Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Makacs, önfejű nagymamával...

Makacs, önfejű nagymamával mit lehet kezdeni? Hogyan lehetne rá hatni?

Figyelt kérdés

A nagymamám 80 éves, róla lenne szó. Összességében valóban jól tartja magát a korához képest, tehát se fizikailag, se szellemileg nincsen semmi ténylegesen komoly gondja. Persze, nem úgy mozog, mint 10-20 évvel ezelőtt, néha fáj neki itt-ott, őt is eléri egy-két betegség és ilyenek, de ez nagyrészt a korral jár, teljesen természetes. Egyelőre el tudja látni magát pl. bevásárol, takarít és így tovább, ezekben a hétköznapi dolgokban nem szorul segítségre és eléggé aktív életet él (eljár ide-oda, pl. városi rendezvényekre). Ugyanakkor azért már nincs is a topon, ő is öregszik és egyre feledékenyebb, egyre felelőtlenebb, nagyon félvállról veszi a dolgokat (nekem picit olyan, mintha nem észlelné, hogy múlik az idő és öregszik...). Már okozott pár "kellemetlenséget" nekünk és saját magának is, előbb-utóbb pedig nagyobb baj is történhet, amit nem lenne célszerű kivárni. Mi próbáltunk vele beszélni többször is, felhívjuk a figyelmét a fontosabb dolgokra, mire figyeljen, mit ne felejtsen el, elmagyarázunk neki dolgokat és próbálunk neki segíteni, de nem nagyon hagyja... Mindig mindent magának akar megoldani és kb. elszáll a füle mellett, amit mondunk, meg sem hallja. Sokszor direkt ki is jelenti, hogy őt nem érdekli és neki ne mondja meg senki, hogy mit csináljon, neki mindegy és direkt nem fogadja meg a tanácsainkat, nem hagyja, hogy segítsünk.


Hogy felsoroljak pár dolgot: Nem zárja be a bejárati ajtót és a kaput, ha elmegy otthonról, így tárva nyitva áll az egész lakás. Nem hord magával telefont, így lehetetlen utolérni és ő sem tud hívni senkit sem, ami szintén probléma. Nem eszik, nem iszik normálisan és emiatt már többször is rosszul lett, rohangálni kell utána a sürgősségire. Nem szedi a gyógyszereit (magas vérnyomásra), mert szerinte az orvos hülye és csak azért írta fel neki, mert így akar meggazdagodni. Szereti az alkoholt és a nyugdíjas összejöveteleken is előszeretettel fogyasztja, így az is megesett már párszor, hogy a barátnőivel részegen lődörögtek az utcán, amíg össze nem estek és ott feküdtek, amíg valaki rájuk nem talált. Mindenkinek rögtön elhisz mindent, minden jöttment idegennel leáll társalogni és mindenféle idegeneket is beenged a lakásba, pénzt ad mindenkinek, aki kér tőle. A fél utca hozzá jár kölcsönkérni, mindenkinek ad és már számon sem tudja tartani, kihasználják. Még lehetne sorolni....


Én úgy gondolom, hogy egyértelmű, hogy ezek mégis miért jelentenek problémát. Bár egyszer még régebben kiírtam ezzel kapcsolatban egy kérdést és akkor ki lettem osztva, hogy "ne szólj bele", "leélt egy életet, gyerekeket nevelt, ő már jobban tudja", "az ő élete, jól is tartja magát, megoldja" stb., stb., de én ezt nem így gondolom. Szerintem már igenis öregszik és ennek már megmutatkoznak a jelei, mi pedig szeretnénk neki segíteni, mert értelemszerűen a családunk tagja és szeretjük. Viszont egyszerűen nem tudunk rá hatni...


2019. ápr. 19. 22:55
 1/7 anonim válasza:
57%
Szerintem nem tudsz túl sokat tenni ellene, de esetleg beszélgess vele (ha nincs egyedül akkor is). Úgy mond (rosszul fog hangzani) férkőzz be bizalmába. Az én nagymamám is hasonló. Egyedül él és semmilyen tanácsot nem fogad el. (azért nem csinál annyira orbitális dolgokat, mint a tiéd). Lehet rossz tanácsot adtam, nem ismerem a nagymamádat. de ez a legjobb tanács amit adhatok
2019. ápr. 19. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
0%
Mese amit írsz.
2019. ápr. 20. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
73%
Először is Isten éltesse a Mamádat még jó sokáig! A kedves beszélgetés sokat segíthet,tűnjön úgy,h nem okoskodni akarsz. Pl Mama...akartalak hívni, de nem tudtalak elérni,szükségem lett volna a tanácsodra (xy mondvacsinált dolog, akármiben)de jó lenne,ha mindig eléthetnélek! Ugyanígy XY fiktív nagymamájáról mesélhetsz,jhaj szegényt kihasználták mert naív volt, h lehet ezt tenni egy ilyen korúval? Az én mamám-Istenke nyugosztolja odafent mind a 2őt!- pl odaadott egy ismeretlennek egy millió forintot! Mert felhívták telefonon,és az unokatesómnak adták ki magukat- hogy bajban van, és csak akkor engedik el,ha fizet. Szegény meg odaadta. Másik mamám se szedte a gyógyszereit,88 volt mikor meghalt decemberben. Arról a gyógyszerről ki is derült,h nem jó. Másiknak kilukadt tőle a gyomra. Eddig én is féltem,h nem szedi, de ezek után elgondolkodom,h nem hiába a régi bevált gyógymodokat preferálta inkább,érdemesebb mondani,h ha nem bízik a dokiban keressen másikat. Az alkoholt nem értem,miért kell egy idős közösségben a lehetőséget is megadni erre? :( A nyitott ajtóra nem tudok mit tanácsolni,nálunk az volt a gond,h az egyik ajtóhoz nem volt kulcs és a vége felé sokszor bealudt,siket is volt,hiába dörömböltünk, mindig féltünk,h baja van-e. Ha lakásban él,ezzel kapcsolatban a gondnok segíthet,h rászól,sok idegen mászkál az épületben.
2019. ápr. 20. 06:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
85%
"szellemileg nincsen semmi ténylegesen komoly gondja".... dehogy nem ! Az érelmeszesedés jellegzetes tüneteit mutatja. Vagy együtt kell élni vele, vagy kell mellé egy gondozó, társalkodónő, aki rendszeresen itatja folyadékkal, mert a kiszáradás vezet a finomabb agyi funkciók leépüléséhez, esetleg szerezni kell neki egy öregotthont, ahol aktívan foglalkoznak is a bennlakókkal.
2019. ápr. 20. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
70%
Az utolsónak teljesen igaza van. Az én nagyanyámnál is így kezdődött, ez csak rosszabb lesz, a végén gondokság alá kellett veteni, mert már csalóknak diktálta telefonom a különböző adatait, szórta a pénzét, hálóingben, késsel a kezében indult neki a nagyvilágnak, majd időnként azt se tudta, hol van, enni-inni elfelejtett, összerondította az ágyát...! Nem tehet róla, az agyi erek meszesednek, és ennek sajnos ilyen hatása van, és megérteni se fogja, hogy gond van, mert ő nem érzékeli. Kell valami napi szintű segítség, aki ránéz, és türelemmel van iránta, mert ez csak rosszabb lesz, és ő mindebből csak annyit fog észlelni, hogy ti korlátozni akarjátok!
2019. ápr. 20. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


Hát sajnos nem mese.... Amit a 3-as írt az tényleg jó, de az a durva, hogy már vele is történtek durvább dolgok is és cseppet sem hatja meg. Például egyszer amikor rosszul lett, elájult és úgy esett el, hogy többször is beütötte a fejét (asztal, szék, csempe), agyrázkódást kapott és bevitték a kórházba. Gondolná az ember, hogy akkor egy ilyen eset után picit átgondolja, hogy talán nem hülye az orvos és talán nem vagyok már 20 éves, jobban kellene vigyázni magamra, kevesebbet kellene inni, de nem. Azóta ezzel dicsekedik mindenkinek, hogy hát neki nem lett semmi baja, pedig mekkorát koppant a feje.... Legutoljára pedig beengedett egy idegen férfit a házba (amúgy kertes házban lakik, csak néha a lakás szót is szoktam erre használni, bocsi, ez valóban megtévesztő), akinek a kérésére kipakolta az ékszereket a konyhaasztalra stb. és meghallotta a lánya (akivel együtt laknak), hogy valakivel beszélget és akkor ő megkérte a férfit, hogy távozzon és el is ment. Itt szerencséje volt, de ennyiből bárkit beenged, félrelökik, kipakolják a házat és akkor örülhet, ha nem csapják agyon... Ez most lehet, hogy túlzásnak tűnik, de annyi hasonló történetet lehet hallani és a környéken is betörtek már több házba, hogy a valóságalapja megvan.


4-es azért ez túlzás. El tudja látni magát, csupán nem méri fel, hogy mit szabad, mit normális stb., túl naív, túl felelőtlen és nem veszi észre, hogy megöregedett. Ez valószínűleg összefügg az öregséggel, lehet, hogy már nála is kezdenek elmenni otthonról, de azért még tényleg nem súlyos. Eljár kirándulni, táncolni, szerepel, verseket mond stb., tényleg nem egy otthon ücsörgő nénike és azért mindennapi dolgokban sem szorul segítségre. A legtöbb probléma sokszor inkább abból adódik, hogy ilyen "majd én megmutatom", "én jobban tudom", "én is meg tudom csinálni" stílusban áll hozzá a dolgokhoz és már csak azért sem fogadja meg mások tanácsainkat... Hiába mondjuk neki például, hogy nem kell neki füvet nyírni, mert a gyerekei megcsinálnák sokkal gyorsabban és nekik könnyebb is, nem ő nekiáll és akkor ott esdekel az udvarban, egyszer így törte el a lábát. Például inni sem azért nem iszik, mert pl. elfelejti vagy nem érzi magát szomjasnak vagy ilyesmi, hanem mert a fejébe vette, hogy az hülyeség és nem is kell annyit inni, mert valami hasonlót olvasott az egyik újságában. Enni is azért nem eszik, mert kitalálta, hogy ő fogyni szeretne és akkor ő "nem zabálja tele magát", ahogyan mondani szokta. Akárki bármit mond neki, max. legyint rá vagy kiröhögi és állandóan magyaráz mindenkinek. Az lánya vele lakik, de néha már ő sem bírja, mert tényleg folyamatosan osztja a mama. Szerintem, ha lenne mellette egy gondozó stb., akkor vele is ezt csinálná és biztosan kiakadna miatta, amit meg is értenék, mert azért ennyire még tényleg nincsen leépülve. Öregotthonba pedig aztán pláne nem lehetne berakni és nem is szeretnénk.

2019. ápr. 20. 08:37
 7/7 anonim ***** válasza:
25%
Hasonló cipőben járok, csak nem nagymamám ilyen korú, hanem az anyukám. Én egyszerűen semmit nem tudok vele kezdeni. Se szép szóval, se könyörgéssel, se kiabálással. Mindenre nemet mond, semmi alternatívát nem fogad el, egyáltalán nem együttműködő. Úgyhogy én feladtam és sodródok az eseményekkel. Segíteni azon lehet, aki hagyja, hogy segítsenek neki. Ő sajnos nem ilyen. Ráadásul rám időben és anyagilag is nagy terhet rak, mert nem egy településen lakunk. Nekem lelkiismeret furdalásom van miatta, hogy nem tudok segíteni neki, de újabban azzal nyugtatom magam, hogy más meg akár még más országban is lakik és fogalma sincs az idős szülők itthoni gondjairól. Egyszerűen a magunk módján el kell tudni távolodni a problémától és elfogadni azt, hogy aki nem akarja, hogy segíts neki, annak nem lehet. Nekem sem könnyű, ez egy tanulási folyamat a fiatalnak is. Egy közeli barátnőm ugyanígy volt, hiába küzdött, el kellett engednie az anyukája kezét, sajnos a néninek csúnya halála volt. De mire ez bekövetkezett, a barátnőmnek semmi lelkiismeret furdalása nem volt már. Teljesen megértettük őt is. Tehetetlen volt, ahogy én is az vagyok, és szerintem sajnos Ti is. Én is odamegyek, ezt-azt megcsinálok, ennyit tudok segíteni, de többet nem. Hiába látom én másképp, ő a végsőkig kitart amellett, hogy ő sokkal jobban tudja. Hát, akkor sajnos ez van...
2019. ápr. 23. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!