Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Kiderült, hogy apukám Asperger...

Kiderült, hogy apukám Asperger-szindrómás, járt már valaki így, ti hogy kezeltétek ezt?

Figyelt kérdés

Elmondása szerint ő már régóta meg volt róla győződve, de hivatalosan nem diagnosztizálták. Viszont most úgy döntött elmegy kivizsgálásra, és beigazolódott a gyanúja, aspergeres. A szemembe semmit nem változott, én ugyanúgy szeretem és tisztelem, tehát számomra semmit nem jelent, hogy ezt megállapították róla. Viszont, nem tudom, kéne-e máshogy viszonyulnom hozzá, vagy egyáltalán beszélni róla, vagy valami? Új nekem a dolog és nem szeretném ha akaratom ellenére rosszul reagálnám le. Ha valakinek van ilyen a családjában, szülő, testvér, rokon, akárki, ők hogy kezelik ezt? Apukám 56 éves férfi.


L/24


2020. jan. 9. 18:04
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
90%

Ugyanaz az ember maradt, mint aki volt.

Ha vannak olyan számodra zavaró tulajdonságai, szokásai, amik összefüggenek az állapotával, azokat talán most megértőbben tudod kezelni, illetve elfogadod, hogy ő így működik és ha van rá lehetőség, alkalmazkodsz hozzá. Pl. nem erőltetitek, hogy ő is vegyen részt a rendszeres nagycsaládos összejöveteleken, ha ez neki kínos/unalmas. Vagy tekntettel vagytok rá, hogy szereti a rendet, vagy fontos számára a gondos tervezés. Nem arra gondolok, hogy az egész család alárendeli magát az ő rigolyáinak, de arra igen, hogy a lehetőségekhez képest teret hagytok neki.

Olvasd el Graeme Simsion: A Rosie-projekt - Ésszerű szerelem című könyvét. Persze ez irodalom, és nem a való élet, de én nagyon jól szórakoztam, mikor felfedeztem a nagylányom meg a férjem vonásait a főszereplőben. Egyikük sem diagnosztizált Aspergeres, de nem csodálkoznék, ha rajta lennének a spektrumon. A hűtőnkben feliratok vannak, hogy melyik polcra mit kell tenni, különben a párom semmit nem talál meg, a gyerekem nyolc évesen részletes írásos szabályzatot készített a zongora használatához (hova rakd el a kottát, mikor kell lecsukni a zongora fedelét, stb. és saját maga számára rajzos folyamatábrát a reggeli készülődéshez (öltözés, fésülködés, reggeli, fogmosás, kabát, iskolatáska...) aztán két mozzanat között szépen odament a kifüggesztett papírhoz, és megnézte, mi a következő teendője. Mi meg persze hagytuk. Fura volt, az igaz, de zavarni nem zavart senkit.

2020. jan. 9. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
39%
Az Asperger öröklödhet :)
2020. jan. 9. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
60%

Ha apukád régóta aspergeresnek érzi magát, akkor biztos kiokosodott arról hogy milyen tünetei vannak, és ezek lehet hogy tényleg kicsit beépültek a magatartásába.


Kb. minden kicsit magának valóbb emberre rá lehet fogni, hogy aspergeres. Ahogy minden kicsit gyanakvóbb meg paranoid, kicsit gátlástalanabb, törtetőbb meg skizoid.

2020. jan. 9. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
49%

Azert az szomoru hogy 24 evesen fel kell tenned egy ilyen kerdest...

Az en anyukam skizofren - atto megnugyanugy szeretem mielott megtudtam, sot talan meg jobban

2020. jan. 9. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
4%
Ne aggódj, Greta Thunberg is az s mekkora karriert futott be, bár szülői segítséggel.
2020. jan. 9. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
89%
24 éve az édesapád, ettől nem változik semmi. Pont olyan, mint tegnap, vagy 10 éve.
2020. jan. 9. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
85%

Igazából olyan embernél, akinek az asperger szindrómával vagy enyhe autizmussal kapcsolatban nincsen szüksége külső segítségre, nincs jelentősége a diagnózisnak. A lényeges kérdés az, hogy mik azok a dolgok, amikben nehézségbe ütközik. Ezekkel kell valamit csinálni, és ezeknek a létén nem változtat sem egy pozitív, sem egy negatív diagnózis. Van, akinek persze lelkileg segítség ("nem idióta vagyok, hanem aspi"), ez a jó eset, meg persze rossz eset is van, amikor valaki takarózni akar a betegséggel ("nekem biztosan nem fog menni a beszélgetés, fölösleges bármilyen erőfeszítést tennem, hogy fejlődjek").


Szóval a diagnózistól függetlenül a jó stratégia szerintem az, hogy a nem zavaró, csak vicces rigolyákat elviseled (mint amit valaki példaként írt, hogy feliratok vannak a hűtőben - hát legyenek), amivel viszont nehéz együtt élni, arról beszélni kell. (Mégpedig nyíltan - gondolom nem újdonság neked, hogy egy aspergeres az utalásokból valószínűleg nem ért.) Ha esetleg apukádnak szorogása, depressziója is van, ami gyakori, akkor segíteni neki, hogy szaksegítséghez jusson.


Ezen kívül a saját gyerekeidnél figyelj majd arra, hogy nincs-e szükségük segítségre a beilleszkedéshez. Ők is érintettek lehetnek, és enyhe esetben egy jó közösségnek, ahova sikerül is beilleszkedni, jó fejlesztő hatása van.

2020. jan. 9. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
ugyanaz marad. ez igazából egy szociális "probléma" ahogy a tesóm fogalmaz ők a furák. ennyi
2020. jan. 9. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Nincs mit kezelni. 24 éve ismered őt, tudod jól, hogy milyen.
2020. jan. 9. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Ez csak egy címke. Nem változott semmi.
2020. jan. 10. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!