Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Öröklés, de nem köteles rész?...

Öröklés, de nem köteles rész? Hogyan lehetséges?

Figyelt kérdés

Van két gyerekem. Mind a kettő kiskorú és még jó hosszú ideig az is marad.

Meghalt a dédpapájuk még márciusban. Az ő örökségéről mennek most a tárgyalások.

A felesége (a dédi mama) még él, valamint van két lányunk. Egyik az anyósom, a lányaim nagymamája.

Végrendelet nincsen (legalábbis én nem tudok róla), az anyósom erről nem tájékoztatott.


A hétvégén mondta, hogy a héten lesz egy hagyatéki tárgyalás. Kicsit érdekes a helyzetük, mert az anyósom testvére fogyatékos és speciális otthonban lakik, így a gyámügy is rászállt a témára. Valamint, a speciális otthon is igényt tart az anyósom testvérének a részére (nem tudom miért, nem is érdekel).


Szóval, anyósom említette a hagyatékit. Majd közölte, hogy a lányaim is örököltek a dédi papa után.

Viszont, mivel nincs (nem tudok róla, mert nem említette, válaszolt erre a kérdésemre) végrendelet, így a köteles rész elvileg a lányaimnak nem járna?!


Az lenne a kérdésem, hogy ha mégis jár nekik végrendelet nélkül a köteles rész, akkor nekem ezt jeleznem kell az itteni gyámhivatalnak (mivel a lakásban akkor x% tulajdon joguk lesz majd a hagyatéki után) vagy automatikusan a hagyatéki tárgyalás után jelzik a lakcímünkhöz tartozó gyámhatóságnak?

A dédi mama elvileg a hagyatéki után haszonélvezői jogot kér, lemond a tulajdonjogról.

Így lesz az anyósom + testvére a tulajdonos és a két lányom.


Mi ilyenkor a teendőm? El kell nekem is mennem a hagyatékira vagy a férjemnek?


2015. máj. 26. 13:27
 1/8 A kérdező kommentje:

Az anyósom a testvérének a gyámja már nagyon régóta (több, mint 15 éve).

A gyámügy pedig a testvért védi, hiába anyósom a gyámja. Igazából ezt sem értem, de ez nem az én dolgom.

2015. máj. 26. 13:28
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Ha nincs végrendelet, akkor alapesetben a lányaid nem örökölnek. Az öröklési sorrendben az elhunyt két gyermeke az első, akkor is, ha egyikük fogyatékkal élő. Az ő érdekeit a gyámhivatal képviseli, hiszen semmi nem biztosítja, hogy nem éppen a gyámja az, aki ki akarná őt forgatni a vagyonából (itt most nyilván nem a ti esetetekre gondolok, de tudjuk, milyen emberek vannak...).


Szóval végrendelet nélkül a következő a helyzet: a két gyereke örököl, emellett a felesége a közösen lakott ingatlan haszonélvezetét holtáig, illetve a többi ingatlanból egy gyermekre eső résznyit (tehát ezen úgy osztoznak, mintha 3 gyermek lenne az örökös). Erről a részéről a leírásod szerint lemondana a dédi.


A lányaid akkor jönnének képbe örökösként, ha a köztük és a dédnagypapa közti leszármazók már nem élnének, magyarul, ha az anyósod és a férjed is halott lenne. Ez esetben az örökség felét az örökös gyámság alatt álló gyermeke kapná 50%-ban, a két lány pedig 25-25%-ot.


Ha mégis örökösök, akkor kell lennie végrendeletnek.

2015. máj. 26. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Értem. Akkor valószínűleg van végrendelet, de anyósom erről nem tudom miért nem tájékoztat vagy miért hallgat?!

Nem "semmizném" ki a gyerekeim, mivel 1) védi őket a gyámhatóság; 2) nincs szükségem/szükségünk az örökségükre.


Ha örökölnek (mert van végrendelet), akkor nekem kell értesítenem az állandó lakcímünkhöz tartozó gyámügyet (ahol lakunk) vagy hivatalból értesítik?

Illetve, 18. életév alatt még mindig díjmentes az örökség vagy kell majd fizetnünk az örökösödés után a földhivatalnak?

2015. máj. 26. 13:40
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
A kérdést eldönti, hogy kaptál-e a hagyatéki tárgyalásról értesítőt. Azt ugyanis annak küldik ki aki örökölt. Ha nem kaptál ilyen papírt, akkor nem örököltök. Illetve, lehet, hogy valami ingóságot családon belül hagyott a dédapjuk a gyerekeidre, de biztos nem az ingatlanról van szó.
2015. máj. 26. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Én örököltem már végrendelet útján, és ha volna végrendelet akkor nektek is kellett volna erről értesítést kapnotok! A lányom is örökölt már úgy, hogy az apja átadta az örökséget neki és kiskorú volt, ilyenkor kirendeltek hozzá egy gyámot és időpontegyeztetéssel mentünk máskor. Ezt a közjegyző intézte. Sehogy nem tudom elképzelni, hogy a te lányaid hogyan örökölhetnének... csak ha anyósod vagy a dédi rájuk akarná íratni mert a végrendeletről már tudnotok kellene.
2015. máj. 26. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Ha valamit rájuk is szeretnének íratni, akkor arról azért nem ártana tudnom.

Főleg, hogy azért még mindig én vagyok mind a két gyerek törvényes képviselője.

2015. máj. 26. 14:18
 7/8 anonim ***** válasza:
Akkor vissza kell utasítani ha nem akarod. Ha esetleg ezt szeretnék, hogy rájuk hagyjanak bármit is.
2015. máj. 26. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Többen is írták: HA lesz hagyatéki tárgyalás és ti is érintettek vagytok benne, IDÉZÉST fogtok kapni. Ettől töbet mit tud itt bárki mondani szerinted??
2015. máj. 27. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!