Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Miért gondoltak/mondtak/hittek...

Miért gondoltak/mondtak/hittek olyat nagyapámról, ami nem igaz? Rágalmazás?

Figyelt kérdés

Anyai nagyapám (sajnos már nem él) egy többdiplomás, ledoktorált, tan,- és egyéb könyveket kiadott tanárember volt. A Dunától keletre fekvő régió tanügyi vezetője (nem tudom a pontos munkaköri megnevezést) is egyúttal. Közgazdász is, azonfelül, hogy tanár.

Rengetegen ismerték országszerte, sok tanítványa volt, + sok kollégája.

Magyar ember volt, viszont eléggé latinos külsővel rendelkezett. Sötét haj (amíg meg nem őszült), barna szemek, az átlagosnál barnulékonyabb bőr, de nem volt roma, ezt ő maga is mondta, ráadásul nem is nézett ki annak. + Állítása szerint (is) magyar felmenői voltak.

Mindezt amiatt írom, mert több, régi tanítványa is azt feltételezte róla, hogy nem magyar származású. Egyikük egy pszichológus/pszichiáter, aki engem kezelt, és tudta, hogy érzékeny vagyok erre a témára, mindennek ellenére azt mondta, hogy nagyapám "látszólag félcigány ember". Erre mondtam neki, hogy "Hölgyem, maga téved, hiszen nagyapám semmiképp sem roma, elvégre én jobban ismerem önnél." Erre ő ellenkezett, és mondta: "De, biztos, hogy az." ... És ilyesféle vitával telt el egy perc is, miután engedett a szakember, és így fogalmazott: "Amennyiben nem is cigány, az esetben is biztosan valami ázsiai származék."

Egy másik tanítványa, aki már legalább 72-3 éves, és egy biztosítási cég vezetője volt, szintén furcsa dolgokat állított nagyapámról, illetve rólam: "Meglepő, hogy te az unokája vagy, mert nagyon nem hasonlítasz rá, hiszen ő egy barna karakterű ember."

A harmadik, hasonló véleményen lévő tanítvány pedig csak bólogatott, amikor az előző néni mondandóját hallgatta (ő is jelen volt akkor).

+ Nagypapám kapott még nagyon régen egy Budapesten élő tanítványától (?) olyan festményeket ajándékba, amelyek egyikén bandába verődött cigányok szerepelnek.

Tudom, hogy nem a vér szerinti származás számít, hanem az, hogy lelkileg kiknek gondoljuk magunkat, de ettől függetlenül, valahogy zavar, ha olyat állítanak mások, ami nem igaz, érintsen az bármilyen témakört. Tehát itt az igazság megcsúfolása a vérlázító.

Egyébként: majdnem az összes családtagom diplomás, és senki sem néz ki romának közülünk (nem is az). Mi sem gondoltunk mást a papámról, soha, csak azt, hogy egy jólelkű, rendkívül okos/művelt és intelligens, magyar ember.

Sőt, vissza tudjuk vezetni a családfánkat legalább az 1700-as évekig, és mindenki magyar, illetve néhányan szlovák származású magyarok (tótok), de nem az említett nagyapám ágán, hanem az ő feleségén, a nagymamámén.


2023. febr. 24. 00:20
1 2 3 4
 1/33 A kérdező kommentje:

Továbbá, ez a kérdés a másik nagyapámról szól (nem a fenti kérdésben szereplőről):

https://www.gyakorikerdesek.hu/csaladi-kapcsolatok__csaladfa..

2023. febr. 24. 00:22
 2/33 anonim ***** válasza:
97%
Komolyan ennyi időt áldoztál, hogy ilyen hosszan leírd ezt a nagyapád bőrszíne miatt? Ha tisztelték, nem emlékeznek rá rosszul, mit kell ezen ennyit rágódni?
2023. febr. 24. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/33 anonim ***** válasza:
96%
Az nem rágalmazás, hogy valaki barna bőrű, cigány vagy külföldi. Legfeljebb nem igaz.
2023. febr. 24. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/33 anonim ***** válasza:
96%

Kicsit túlgondolod ezt szerintem.


Az hogy milyen festményt kapott, pl hogy jön ide? Nem hinném, hogy bármilyen célzás lenne.


Az meg, hogy "barna karakterű", szintén nem sértô, hiszen a leírásod alapján tényleg így nézett ki. És ha nem hasonlítasz rá, és erre valaki megjegyzést tesz, azt se kell annyira túlgondolni. Ez egy ilyen tipikus sablon téma, amit akkor dobnak be az emberek, ha jobb beszédtéma nem jut eszükbe. Ha hasonlítasz, azt említik meg, ha nem hasonlítasz, akkor meg azt.

2023. febr. 24. 03:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/33 anonim ***** válasza:
100%

Engem már rég nem érdekel hogy mások mit mondanak

Nem az a lényeg hogy mások mit gondolnak vagy mondanak, hanem te mit gondolsz a magyapádról. Meg ez alapján akarsz valakit számonkérni esetleg megvádolni hogy rágalmazol? Ha van időd és energiád erre hogy számonkérd hogy mások mit mondanak a nagyapád szármqzásáról? És ha igazad van akkor mi lesz??? Kitűzöd valamelyik nyilvános oszlopra vagy a facebookra hogy az öreged tanult diplomás ember volt akinek bizonyított a származása, vagy a wikipédiára? Értem én hogy fontos neked! Nem az a lényeg hogy honnan származik, hanem hogy milyen örökséget - és itt nem a pénzbenire gondolok, hanem a tevékenységére, munkásságára, alkotására!- hagyott itt az utókornak.

2023. febr. 24. 05:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/33 anonim ***** válasza:
94%

Most erre mit lehet mondani? Ha te ebben így akarsz hinni, akkor rajta. Felesleges azon tanakodni, hogy szerinted vagy szerintük milyen származású volt a nagyapád. Ami a lényeg, hogy egy tisztességes, szeretetreméltó, jóravaló ember volt.

A származás sokszor nem olyan tiszta ám, mint azt sok családban gondolják. Itt nem azonnal a csalfa asszonykára kell gondolni. A dédszüleim például a sajátjukként nevelték fel a cselédként megesett lányuk gyerekeit is és a családunkban nem tettek különbséget az orosz katonák "látogatása" után született gyerekekkel sem. Erre van egy mondásunk, amihez már a dédapám is tartotta magát. Mindegy, hogy kinek a kakasa csinálta, az én tyúkom tojta!

2023. febr. 24. 05:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/33 anonim ***** válasza:
100%

Vannak emberek, akik azt mondják: "jah ha kicsit sötétebb a bőre, biztosan az", ezzel nem tudsz mit kezdeni.

Aki általánosítani akarnak vagy baj van a gondolkodásukkal, őket nem tudod meggyőzni, viszont a saját, értékes idődet vesztegeted.

2023. febr. 24. 05:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/33 NTBS ***** válasza:
78%
Előítélet.
2023. febr. 24. 05:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/33 anonim ***** válasza:
83%
Tisztelted az öreget? Igen? Innentől fölöslegesen pörögsz azon más mit gondol. Vagy te magad is rasszista vagy, mint azok akik a bőrszínén agyalnak, ezért zavar annyira hogy kisregényt írsz egy lényegtelen dologról?
2023. febr. 24. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/33 anonim ***** válasza:
89%
Egy kérdés merült fel bennem a kisregényed kapcsán: na és akkor mi van?
2023. febr. 24. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!