Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Rokoni kapcsolat » Ha valaki meg van keresztelked...

Ha valaki meg van keresztelkedve, de fel akarja bontani azt, és egy új keresztszülőt választani, az lehetséges?

Figyelt kérdés
Úgy kereszteltek meg, hogy édesanyám nem is tudott az egészről. Csecsemő voltam, nem tehettem semmit. Nagyon rossz a kapcsolatom a keresztapámmal, sose törődött velem. Találtam egy olyan embert, aki alkalmas lenne erre, és ő el is vállalta ezt. Ő is keresztény. Lehetséges valahogy eltüntetni annak a nyomait, hogy nekem volt valaha első keresztapám, és a második kereszteljen meg, és ő legyen feljegyezve? Kérlek segítsetek!!!

2014. aug. 14. 03:35
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
91%
Természetesen nem lehetséges. Majd a bérmáláson lehet másik bérma keresztapád. De a keresztelés az megismételhetetlen. Úgy ahogy a házasság is.
2014. aug. 14. 04:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
22%
Nem írod a helyzeted, de ha csak arról van szó, hogy egy megfelelőbb ember vállalja a rólad való törődést, nyugodtan magengedhated neki. A keresztszülői kötelezettség csak azt jelenti, hogy a szüleid elvesztése esetén ők fognak veled törődni. Ez manapság kicsit máshogy alakult, mert a keresztszülők sem mindig töltik be a vállalt feladattukat, de az állambácsi is beleszól a dolgokba.
2014. aug. 14. 06:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
91%

1. A keresztség kizárólag egyházi - nem hivatalos - dolog, ezért joglilag semmiképpen sem lézetik. Mivel a kereszszülöség nem jogi fogalom, ezért semmiféle költelezettséget sem jelent egyik félre nézve sem.


2. A keresztszülö az, aki ott volt a keresztelésnél, ezt sem "visszacsinálni", sem módosítani nem lehet, de mivel hivatalosan nem létezö valami, ezért értelmetlen is.


3. Ha valaki mást szeretnél "keresztszülönek, akkor ezentúl azt nevezed így és ennyivel le van a dolog rendezve. Mivel sehol sincs feljegyezve - kivéve a templomban -, hogy ki kieresztelt, ezért semmi értelme az egésznek.

2014. aug. 14. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

" A keresztszülői kötelezettség csak azt jelenti, hogy a szüleid elvesztése esetén ők fognak veled törődni. "


Ezt nem tudom honnan szeded, ugyanis a keresztszülönek KIZÁRÓLAG az lenne a kötelezettsége, hoyg a gyerek VALLÁSOS nevelését segíti. Olyan, hogy a szülök elvesztése esetén ök nevelik fel a gyereket, csak SZOKÁS volt régen, de se nem kötelesség, se nem jog. Márcsak azért sem, mert a keresztszülö nem jogil, hanem vallási fogalom, azaz semmiféle jogi felelöséget nem vállal az, aki keresztszülö lesz.

2014. aug. 14. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
Az én keresztapám rossz útra tért, alkoholista lett, verte a feleségét, meg is romlott a kapcsolat a szüleim és közte, és mire nagyobb lettem, már nem is tartottuk vele a kapcsolatot. Szóval én gyakorlatilag keresztszülő nélkül nőttem fel és nem hiányzott. Amikor bérmálkozásra kászültem, én kértemn a szüleimet, hogy hadd választhassam bérmakereszatnyának az akkori szomszéd néninket. Őt imádom, őt tartom igazi keresztanyámnak. Szóval ezt majd te is megteheted, hogy bérmálkozáskor kéred fel keresztszülőnek és őt tarthatod igazi keresztapának.
2014. aug. 14. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
30%

Kedves 5-ös!

Az előtted válaszoló arról beszélt, hogy mi volt régen a keresztszülő feladata, nem arról, hogy ma micsoda. A kereszténység ősidejében, a kialakuló egyház korában (tudod, amikor még üldözték a keresztényeket), még nagyon fontos szerepe volt: ő kezeskedett azért, hogy az újonnan megkeresztelkedni szándékozó nem besúgó vagy ilyesmi, hanem tényleg hitből akar megkeresztelkedni. Ez volt az eredeti feladata a keresztszülőnek. De még jóval később is sokkal fontosabb szerepe volt, mint ma, és régen, amikor az emberek általában még nagyon rövid ideig éltek, tényleg volt egy ilyen feladata, hogy ha a gyerek elvesztette a szüleit, akkor ő nevelte fel őket. Ez tényleg így volt. Később ez már valóban csak egy "szokás" lett, majd végleg elenyészett, és ma már a keresztszülőség valóban nem jelent gyakorlatilag semmit. Már azt is csak elvben, amit te írtál, hogy a gyerek vallásos neveltetését biztosítsa.

2014. aug. 14. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
74%

A 3. válaszoló foglalta össze a legjobban: ez nem egy jogi fogalom, tehát se jog, se kötelezettség nem származik belőle. (Jogi legalábbis semmiképp, erkölcsi esetleg bizonyos körökben.)


Szóval ebből következik az is, hogy ezt "felbontani", vagy visszacsinálni nem lehet.

2014. aug. 14. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
Újra megkeresztelkedni nem lehet. Esküvő, keresztség is csak egyszer van. De olyat szoktak csinálni, hogy megújítanak egy fogadalmat ( pl aranylakodalmon, vagy házassági évfordulón). Keresztségi fogadalmat is meg lehetne szerintem. Nyilván nem merítik bele a fejedet újra a keresztelő medencébe, de lehet, hogy van erre valami forma. Kérdezd meg a papot, hogy ő mit mond, hátha tud segíteni.
2014. aug. 14. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%
A keresztségi fogadalmat pl. húsvét vigíliáján szokták megújítani.
2014. aug. 14. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
24%
Tagadd le, hogy megvagy keresztelve. Olyan templomba menj ahol nincs rólad feljegyzésük.
2014. aug. 14. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!