Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Miért az apa családnevét...

Miért az apa családnevét kapja a törvény szerint a házasságban született gyermek?

Figyelt kérdés

2017. nov. 18. 21:08
1 2 3
 11/30 anonim ***** válasza:
30%
*Ja meg régen a nők nem is dolgoztak, és akkor pl az apja képezte ki a fiát a kovácsnak, és hogy például nagy név volt, esély volt a garanciára, hogy ezt a Nagy Dezső Árpád csinálta, és ő képezte ki a Nagy Dezscikét, és akkor ő is biztos jól csinálja a mesterséget, jó tehetsége van hozzá, mert az apja is az volt, és az apja is nagyja volt a szakmának, így tényleg garancia volt, hogy pl ő is jól kovácsol.
2017. nov. 18. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/30 anonim ***** válasza:
27%

Az apa a nemzője. A virágot sem a földről nevezik el, amelybe került a mag. Attól függ a neve, milyen mag volt? napraforgómag, vagy cseresznyemag. És most mondd gyorsan:

Szelíd meggymag vagy, vagy vad meggymag vagy?

2017. nov. 18. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/30 anonim ***** válasza:
81%

Hehe! Nemcsak hímsoviniszta a hasonlatod, de hibás is. A mag neve maximum keresztnévnek jó. Mert cseresznyefából rengeteg van, ha be akarom azonosítani, akkor a helyét mondom, a földet, ahol áll. A kiskerti cseresznyefa. A nagyenyedi két fűzfa. A föld ősi és állandó. A mag és az abból növő fa néhány év múlva porrá lesz, beleolvad az anyaföldbe.


(Persze az enyém is erőltetett hasonlat, csak azt akartam mondani, hogy bármit bele lehet magyarázni, attól függ, mit akarsz bizonyítani :) Ha már... )

2017. nov. 18. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/30 anonim ***** válasza:
65%

Te drága ostoba #12: A hímivarsejtből egymagában soha nem lesz semmi. A gyerek 50-50%-ban örökli a géneket a két szülőtől. A te részedről észt biztos nem fog.

Ráadásul nem is kell az apa nevét adni a gyerekkel, szóval már itt is bukta a dolog.

2017. nov. 18. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/30 anonim ***** válasza:
81%
Régen fontos volt a családnév,a fiú gyermeknek tovább kellett vinni a család büszke történelmét, a lány gyermek pedig úgy is diplomáciai házasságba adták, szóval ő a másik családot viszi, a fiú pedig az ófisöl családot... Én szerintem valahogy így volt régen, már nincsenek olyan nagy nemesi családok de gondolom ebből eredően most is a férfi neve a meghatározó.
2017. nov. 18. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/30 anonim ***** válasza:
87%

Azért, mert régen a férfiaknak volt csak munkája, amiről be tudták azonosítani őt és a családját is. (Pl. Kovács István, Fazekas Ferenc) A nőket elég nehéz lett volna elnevezni Mosó Katinak pl, mikor minden nő ugyan úgy mosott, egyszerűbb volt Kovács István nejeként beazonosótani, gyerekeket szintúgy. (A kovács fia, Józsi=Kovács József) Régen egy faluban egy ember/család végzett egy mesterséget szóval nem volt kivel összekeverni Kovácsékat, mert csak egy kovács ember/család volt a faluban. A nőket maximum külső jegyek alapján nevezhették volna meg, pl. Vörös Ilona, de falun többnyire szülőkről azonosítják be a gyereket és akkor már rögtön az apját kérdezik, mert neki van mestersége, amiről tudják, hogy kicsoda (és nem a harmadik barna hajú nő gyereke, aki a patakban mos). Plusz a nőket régen gyakorlatilag megvették (vőlegény=veVŐlegény). Nem vásárban árulták őket, de érdekhézasság volt és ahhoz adták őket, akinek nagyobb volt a vagyona. Ha csúnyán akarok fogalmazni akkor odaadták a fiú családjának ezért átvette az ő nevüket, mert ha úgy vesszük akkor a tulajdonuk lett.


Engem ha valaki nem ismer meg falun még ma is azt kérdezi meg, hogy ki az apám. Amúgy ma már az anya nevét is kaphatja a gyerek, sőt mindkét szülő nevét is.

2017. nov. 18. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/30 anonim ***** válasza:
33%
Bármelyik szülő nevét kaphatja, de 1-2 ritka kivételtől eltekintve továbbra is az apa nevét adni a normális. Én szerencsére apuét kaptam. Nem örültem voltam anyuénak, mert égő nő családnevét kapni. Az osztályban is szekálják az egyik ilyen gyereket, hogy biztos a postás hozta vagy az anyja azt sem tudja kitől van.
2017. nov. 18. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/30 anonim ***** válasza:
88%
Amikor minimum 30 nappal a házasságkötés előtt bejelentkezik a pár az anyakönyvvezetőnél, ki kell tölteni egy nyomtatványt az adatainkkal. Ekkor kell eldönteni, mi lesz a leendő gyerekek vezetékneve. Lehet az édesapa, az édesanya, vagy kettejük, kötőjellel összekötött vezetékneve is a választott. :)
2017. nov. 18. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/30 anonim ***** válasza:
69%
#17: te valami elmaradott falun laksz? :)
2017. nov. 19. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/30 anonim ***** válasza:
45%
#2 Idén esküdtem. Nem kellett beírni a születendő gyerek vezetéknevét sehova. Érdekes.
2017. nov. 19. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!