Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » A szüleimnek sosem leszek...

A szüleimnek sosem leszek elég jó, mit tehetnék?

Figyelt kérdés

Kiskorom óta próbálok megfelelni nekik, soha egyetlen egyszer sem mondták hogy szeretnek, vagy hogy büszkék rám, néha kítűnő vagy szép bizonyítványokért, a nyelvvizsgáimért és érettségimért kaptam egy "ügyes vagyot", de ezeket is csak az ünnepségen, a rokonok előtt hadarták el. Ha hármast vagy rosszabbat vittem haza, akkor egyből jött a fejmosás, hogy bezzeg xy-nak sikerült, és hogy mi lesz velem az egyetemen, ha még az általános iskolai/gimnáziumi anyag is kifog rajtam. Hozzáteszem, hogy nem egyszer voltam bent a suliban reggel 7 vagy 8 órától délután 4-5 körülig, mert két faktot is felvettem 11.-ben, hogy a két emelt érettségim, és a második nyelvvizsgám sikerüljön, szóval idióta módon agyonhajszoltam magam, miközben a barátaim meg 1-2 tanárom folyamatosan mondogatta hogy le kéne adnom valamit, mert már kezd rámenni az egészségem. Egyébként magamon is éreztem a kiégés és a testi-lelki fáradtság tüneteit, szóval az utolsó évemre így is tettem, mert ez már nekem is sok volt. Bekerültem gyógyszerész szakra, és ott is jól teljesítettem, még ösztöndíjat is sikerült kapnom, de akkor sem azt nézték hogy szép az átlagom, hanem hogy mekkora sz*r vagyok, hogy nem minden vizsga lett meg első próbálkozásra. De egyébként 20 éves koromra már megtanultam, hogy ne érdekeljen a véleményük, mert mindegy mit csinálok, úgysem leszek nekik elég jó. A világon mindenbe belekötnek ami velem kapcsolatos, a párkapcsolatomba, a barátaimba, abba hogy lovaglok (ami a szenvedélyem, és semmi pénzért nem hagynám abba), és még sorolhatnám. Soha nem kaptam tőlük érzelmi támaszt, régebben ha valami nagyon bántott és próbáltam megnyílni, még akkor is tisztán emlékszem hogy 1-2 szavas válaszokkal elhessegették a témát, vagy meg sem szólaltak, csak elkezdtek másról beszélni. És hiába mondogatom magamnak, hogy nem érdekel a véleményük, hogy úgysem leszek elég jó nekik bármit teszek, és ne is foglalkozzak velük, egyszerűen minden sikeremnél tanumány vagy sport terén az az első gondolatom, hogy ezt meg kell mutatnom nekik, mert erre már biztosan kapnék legalább egy pillnatnyi büszke tekintetet. És az a legrosszabb, amikor nemhogy semmit nem kapok (bátorítást már remélni se mernék), hanem még elveszik a kedvemet az adott dologtól, például lovaglás terén mindig megkapom, hogy már igazán abbahagyhatnám, és foglalkozhatnék fontosabb dolgokkal.

Mégis mi a baj velem? Soha nem dohányoztam vagy drogoztam, inni is csak néha szoktam barátokkal, jól tanulok, kedves és segítőkész vagyok, konkrétan nem érzem azt, hogy egy normális szülő bármibe is bele tudna kötni. Még csak azt sem mondhatják hogy rajtuk élősködök, amíg náluk laktam addig besegítettem a házimunkába, nyáron diákmunkát vállaltam, és most sem szoktam tőlük pénzt kérni. És mit tehetnék, hogy ne érdekeljenek? Gondoltam könnyebb lesz ha koliba költözök, és ritkábban látom őket, de a nevelésük hatását nem tudom lerázni magamról, hiába próbálok változni, a mai napig mások akarata alá rendelem a sajátomat, és gyakran érzem azt, hogy az élet más területein sem vagyok elég jó, minden kis bukást (például egy nem sikerült vizsgát) úgy élek meg, hogy semmire nem vagyok jó, és egy rakás szerencsétlenség vagyok. Ezen már csak egy pszichológus segíthetne? Azért is gondoltam rá, hogy elnézek egyhez, mert nagyon sok rejtett indulat van bennem, már attól is ideges ettem hogy ezt kiírtam magamból, leírhatatlanul dühös vagyok rájuk, amiért mondhatni tönkretették az életemet.



2020. okt. 7. 15:15
 1/9 anonim ***** válasza:
85%
A rejtett indulatok miatt érdemes lenne egy szakembert felkeresned, meg azért is, hogy egy nem sikerült vizsga miatt ennyire kiborulsz. Nem egy támogató közegben nőttél fel sajnos. Ismerős érzés, én is sokszor utólag fel tudom hergelni magam ősrégi dolgok miatt.
2020. okt. 7. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
22%
Két fakt agyonhajszolás? Nálunk kötelező...
2020. okt. 7. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
82%
Menekülj otthonról. Anyámmal ugyanez a helyzet, most fogom kirakni a házamból. Csak saját magadnak és a párodnak felelj meg, a többit engedd el. Az eleje szar lesz, de a mérgező embereket ki kell dobni az életedből.
2020. okt. 7. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
94%
A pszichológus mindenféleképpen jó ötlet. Nincs veled semmi baj, éld az életed és próbálj minél inkább függetlenedni a szüleidtől, lelki értelemben. A szüleid a saját frusztrációikat élték ki rajtad vagy irigyek voltak, mindkettőre láttam már példát sajnos. De tényleg menj szakemberhez.
2020. okt. 7. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

#2 Alapból sok óránk volt, plusz egy évig magántanárhoz is jártam, meg minden héten lovagolni is. Lehet neked nem sok az a kettő, nem vagyunk egyformák, de engem a tanulás és az ingázás mellett pont eléggé kikészített. Nálunk egyébként csak egy fakt volt kötelező, 2-3 emberen kívül a többiek nem is vettek fel többet.


Köszönöm a válaszokat a többieknek, ment a zöld kéz! Eddig is sejtettem, de csak megerősítést kaptam hogy most már tényleg ideje lenne ellátogatnom egy pszichológushoz, szerintem még idén rászánom magam.

2020. okt. 7. 15:54
 6/9 anonymousreview60 ***** válasza:
65%

1. A szüleidre illik a "mérgező szülő" titulus. Olvass utána!: [link]

2. Menj el pszichológushoz! Minél előbb, annál hamarabb végzel.

3. Lehetőleg előtte olvasd el a könyvet, mert akkor sokkal hamarabb tudod értelmesen elmondani mit éreztél/érzel velük kapcsolatban!

Amit itt leírtál, aszerint benned még mindig sok megfelelési kényszer van. Vagy ha az nem, akkor a nem megfelelés miatti harag a szüleiddel szemben. Ez egyrészt rontja a jövőbeli kapcsolatot velük, másrészt az ember esélyes ezt öntudatlanul a legközelebbi embereken (pár, barát stb.) leverni, ami különösképpen káros az egyénnek.

3. A szüleid amiatt ilyenek, mert hasonló családból jönnek, ahol nem volt szokás a szeretet kimutatása. Ebben segíthz Orvos-Tóth Noémi: Örökölt sors című könyve. Másik ok lehet, hogy a be nem teljesült álmaikat akarják rajtad bevasalni "teher alatt nő a pálma" alapon.

2020. okt. 7. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
60%
Esetleg nincs rokon, akihez mehetnél? Mert anyádék rövid időn belül kicsinálnak, ha így folytatod
2020. okt. 7. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Olvasd el a Mérgező szülők című könyvet! Neten is megtalálod.
2020. nov. 24. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
Azt,hogy elhatárolódsz tőlük.
2020. dec. 9. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!