Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Rokoni kapcsolat » Tudnátok jogi tanácsot adni...

Tudnátok jogi tanácsot adni az alábbi helyzetre?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Nővéremnek van egy 2,5 éves kislánya. Van a gyereknek apja, össze is vannak házasodva. Sajnos nem felhőtlen a kapcsolatuk, de még próbálkoznak, mert elég sok külső tényező is tehet arról, hogy ide jutottak. Már a válás is szóba jött. Most végre külön élnek 1 hónapja és megpróbálják felépíteni újból a házasságukat. Viszont nővérem régebben kérdezte, hogy ha esetleg úgy alakulna, hogy ne adj' Isten vele bármi történik, vállalnám-e a gyerek gyámságát. Mondtam, hogy igen, de persze azt se tudjuk, hogy ez lehetséges-e. Szóval a kérdésem az lenne, hogy mivel van a kislánynak apja, a nevén is van ugye, milyen jogi lehetőségek vannak arra, hogy nálam lehessen a kislány?

Ha van egyáltalán, mert nyilván érdekes a helyzet.

Ha van apja, miért legyen nálam? jön ugye a kérdés...

Az apjával annyi baj van, hogy képtelen ellátni a kislányt. Nincs felelősségérzete. Szereti a gyereket, de nem apa típus, nem tudja gondozni. Nem azért mert link ember, hanem tényleg úgy értsétek, hogy nem képes ellátni. Sajnos (és bocs a hülye megfogalmazásért) de agyilag van egy kis baja. Szóval nővérem mivel ezt tudja, fél attól, hogy nem lesz utána jó helyen a kislány és nagyobb biztonságban érezné nálunk mindenféle téren.

A kislány apja másik városban is dolgozik, ritkán jár haza.

Szóval az apától kéne szerezni egy "lemondó nyilatkozatot" vagy valami ilyesmit? Mert gondolom hogy az ő hozzájárulása is kell ehhez az egészhez.

Megoldható valahogyan az, hogy a kislány nálam legyen "elhelyezve" ne az apával maradjon ha ilyen helyzet bekövetkezik?

Gondolom ha elválnának, az megint egy másik helyzet lenne, de örülnék, ha tudnátok valamilyen segítséget vagy támpontot nyújtani ebben a kérdésben.

Előre is köszönöm!



2016. szept. 6. 18:26
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
84%
Ezt nem ti határozzátok meg, hogy el tudja-e látni a kislányt az apuka, hanem a bíróság. Ha apuka gondozná a kislányt anyuka halála esetén, és a bíróság alkalmasnak ítéli meg, akkor ti nem tehettek semmit.
2016. szept. 6. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

És milyen szempontokat figyel a bíróság?

Gondolom, munkahely, lakhatás...és esetleg még más?


És az apuka tud olyat csinálni, hogy "lemond" a gyerekről?Most nem konkrétan arra értem, hogy miattunk, hanem ha például ő maga úgy érzi, hogy nem tudja vállalni vagy nem akarja szimplán, akkor dönthet úgy hogy mondjuk állami gondozásba adja?

2016. szept. 6. 18:46
 3/16 anonim ***** válasza:
70%

Nem, alapesetben természetesen a kislánynak az apukájánál a helye, ha - ne adj' Isten - bármi történne a nővéreddel.

Ahhoz apukának alkalmatlannak kellene lennie (jogilag, nem a te szemedben!), hogy elvegyék tőle.

2016. szept. 6. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
75%
Nem, nem tud 'lemondani'. És kétlem, hogy akarna. Ezt te akarod, de ne haragudj: ez pofátlanság.
2016. szept. 6. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
73%
Amíg egy gyereknek szülei vannak, nincs szüksége gyamra. Olyan lehetséges, hogy ha az apa nem vállalja a nevelését, vagy mindketten elhunytak, akkor hozzád kerulhet. Ehhez a gyamhivatalban kell a szülőknek gyamkinevezesi-vagy kijelölés, erre most nem emlekszem-nyilatkozatot tenni. Külön is tehetnek nyilatkozatot, különbozo személyekre. A gyamhivatal minden esetben vizsgálja, hogy a kijelölése személy alkalmas e a feladatra.m
2016. szept. 6. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

Wow! De szeretem, hogy itt mindenki ellenséges! Kedves 4! Nem tudom, hol olvastál olyat, hogy ÉN SZERETNÉM ELVENNI A GYEREKET AZ APJÁTÓL...

A kérdésemben leírtam, hogy a nővérem kérdezte, hogy HA úgy alakulna én vállalnám-e.

Ez csak egy egyszerű kérdés, hogy jogilag lehet-e ilyet csinálni vagy sem.

Nem lehet, oké. Nincsen semmi belőle, legalább tudjuk, hogy nem lehet.

Könyörgöm...ne higgye már senki, hogy én rossz ember, el akarom venni a gyereket az apjától, mert úgy látom, hogy itt most páran azt hiszitek.

Természetesen igen, a bíróság ítéli meg, nem mi, hogy el tudja-e látni vagy sem.

De szerintem mindannyian tudjuk, hogy vannak kacifántos esetek...hiába van meg esetleg valakinek a háttér ahhoz, hogy fel nevelhessen egy gyereket, ha mégsem képes rá.

Azért azt csak nővérem látja, hogy a férje milyen...

Persze a bíróság szerint biztos alkalmas lenne az apaságra...

2016. szept. 6. 19:30
 7/16 anonim ***** válasza:
70%
A nővéred tipikusan olyan nőnek tűnik, akinek gyerek kellett mindenáron, de azt utána magának akarja kifejezetten, az apa onnantól kezdve csak nyűg - hát tűnjön el...
2016. szept. 6. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
72%

1. A növéred nem határozhatja meg, hogy kihez kerülöjön a gyerek, ha ö meghalna, ez nem az ö jogköre.


2. A gyerek ilyen esetben az apához kerül.


3. Ha az apa tényleg képtelen lenne ellátni a gyereket, ahhoz komoly bajának kellene lennie, és kezelés alatt állna.


4. Az, hogy szerinted (meg a növéred szerint) "agyilag baja van", nem számít.


5. Az apa nem mondhat le a gyerekröl és nem adhatja át neked a felelöséget.

2016. szept. 6. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

Igen...lehet, hogy így annak tűnik, de nem az.

Nyilván nem ismerjük egymást, azt gondolsz amit akarsz, de ha ismernél minket, biztos vagyok benne, hogy nem ez lenne a véleményed.


Legyetek szívesek nem ítélkezni és véleményt formálni olyan dologról, amit nem ismertek és nem vagytok benne.Én is könnyedén írhatnék bárkiről negatív véleményt, az alapján, ahogy ő megpróbálná besűríteni egy helyzetét pár sorban. Nem egyszerű, ezáltal nem biztos, hogy úgy jön le, ahogy valójában van és nem biztos, hogy mindenki megérti.

Nem minket kell egy ilyen gondolatért bírálni, anélkül, hogy ismernétek a másik felet.


Köszönöm a jogi felvilágosításokat!

2016. szept. 6. 22:29
 10/16 anonim ***** válasza:
45%

"1. A növéred nem határozhatja meg, hogy kihez kerülöjön a gyerek, ha ö meghalna, ez nem az ö jogköre. "

Erre van a gyamkijeloles. A szülőnek joga van hozzá, hogy meghatarozza, az ő halál vagy súlyos betegsége esetén kinél helyezzék el a gyereket. Ez egyfajta "végrendelet ", ami nem kötelező érvényű, tehát a gyamhivatal döntése lesz a végleges.


"2. A gyerek ilyen esetben az apához kerül."

Alapból így lenne, de ez nem 100%


"3. Ha az apa tényleg képtelen lenne ellátni a gyereket, ahhoz komoly bajának kellene lennie, és kezelés alatt állna."

Ez sem igaz


"4. Az, hogy szerinted (meg a növéred szerint) "agyilag baja van", nem számít. "

Valóban, a magánvélemény nem lenyeges


"5. Az apa nem mondhat le a gyerekröl és nem adhatja át neked a felelöséget."

De, le mondhat a szülői felügyeleti jogáról, sot, ha már nem él a másik szülő, akkor magáról a gyermekről is, amennyiben örökbe kívánja adni.

2016. szept. 7. 05:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!