Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Rokoni kapcsolat » Kényszeríthet a tulajdonostárs...

Kényszeríthet a tulajdonostársam (rokon), hogy jóval áron alul eladjam a tulajdoni részem?

Figyelt kérdés

Fele-fele arányban vagyunk tulajdonosai egy (nem lakó)ingatlannak.


Nem kevés ideje hirdetjük (én adtam fel a hirdetést), de még nem kelt el.


A tulajtárs már többször ki akarta adni bérbe, de ehhez nem járultam hozzá, mert kevés bevétel és sok macerával jár. Többször felajánlottam viszont, hogy megveheti a részem, és akkor annak adja ki, akinek akarja. Ezzel nem élt.


Most azt tervezi, hogy elárverezteti az ingatlant.

Megteheti ezt az én tulajdonrészemmel is, miközben a közös értékesítésnek soha nem álltam az útjába?

Az ingatlan tehermentes.


Nem irreális áron kínáltuk eddig sem megvételre, nem ezért nem kelt el, de árveréssel filléreket kapnánk csak érte. Neki azonnal szüksége van pénzre, én nem bánom, ha akár évekig kell még várni egy vevőre.


2015. jún. 27. 15:01
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Ebben az esetben miért nem te veszed meg az ö részét azért a kevesebb összegért ami neki elég lenne már? Majd te kivárod, hogy egy jó vevö jöjjön.


Ö eladhatja az ö részét, de a tiedet nem. Vagy is, ha ö talál egy vevöt aki az ö részét megvenné, akkor neked max elövásárlási jogod van, de ha ezzel nem élsz ö eladhatja azt.


A bérletet nem igazán értem miért fáj neked, mert ha kis összeg is összeg, és a bérbe vevönek legalább gondoznia kell az ingatlant, pl füvet nyírni, kifesteni vagy éppen ami van. Használatlanul álló akármilyen ingatlan csak veszít az értékéböl, így bérbe adni akkor is megéri ha csak kisebb összeget fizetnek érte.

2015. jún. 27. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Az egészet biztos, hogy nem, a te aláírásod is kell hozzá, mert tulajdonos vagy. A saját tulajdonrészét illetően elővásárlási jogod van.
2015. jún. 27. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Mivel én is eladni szándékozom, nem fogom megvenni a részét.

A bérleti díj 10 ezer forintot ha hozna (többe kerül közjegyzőnél lepapírozni), állag- és értékromlás elenyésző, éves fenntartási díja ~5000.


Ami engem érdekel: hogy akkor kényszeríthet-e, hogy én is aukcióra kínáljam a részem, amikor a közös értékesítést nem ellenzem?

Vagy csak a saját részével rendelkezhet?


Perre vihet-e egy olyan dolgot, amikor valójában nincs vita, hisz én is értékesíteni akarok?

2015. jún. 27. 18:31
 4/13 anonim ***** válasza:
72%
Van olyan, hogy közös tulajdon megszüntetése és igen kikényszerítheti az elárverezést.
2015. jún. 27. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

De miért? Milyen jogon "lophat" meg? Mert ez az! Nem korlatozom az ingatlan értékesítését, neki is bármikor eladnám.


De milyen jogon kötelezhet arra hogy áron alul elkótyavetyéljem a tulajdonom csak azért mert neki nincs pénze?

Adja el a részét akárkinek, azzal is megszűnik a MI közös tulajdonunk (s aztan en eladom az új tulajnak a részem, de piaci áron).


Tudtok törvényt linkelni?

2015. jún. 27. 22:21
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

De ha sokáig áll a ház, az is viszi a pénzt (valamennyi alapdíjat minden szolgáltatásra kell fizetni), és ha ő kiadni akarja,hogy legalább a rezsit ne neki kelljen fizetni, te meg azt nem hagyod, akkor te is "meglopod" hisz neki ez havonta veszteség.

A ház annyit ér amúgy, amennyiért el lehet adni. Ha nem tudjátok eladni évek óta, akkor túl sokat kértek érte.

2015. jún. 27. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Nem haz, nincs rezsi, kozos ktg...

Evi 5000 az ado es kesz passz.

A becsult ar alatt kinaljuk, a hasonlo tipusu ingatlanoknak megfelelo aktualis piaci aron.

Egyebkent egy teremgarazs, hogy ne kelljen tovabb talalgatni. Tenyleg nem ker enni, hisz meg a kornyezeti karoknak sincs kiteve es lesz vevo ra, mert a hazban nincs minden lakashoz es most indult meg nemi mozgas, tulajvaltas, az ujak hamarosan igebyt formalhatnak ra.

Arveresen 800-ert ha elmegy, egyebkent 2-t er.

2015. jún. 28. 07:38
 8/13 anonim ***** válasza:
0%
Nem kényszerítheti ki az elárverezést, nem Észak-Koreában vagyunk.
2015. jún. 28. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
52%

5:83. § [A közös tulajdon megszüntetése iránti igény]


(1) A közös tulajdon megszüntetését bármelyik tulajdonostárs követelheti; az e jogról való lemondás semmis.


(2) A közös tulajdon megszüntetését a bíróság nem rendelheti el, ha a közös tulajdon megszüntetése alkalmatlan időre esik.


5:84. § [A közös tulajdon megszüntetése]


(1) A közös tulajdon tárgyait elsősorban természetben kell megosztani. A közös tulajdon tárgyait vagy azok egy részét – ha ez a tulajdonostársak körülményeire tekintettel indokolt – megfelelő ellenérték fejében a bíróság egy vagy több tulajdonostárs tulajdonába adhatja. Ehhez a tulajdonjogot megszerző tulajdonostárs beleegyezése szükséges, kivéve, ha a bíróság a közös tulajdonban álló ingatlanrészt az abban lakó tulajdonostárs tulajdonába adja, és ez nem sérti a benne lakó méltányos érdekeit.


(2) Ha a közös tulajdon más módon nem szüntethető meg, vagy a természetbeni megosztás jelentős értékcsökkenéssel járna vagy gátolná a rendeltetésszerű használatot, a közös tulajdon tárgyait értékesíteni kell, és a vételárat kell a tulajdonostársak között megfelelően felosztani. A tulajdonostársakat az elővásárlási jog harmadik személlyel szemben az értékesítés során is megilleti.


(3) A közös tulajdon tárgyának a tulajdonostárs tulajdonába adása esetén a megfelelő ellenértéket, az árverés útján való értékesítésnél a legkisebb vételárat a bíróságnak ítéletében kell megállapítania. Az ítéletben megállapított legkisebb vételárat a végrehajtás során sem a végrehajtó, sem a bíróság nem változtathatja meg.


(4) Ha olyan ingatlan közös tulajdonát kell megszüntetni, amelyben az egyik tulajdonostárs benne lakik, a bíróság őt az ingatlan elhagyására kötelezi, vagy – ha az ingatlan elhagyására kötelezés a benne lakó tulajdonostárs méltányos érdekét sérti – részére a tulajdoni hányadával arányos használati jogot alapít. A használati jog értékcsökkentő hatását az ingatlanban maradó tulajdonostársnak kell viselnie mind a magához váltás folytán fizetendő ellenértéknek, mind az árverési vételár felosztási arányának a meghatározásánál. A használati jog bíróság által meghatározott és törvény által biztosított terjedelmének jelentős túllépése esetén a bíróság a tulajdonos kérelmére a használati jogot megszünteti.


(5) Az ingatlanon fennálló közös tulajdon – ha a társasház létesítésének feltételei egyébként fennállnak – az ingatlan társasházzá alakításával is megszüntethető. Ha a közös tulajdont társasházzá alakítással a bíróság szünteti meg, a társasház alapító okiratát a bíróság ítélete pótolja.


(6) A bíróság nem alkalmazhatja a közös tulajdon megszüntetésének olyan módját, amely ellen valamennyi tulajdonostárs tiltakozik.

2015. jún. 28. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Na igen. Ez az a tvreszlet, ami az eg vilagon semmi konkretumot nem ad.

Csak annyit, hogy a megszuntetes akkor merul fel egyaltalan, ha nincs konszenzus hogy mihez kezdjenek az ingatlannal.

Nalunk van. Mindketten eladni akarunk. Innentol szerintem nincs szukseg kulso beavatkozasra, mert a tv nem az olyan kis szeszelyek kielegitesere szolgal, mint az, hogy egyik felnek nincs turelme kivarni, mig normal modon eladjak.

2015. jún. 29. 04:41
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!