Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Rokoni kapcsolat » Öregkorára kire marad egy...

Öregkorára kire marad egy ilyen nő?

Figyelt kérdés

Egy 60 éves, 35 éve mentális betegségekkel küzdő (depresszió, paranoid skizofrénia, generalizált szorongás), leszázalékolt, egyedül élő nőről van szó. A betegsége kezdete óta nincs munkája. Könnyebb munkákat el tudna végezni, de nem akar. A pszichés betegségekre néha szeret rájátszani, összeesküvés elméleteket gyárt, tévképzetei vannak és a környezetében élőket az ellenségének tekinti, mondvacsinált okok miatt szidalmazza. Nem feltétlenül az ő hibája a kialakult helyzet, de konkrétan kibírhatatlan, nem lehet vele hosszútávon a négy fal között meglenni. Egyetlen élő rokona a lánya és a testvére. A testvér közel él hozzá, próbál rajta alkalmanként anyagilag segíteni, de neki is megvan a saját családja, vállalkozása, stb. A lánya külföldön él a férjével, a hónapban született az első gyerekük. Az anyja problémái miatt menekült el otthonról, esze ágában sincs újra a közelébe költözni, ugyan jogilag az ő felelőssége lenne, hogy az anyját istápolja. Félti a saját családját az anyja irracionális kirohanásaitól, amit szintén meg lehet érteni.

Ebben a helyzetben kitől várható el, hogy támogassa (anyagilag és lelkileg egyaránt)? Van saját ingatlanja, ha ez számít.



jan. 30. 08:41
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
100%
Keresni kell neki otthont, ahol kap ápolást is.
jan. 30. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
97%

Igen, otthonban kell elhelyezni.

Te ki vagy a tortenetben?

jan. 30. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
97%

"ugyan jogilag az ő felelőssége lenne, hogy az anyját istápolja"


Nincs ilyen jogi felelőssége, max. minimális rokontartás követelhető, de még a lánya sem köteles fizikailag részt venni az anyja életében, tartani a kapcsolatot sem.

jan. 30. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim válasza:
94%
Gyakorlatilag pontosan leírtad, hogy mi a helyzet anyámmal, azzal a különbséggel, hogy anyám egy tízessel idősebb, nekem nincs családom, de én is ugyanúgy elmenekültem tőle és a nővére sem áll vele szóba (az unokahúga néz csak rá néha). Egyedül maradt, megkeseredett, elhanyagolja magát és a környezetét. Nem tudom, hogy mi lesz így vele, de nem is igazán érdekel.
jan. 30. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
61%

Olyan otthon a megoldás, ahol pszichiátriai betegeket is fogadnak.

A betegségére pedig nem "játszik rá", azért ilyen, mert beteg.

Kérdező: Gyanítom, hogy kívülálló vagy, aki rosszindulatúan sápítozva és némi kárörömmel gondol erre a helyzetre: "ÁÁÁ kire maradnaaa egy ilyeeeen".

jan. 30. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
100%
Kire magadna? Magára. Jelen pillanatban cselekvőképes felnőtt ember, saját magáért felelős. Majd ha az orvosa észleli, hogy már nem az, akkor neki van erre protokoll, amit követhet, esetleg a háziorvoson keresztül bekapcsolják a szociális ellátórendszerbe (lehet röhögni). Senki nem köteles istápolni, és anyagilag is max rokontartás erejéig lehet perrel a lányát helytállásra kötelezni, annak viszont szintén feltételei vannak...
jan. 30. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
20%

Nehéz helyzet az ilyen. Sztem is vmi otthon lenne a megoldás, vagy egy magán ápoló, de nyilván az horror pénz még a nem olcsó otthonokhoz képest is.


#3 “Nincs ilyen jogi felelőssége”

De igen, konkrétan jogi felelőssége van a gyereknek az idős szülő eltartásával/ápolásával kapcsolatban.

jan. 30. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
87%

7-es, nem nincs. Csak szülőtartási kötelezettsége.


De semmilyen törvény nem kötelez valójában fizikai ellátásra, nem véletlenül vannak a szociális elfekvők és a nem rokonságból származó gyámok, ezek azért léteznek, hogy ellássák azokat, akiket senki nem vállal.


Elhiheted, hogy nem fog ott csenhetni senki ajtaja előtt a mentő, hogy meghozta az anyját, lehet befogadni, mert erre senki nem kötelezett jelenleg. Arról nem beszélve, hogy a kérdező anyja jelenleg önálló, cselekvőképes személy jogilag.

jan. 30. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
21%
5-ös, szerintem az agymenéseidet és a gyanúidat őrizd meg magadnak. Tudod, mindenki magából indul ki, te ezek szerint kárörömködnél.
jan. 30. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
100%

8-as teljesen jól írja. Nálunk volt ilyen a családban (jó, nem az anyám, hanem nagynéném, gyermektelen, egyedülálló, mentálisan nem százas, alkesz is volt 40 évig, de már leállt). Egy lakása volt és 70 ezer nyugdíja, amikor az utcáról elvitte a mentő.

Valamiért az én lakcímem került előtérbe, jött a gyámhatóságtól a levél, hogy vállalom-e a gondnokságot, vagy tudok-e valaki rokont, aki igen. Megírtam, hogy a legközelebbiek mi vagyunk ketten, unokahúgai, és nem kívánjuk vállalni, aláírtuk mindketten, tértis levélben feladtuk.

Innentől semmi dolgunk nem volt, hivatásos gondnokot neveztek ki, ápolási otthonban van, megyeszékhelyi lakásából oldják meg neki, gondolom.

(Saját lányát sem cseszegetnék ennél jobban, megjegyzem, lehet, hogy meg sem találják külföldön.)

jan. 30. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!