Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » A nagymamám idős korára csak...

A nagymamám idős korára csak veszekszik és a régi, gyermekkori sérelmeit hajtogatja. Hogy lehet ezt kezelni?

Figyelt kérdés

Második világháborús gyerek volt, az édesapja meghalt betegségben, amikor még kicsi volt. Nyolc általánost végzett, kisgyerekkorától kezdve a földeken kellett dolgoznia, kemény fizikai munkát végezve. A nagyapám, a férje ellentmondást nem tűrő, zsarnokoskodó ember volt, bár sosem bántotta a családját. A fiatalabbik nagybátyám sok csalódást okozott a családnak, az idősebbik pedig négygyerekes családapa kicsi jövdelemmel.

Én ehhez képest egyke vagyok, apukám jómódú volt, amikor elvette anyukámat, aki mellette diplomázott le. Apai ágról vannak gazdag rokonok, akiknél volt szerencsém vendégeskedni külföldön.

Régebben csak olyanokat mondott nekem, hogy becsüljem meg magam, mert ha lenne testvérem, nem kapnék ennyi mindent.

De az utóbbi időben minden ok nélkül elkezd kiabálni és sírni, hogy rohadjon meg minden gazdag, akik egész nap irodában ülnek, és ezért háromszor annyi fizetést kapnak, mint az ő nyugdíja, pedig ő egész életében kapált, növényeket termesztett, és fát vágott. Belém is kedzett belémkötni, hogy ahelyett, hogy egyetemen lopom a napot és a szüleim nyakán élek, mennék inkább férjhez, és szülhetnék végre gyerekeket. Amikor megtudta, hogy felvettek kollégiumba, elkezdett veszekedni, hogy nekem inkább lakást kéne venni a szüleimnek, ha már úgy dúskálnak a pénzben vagy albérletbe menni, nem pedig elvenni a helyeket attól, akik rászorulnak. Meg hogy nekem minden a sggem alá lett tolva, ezért nem tudom megbecsülni, amim van (és ezt nem értem, miért mondta, amikor jól tanulok az egyetemen, sosem csapongtam ki, és nyaranta dolgozni járok). Akkor viszont majdnem leharapta a fejemet, amikor kijelentettem, hogy külföldön akarok elhelyezkedni a diplomámmal. Mit képzelek, hogy engem itt kitanítattak, és erre fogom magam, és külföldre megyek, és leszrom az itthoni betegeket, illetve ha mások nettó 120.000. Ft-ért képesek dolgozni, akkor nekem is megy. Hogy egyedüli gyerekként nekem KÖTELESSÉGEM a szüleim mellett maradni, és hogy a mai fiataloknak fogalmuk sincs milyen szegénynek lenni, és hogy nem tud együttérezni azokkal, akik azon rinyálnak, hogy évek óta nem voltak külföldön vagy többéves autójuk van, amikor ő fiatalon egy vályogtetős házban lakott a kisbabájával egy szobában. Számára a nyaralás szinte már szitokszó lett, és szerinte az iskola csak butaságokkal tömi a gyerekek fejét, hogy a lányokat főzni, varrni, a fiúkat pedig kinti munkára kéne tanítani idegennyelv tanítás, meg egy csomó lexikális adat helyett. Számára a szépirodalom időpocsékolás,


2017. szept. 18. 18:53
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
vályogtetős... úristen :D úgy értettem, vályogház. :D
2017. szept. 18. 19:08
 2/14 anonim ***** válasza:
30%

Nem fog tetszeni a valasz (neki biztosan, de neked se nagyon): ne talalkozz vele, csak amennyit muszaj. Oregsegere sajnos elment az esze, ez jobb mar nem lesz, a te eletedet viszont folyamatosan merhezni fogja, ha hagyod.



Visszaszolni felesleges, mert fel se fogja mar, ugyhogy inkabb keruld a kontaktust. Ha a szuleid esetleg megkerdezik miert, mondd el nekik ugyanazt, amit ide leirtal, es hogy neked erre nincs szukseged, te az eletedet sikeresen szeretned elni es nem buntudatban, csak mert nem nyomorogtok ugy, mint o nyomorgott.

2017. szept. 18. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
90%
Benne sebet hagyott a régi élete és utál hogy neked megvan ami neki nem lehetett. Sajnálom őt is azért, de nem kellene rágódnia rajta. Ne foglalkozz vele, úgysem muszáj hallgatnod rá, azt csinálsz amit akarsz.
2017. szept. 18. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
7%
oltsd le
2017. szept. 18. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
74%
Az időskori viselkedés zavarokat sokszor a kiszáradás okozza, mert az idősek keveset isznak és vér viszkozitásának megnövekedése az amúgy is romló keringési rendszer mellett rossz agyi vérellátást eredményez. Idős embernek nem szabad egyedül élnie, biztosítani kell számára a fokozott mozgást, a rendszerességet, a külső ingereket és a megfelelő folyadék ellátást.
2017. szept. 18. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
79%
Ezt kezelni anélkül, hogy ne érezd magad vérig sértve, Sehogy. Kerülni kell, ha nem érzed jól magadat a társaságában. A nagyidnak kemény élete volt, és egy megkeseredett, mindenkire irigy vén szatyor lett belőle, aki a saját unokájától is sajnálja a jobb életet. Igen, lehet úgy is élni, mint ahogyan ő élt, lehet a létminimumon is tengődni, de semmi baj nincs azzal, ha valaki többet akar és tud elérni, nincs joga bántani emiatt vagy lenézni, kikezdeni. Ő is megcsinálhatta volna a szerencséjét, máshogy is alakíthatta volna az életét, senki sincs odabetonozva, ahova született, mindennek csak a bátorság és a vakmerőség a korlátja. Ő választott is egy utat, és azt járta végig. Nem tudom sajnálni az ilyen öregeket, csak azokat, akik úgy érzik, kötelesek hallgatni , ahogy az ilyenek szapulják őket csak azért, mert tul. képpen az öreg önigazolást keres a saját életéhez, amivel ő maga is elégedetlen volt, már ha bevallja.
2017. szept. 19. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
18%

Bocs, de szerintem igaza van a nagyanyádnak szinte mindenben, pontról pontra.


A vályogház pedig környezetbarát, már van fejlesztett változata is.


Hogy lehet kezelni? Nem kell kezelni, IGAZA VAN! Gondolkodj inkább el azon, amit mond, nem fog ártani.

2017. szept. 19. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
88%
Nem tudom, hogy mit tanulsz. Mindenesetre nézd meg a demencia szó jelentését. A nagymamádat pedig szeresd. Mert az iszonyuan nehéz sorsa ellenére felnevelt 3 gyereket, az egyik az anyukád, és ki a fenére támaszkodjon öregségére, betegségére, nyomoruságára, ha nem a legjobb módba keveredett gyerekére és unokájára? Nem számit már a véleménye, eljárt felette az idő, a gondolkodása is megsérült már, ezért nem számit hogy hülyeségeket mond, nem kell vele vitatkozni. De törődni, szeretni, gondoskodni kell róla, hogy legalább az élete végén legyen neki kicsit könnyebb.
2017. szept. 19. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 hosszúhajú ***** válasza:
36%

7. Ez komoly? kötelessége a szülei mellett maradni???? te a szüleid mellett vagy???? most mondd, hogy igen velük élek, és a pénzemet is nekik adom. És időpocsékolás a diploma??? neked van diplomád? - ha el tudsz vele helyezkedni akkor magadon látod hogy nem időpocsékolás. Igaza van hogy az egyetemen lopja a napot? te is azt csináltad? - ja nem, neked nincs diplomád.Igaza van, hogy leordítja a fejét, mert nem megy el szülni??? Te 18 évesen szültél??? ha fiú vagy, akkor 18 évesen házasodtál??? Mert neked is igazad van, ha diplomás munkanélküli vagy 5 gyerekkel egy tiniszüléssel és segéllyel. Igen ez az igazi élet - jól mondod!

8.- a szeretet és valakinek az elviselése az két nagyon nagyon nagyon különböző dolog, mert a kérdező imádhatja a nagymamáját azzal együtt hogy megőrjíti őt. Gondolom neked is volt már olyan szeretted akire azt mondtad nagyon szeretlek, de könyörgöm hagyjál már végre békén.

A kérdezőnek: ha nem reagálsz azokra amiket mond, akkor kevésbé leszel neki közönség, akinek szónokoljon. Udvariasan válaszolsz, és ha tudod, hogy tök ideg lesz majd a választól, akkor kerülöd a válaszadást. Ha nem tudod, akkor meg nem mond meg kerek-perec hogy külföldre megyek, hanem csak úgy, hogy hát nem tudom még az nagyon messze van. Ha rád kiabál és papagájkodik, akkor igyekszel elterelni a szót, mintegy véletlenszerűen, vagy egyéb dolgaidra hagyatkozva lelépni és csak rövid időkre látogatni, akkor viszont lekenyerezve, hogy hozol neki valamit, csak odaadod és már lépsz is.. figyelmesen, mint jókislány, diplomatikusan, fifikásan. - így nem leszel hálátlan. Az ilyen idős emberek olyan dolgokon mentek keresztül, amiről nekünk halvány fogalmunk sincs, és a mai fiataloknak tényleg jó dolga van. Az igazát nem kérdőjelezi meg- kizárólag a stílusát. De ne azt figyeld, hanem a tényeket amiket közöl, ne a heves érzelmeket. csak egy pillanatra éld át amiket mond, picit gondolj bele objektívan, nem úgy hogy nagymamád, hanem úgy hogy dokumentum filmet látsz a tvben és egy néni mesél - nem kívánnád magadnak. szörnyű. De ők nem képesek elszakadni a saját fájdalmaiktól, és mindent ahhoz igazítanak. A korral képtelenek haladni, megálltak. Itt már nem érdemes vitázni. Ne nagyon beszélj neki tervekről, kicsit csavarj neki, hogy neked ne ugorjon, mond hogy igen, valóban nagyon fontos a szülés, és egyszer te is szeretnéd, hogy anya lehess ne mondj dátumon, hogy ó majd csak 10 év múlva - bizonyos információkat tarts meg magadnak, nem kell mindent tudnia. ... meg kell játszani magad azért hogy béke legyen és azért, hogy ne borítsátok ki egymást. két bolygó vagytok, jobb ha nem ütköztök...

2017. szept. 20. 03:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

Hány éves vagy, kérdező? Ha szabad tudni.


Milyen orvosnak készülsz, ahol 120 ezret fizetnek?

2017. szept. 20. 05:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!