veszi, hogy a gyerek mit szeretne, mihez van érzéke. A statisztikát én is ismerem, tök jó, meg minden, de a szakmunkások statisztikáját eléggé lehúzzák azok, akik csak azért szereztek szakmunkás bizonyítványt, mert csak a helyi gyűjtőiskolába vették fel őket, valahogy végiglődörögték a középiskolás éveket, lett egy kettes bizijük, de igazából lófüttyöt se értenek a szakmájukhoz. Egy JÓ szakmunkás, pláne egy keresett szakmában (amiből jelenleg elég sok van) nagyon jól tud keresni. Nemrég költözködtünk, emiatt szükségünk volt gázszerelőre, falfestőkre, fuvarosra, villanyszerelőre. Hát nem semmi, mennyi pénzt elkérnek, de megtehetik, mert már annak örültem, hogy találtam olyat, aki be tudott minket vállalni. A villanyszerelő mondjuk csak hosszas könyörgésre :D Mind tele van munkával, bőven válogathatnak is. És ha valakinek olyan szakmája van, amit szeret is csinálni, akkor neki az úgy miért ne lenne egy tök jó élet? Hiszen azt csinálja, amit szeret, és még jól meg is fizetik érte.


Nekem a nagyobbik gyerekem már iskolás, egyre többet foglalkoztatja, hogy mi legyen, ha felnő. Én úgy vagyok vele, hogy bármi, amit tud szívvel lélekkel csinálni. Nagyon jó nyelvtanból, angolból, informatikából. Programozó akar lenni. Legyen, tényleg van érzéke hozzá. Igaz, én többször kérdeztem tőle, hogy aki ennyire jó angolos meg sokat is olvas, esetleg nem akar-e fordító lenni (már csak azért is, mert az infóval ellentétben a matek nem a szíve csücske), de nem akar, úgyhogy nem erőltetem.

A tanulást elvárom, de azt akkor is elvárnám, ha az lenne a vágya, hogy asztalos legyen, vagy kertész, vagy pék, mert tanulni nem csak azt kell, ami a szakmához kell, a tanulással műveltséget is szerez az ember, az meg még sosem ártott meg senkinek.

2017. okt. 24. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/39 anonim ***** válasza:
100%

"Amikor rossz jegyet kaptam, mindennap bele kellett szagolnom hosszan a kukába, apám ilyenkor azt mondta, "jobb ha szokod, ha nem tanulsz egész életedben ezt tologathatod". "

"apám titokban megérte nagyanyámat,hogy mutogassa nekem az alkoholistákat,akik a szomszéd városban levő összeszelőgyárban dolgoznak."


:O

Hát, engem párszor elnáspágoltak, amikor tényleg hülye voltam, de ez...ő. Alkesz hajléktalanokat gyakran láttunk és olyankor kaptam a magyarázatot, mint amit neked is mondtak, de célzottan ilyennel nem rontották el a nyaralásomat.

Én értem a dolgot és amit írsz, de nekem egy barátom van, akinél hasonló nyomást gyakoroltak a szülők, állandóan azt hallgatta, hogy semmi sem lesz belőle, ha ezt meg ezt csinálja, plusz hasonló "trükkök", most idősebbként jöttek ki nála szorongásos tünetek emiatt. Szerintem ezek elég beteg módszerek.

2017. okt. 24. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/39 anonim ***** válasza:
99%

"Én is sokat mutattam nekik a kukást az utcán,hogy" ezek az emberek nem szeretettek tanulni ill. a nyári pokoli melegben dolgozó aszfaltozó munkásokat is mutattam már nekik,hogy ők se voltak a tanulás hîvei"


Hát jó nagy tuskó vagy. Biztatni a gyereket tanulásra az egy dolog, mások lenézésre meg tahó dolog. Vajon milyen példát látott anyucitól az a szerencsétlen mikor kétkezi munkásokon gúnyolódtál ott előttük, és aláztad őket szénné?

2017. okt. 24. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/39 anonim ***** válasza:
93%

Azt gondolom, hogy ez a mentalitás katasztrófa. Ezért kopnak ki a jó szakmunkások.


Mi a garancia arra, hogy a gyerekem diplomával fog jól keresni? És ha inkább villanyszerelő lett volna szíve szerint? És nyit vállalkozást, amiből királyul megél. vagy ráerőltetek egy büfészakot, amit utál? És nem lehet vele elhelyezkedni?


Volt egy osztálytársam, doktor szülők gyermeke. A srác tengerbiológusnak vagy mi a fenének tanult, diploma után pár évvel már FBn könyörgött BÁRMILYEN állásért...


A kukaszagoltatás meg... nos, ha már minősítem, ez simán kimeríti a lelki bántalmazás fogalmát.

2017. okt. 24. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!