Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Szülők! Mit csinálnátok, ha a...

Szülők! Mit csinálnátok, ha a “jó tanuló” gyereketek egy nem túl piacképes szakot választana?

Figyelt kérdés

Én vagyok a gyerek a kérdésben és már túl vagyok ezen. Viszont még mindig előkerül a kérdés, ha valaki érdeklődik felőlem, hogy mit tanulok, hol tanulok stb. és eléggé eltérő véleményekkel találkozni.

Jó tanuló voltam (4-5), kitűnőre érettségiztem, volt nyelvvizsgám és úgy alapból szorgalmas voltam, volt bennem egy erős feladattudat vagy egy teljesítési vágy. Nekem ez nem teher volt, nem szülői nyomásra vagy hasonló okokból tanultam, hanem saját magam miatt, nekem ez fontos volt és élveztem is. Viszont nem vonzottak a jól fizető, piacképes vagy “menő” területek pl. orvosi, műszaki, infó és szakmát sem szerettem volna tanulni, hanem bölcsészettudományi karra mentem, mert az érdekelt.

A szüleimnek ezzel semmi problémája nem volt, ők ebbe egyáltalán nem is szerettek volna beleszólni, úgy gondolták, hogy ez az én döntésem. Azt mindenképpen szerették volna, hogy továbbtanuljak, viszont nem terelgettek semmilyen konkrét irányba és támogattak a döntésemben, bármi is legyen az. Viszont sokan úgy állnak hozzá a kérdéshez, hogy pl. előre kitűzik a célt és eldöntik, hogy mit szeretnének kihozni a gyerekből, vagy ennek függvényében (nem) támogatják, esetleg ragaszkodnak ahhoz, hogy jól fizető területet válasszon a gyerek stb. Sokan mondták már a szüleimnek, hogy ők ezt nem hagyták volna, rábeszéltek volna valami másra, nem engedtek volna egyetemre, megvonták volna a támogatásomat stb., stb.

Úgyhogy arra vagyok kíváncsi, hogy nektek mi a véleményetek a kérdésről és ti hogyan cselekednétek.


2019. nov. 16. 14:19
1 2 3 4
 1/32 anonim ***** válasza:
84%
Teljesen az a normális, ahogy a szüleid csinálták!
2019. nov. 16. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 anonim ***** válasza:
77%
Mit tanulsz konkrétan?
2019. nov. 16. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/32 anonim ***** válasza:
67%
Most nyilván mindenki egyet fog érteni veled, hogy ez a helyes, tanuljon a gyerek azt, amit szeretne. Aztán amikor ugyanaz a gyerek idejön panaszkodni, hogy nem talál állást, vagy nem fizetik meg, akkor meg azt mondják, hogy nem büfészakra kellett volna menni, hanem valami piacképes szakot kellett volna választani. Amúgy rendes szüleid vannak, hogy nem szóltak bele a választásodba, én sem akartam soha megmondani a gyerekeimnek, hogy milyen szakmát válasszanak. Aztán amikor rájöttek, hogy a választottal nem nagyon boldogulnak, átképezték magukat. Mindenki a saját kárán tanul (bár azt mondják, az okos ember inkább a másén).
2019. nov. 16. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/32 anonim ***** válasza:
57%

Az egy dolog hogy te mit szeretsz

Csak ha majd nem fogsz tudni belole megélni akkor kezdődnek a bajok

Az emberek 90% nem azt dolgozik amit szeretne, jobb ha tudod

2019. nov. 16. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/32 anonim ***** válasza:
34%

Szerintem egy embernek saját maga felé is van felelőssége, hogy az élet olyan terén tevékenykedjen, amiből meg is lehet élni! A kedvteléseket meg hobbiszinten kell űzni!

Én nem szabtam meg a gyerekemnek, hogy mi legyen belőle, viszont a nevelésében hangsúlyt kapott az életképességre való törekvésünk, amit a pályaválasztásával igazolt is.

Így most havonta milliókat keres a megszerzett tudásával és hobbiként roncsautókat szerelget a garázsában.

2019. nov. 16. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/32 anonim ***** válasza:
16%
Hobbi szakot nem finanszíroznék neki. Ha bölcsészkaron akar szórakozni, akkor menjen munka mellett.
2019. nov. 16. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/32 anonim ***** válasza:
78%
Remélem, ezt a bölcsességet megosztod a gyereked magyar tanárával is...
2019. nov. 16. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/32 anonim ***** válasza:
75%

"Szülők! Mit csinálnátok, ha a “jó tanuló” gyereketek egy nem túl piacképes szakot választana?"


Nagyon óvnám az egészségemet, sok vitamint szednék és kerülném az izgalmakat, mert hacsak nem nyer a gyerekem a lottón, nagyon sokáig a támogatásomra fog szorulni.

2019. nov. 16. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/32 anonim ***** válasza:
76%

Mikor férjem unokatesója kitünö érettségi után esemény szervezönek kezdett tanulni(nem Mo) akkor iszonyat meglepödtem. Mind a szülökön mind a gyermeken.

DE most már totál megértem. Pont ez a normális, hogy az amit tanulsz vagy akarsz csinálni azt szeressed.

Akkor leszel piacképes ha jó vagy abban amit csinálsz, van érzéked hozzá és szereted csinálni.


Èn ismerek (külföld) olyan magyar hegesztöket akik havonta 2000-3000€ között visznek haza, mikor egy átlag hegesztö 1500€ max fizetése van. Ezek a fiuk iszonyat jók a szakmájukban akkor is ha ez csak hegesztés. Ezer féle speciális technikát tanultak ki.

De ezt minden munkára igaz.

2019. nov. 16. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/32 anonim ***** válasza:
8%
Én szülőként megengedtem volna, hogy azt válaszd, amit szeretnél, viszont taníttattalak volna sok nyelvre is emelt szinten, hogy piacképes legyél. Valamint külföldre irattalak volna be, mert ami itthon megy, főleg az bölcsész szakokon, az nem színvonal. Az egyik előadőnk (cégnél, mérnök) legidősebb gyereke is Angliában tanult valami média szakon, ő támogatta mindenben. És elvileg külföldön nem megy ez a fikázása a bölcsész szakoknak, mint itt, és jobban el lehet vele helyezkedni.
2019. nov. 16. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!