Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » A nagymamám miatt vagyok...

A nagymamám miatt vagyok zöldes szemű, szőkésbarna hajú, ha a szüleim mindketten barna szeműek és barna hajúak?

Figyelt kérdés

A nagymamám szőke hajú volt fiatalon és kék a szeme. A másik mamám is kék szemű volt, de barna hajú. A papák barna szeműek, barna hajúak, ahogy a szüleim is.


Nekem zöldes szemem van, de a közepén egy nagyon pici barna folt van, illetve a hajam szőkésbarna, nagyon sokszor megkapom azt is, hogy sötétszőke, vagy néha azt, hogy világosbarna. Mással is van ilyen, hogy valamiben egyik szülőjére sem ütött, viszont valamelyik nagyszülőre igen, vagy legalábbis a nagyszülő befolyásolhatta ezt vagy azt? Erre tudok gondolni. Vagy más állhat a háttérben?


(A szar "a postás hozott" vicceket hagyjuk, köszi.)



jan. 19. 12:47
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Barátnőm és a férje barna hajúak es szeműek, a lányuk szeme eleinte kékes, majd zöldes lett, a haja szőkés.
jan. 19. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 Metionin ***** válasza:
100%
Nálunk apai ágon minden generációban egyvalaki lett szőke, és mindig egy lány, a többi sötétbarna hajú. Apámék 11-en voltak tesók, 1 szőke nővére volt. Az ő gyerekeik közül egyedül én lettem szőke, az unokatestvéreim gyerekei közül megint csak egy lány szőke. Én amúgy arcra kiköpött olyan vagyok, mint apám szőke nővére volt.
jan. 19. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
14%

A zöld szem miatt nem kell feltétlenül megcsalásra gondolni. A szem színéért két pigment felel. A barna szemért a melanin, a zöldért a feomelanin. Mindenkiben megtalálhatóak ezek a gének, úgyhogy két barna szemű embernek is születhet zöld szemű gyereke, ha a feomelanin "kerekedik felül".


A gond azoknál van, ahol mind a két szülő barna szemű, és kék szemű gyerekük születik. A kék szem recesszív génhez kötődik, és szinte lehetetlen hogy két barna szemű szülőnél ilyen gének öröklődjenek. Úgyhogy bárki is olvassa ezt, ha te barna szemű vagy, a párod is barna szemű, de a gyereketek kék szemű, rohanjatok apasági/anyasági tesztet csinálni, mert vagy nem a ti gyereketek, vagy a kórházban elcserélték véletlenül a gyereket

jan. 19. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%
Zöld a szemem barna a hajam miközben anyám szőke kékszemü apám fekete hajú, barna szemű. Öcsém szőke hajú, kék szemű, nővérem barna hajú, barna szemű.Jó kérdés kitől örököltem a zöld szemem. Megkérdeztem anyát, aztmondta hogy nem tud róla hogy az ö szüleje vagy az apám szülejei között lett volna zöld szemű.Én mindenesetre imádom a zöld szemem, különlegesnek tartom.
jan. 19. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Persze.

Ez egy "lappangó" gén

jan. 19. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Nekünk két gyerekünk is a nagyszülői szemszínt örökölte.

A zöld szem pedig a barnát is adó pigmentekkel rendelkező, különleges fénytörés által( Tindall jelenség) zöldnek látszó szivárványhártya.

Off, de az nem igaz, hogy két barna szemű szülőnek nem lehet kék szemű gyereke, hanem pont a fordítottja esetén: kék szemű szülők barna szemű gyerekénél van bibi a családfán.

jan. 19. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
Ha az egyik szülő barna szenű, onnantól kezdve bármilyen szemszínű gyereke lehet.
jan. 19. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

A 3-as oltári hülyeséget ír, a 6-os (és 7-es) írja jól, mivel a kék szín recesszív génhez kötődik, a barna pedig a dominánshoz.

Tehát egy barna szemű emberben simán ott lehet a kék recesszív gén (Bk), és két ilyen ember gyerekéből is lehet kék szemű (kk), ha mindkét szülőtől a recesszív gént örökli. Viszont pont ezért a kék színhez már nem fér oda egy harmadik gén, amivel örökíthetné a barnát, így lehet két kékszeműnek csak kék szemű gyereke (vagy legalábbis a barna kizárva).

Persze lehet nagyon extrém eset, mikor valami genetikai mutációnak köszönhetően mégis két kék szülőnek lesz barna szemű gyermeke, de az már kb. a fehér holló esete.

Nekem mindkét szülőm sötét hajú, barna szemű, én meg gyerekként szőke voltam, a szemem pedig még mindig kék (viszont egy az egyben apukámra hasonlítok, ahogy a kisfiam is nagyon hasonlít a papájára, és ő is kék szemű). 🙂

jan. 19. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

A 8-as leírta leegyszerűsítve, hogyan működik a szemszín öröklés. Konkrétan abból, hogy neked világos színű a szemed, míg a szüleidnek barna, arra következtethetünk, hogy mindkét szülődnek egy barna és egy világos szemszín gén jutott. Ilyenkor a barna szemszín jelenik meg, mert elnyomja a világosat, ezért barna szeműek. De ez ismerve a nagyszülőket, nem nagy újság: mindkét nagyid világos szemű, tőlük csak világos gént kaphattak a szüleid. A nagypapáktól pedig barnát kaptak, mert különben nekik se barna lenne a szemük.


Persze az is lehet, hogy nem így történt, hanem valamelyikőtökben mutáció befolyásolta a szemszínt, de nem valószínű.

jan. 19. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%
Az ilyen tulajdonságok akár több generációra visszamenőleg is előjöhetnek.
jan. 19. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!