Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Ha valaki olyan családban nő...

Ha valaki olyan családban nő fel, ahol a szülők nem tudnak bánni a pénzzel, akkor ő maga is ilyen lesz majd?

Figyelt kérdés

Ha gyerekként valaki azt látja otthon, hogy a szülők kezéből kifolyik a pénz, úsznak az adósságban, és nincs egy forint megtakarításuk sem soha, akkor vajon mekkora az esély arra, hogy pénzügyileg tudatos felnőtt váljon belőle? Vagy ő is ezt a rossz példát viszi majd tovább?


Ismertek olyat, akiknek a családi háttér ellenére sikerült megtanulnia bánni a pénzzel? Vagy olyat, aki a szülei módszerét folytatta felnőttként, és semmivel sem jobb náluk? Esetleg ti vagytok ebben a helyzetben?



2021. jan. 27. 13:22
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
100%
A férjem nagyon, nagyon szűkös keretek közül jött, az apja elivott minden fillért. Iszonyat garadoskodó. Húsz éve vagyunk házasok, az én feladatom az, hogy ebből kigyógyítsam. Húsz év alatt sokat fejlődött. Már nem szorul össze a gyomra, torka, ha ezer forintot ki kell adni. De ebben nagy munka van. Mindig azt mondta, ha lesz egymillió forint megtakarításunk, majd megnyugszik. Van három iingatlanunk, meg másfél millió forint megtakarításunk, azonkívül fundamentalista, életbiztosítás stb. Még mindig nincs megnyugodva.
2021. jan. 27. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
100%

Nem feltétlen.

Rossz tulajdonság de szüleim ellentéte lettem.

Nagyon kapzsi és jól pénz be osztó

2021. jan. 27. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
100%
Nem. Anyukám a példa rá. Szüleinek kifolyt a kezéből,ő viszont olyan szinten be tudja osztani,hogy csak csodálni tudom.
2021. jan. 27. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
100%
Ha nem tanulja meg, akkor igen. Mindenesetre rossz példát már látott.
2021. jan. 27. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
100%
Az én szüleim hihetetlenül be tudják osztani a pénz, midnig volt mindenre, akkor is amikor rosszul álltak, idős korukra pedig több ingatlanjuk is lett a pénzügyi tudatosságuknak hála. Na most, hárman vagyunk testvérek és mivel mindig takarékosságra neveltek minket, és hogy kétszer is gondoljuk meg, tényleg szükségünk van-e az adott dologra, mindhárom gyerekük, köztünk én is, mértéktelenül szórtuk a pénzt bármire, amink szemünk-szánk megkívánt, miután elkezdtünk dolgozni. Egyszerűen anynira jó érzés volt, hogy vehetünk bármit, nem kell rá várni, nem kell megfontolni. Jól esett, egy pár évig. Utána meg kellett tanulnom bánni a pénzzel. Kettőnknek sikerült a harmadiknak a mai napig nem. Férjem hasonló családból jött, mint amit leírtál,jóval tudatosabban állt a pénzhez emiatt, viszont mivel neki nem volt semmije gyerekkorában, ő azért szórta a pénzt az első években. Együtt tanultunk meg gazdálkodni vele.
2021. jan. 27. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 A kérdező kommentje:

Érdekes amit írtok, hogy az anyagilag felelőtlen szülőknek spórolós gyerekük lesz. Én ugyan csak egyvalakit ismerek, aki ilyen közegből jött, viszont rá cseppet sem ez jellemző.


Az illető egy rokon, akinek a szülei állandó pénzgonddal küzdöttek (megjegyzem többnyire a saját hülyeségük miatt). Átgondolatlanul beindítottak egy vállalkozást, de mivel kezdőtőke nem volt, ezért boldog-boldogtalantól kölcsönkértek összesen több millió forintot. A szuper ötlet persze nem jött be, a vállalkozás hamar becsődölt. A pénzt pedig vissza kellett fizetni, mert már igencsak türelmetlenek voltak a "hitelezők" (anyámék is hozzájárultak nem kevéssel.)


Mit volt mit tenni, eladták a szép családi házukat, és kifizették az adósságukat. Igen ám, de annyi sem maradt utána, hogy akárcsak egy garzonlakásra is fussa, így albérletbe mentek. Ezután a feleség több évre munkanélküli lett, a férj minimálbért keresett. Az összes megmaradt pénzt felélték, tehát a ház ára konkrétan elúszott.


Utána pedig jöttek szépen a hitelek: autóhitel, áruhitel, személyi kölcsön, folyószámlahitel... jelzálog alapút csak azért nem vettek fel szerintem, mert nem volt mire ráterhelni. Ja és semmi komoly céljuk nem volt a pénzekkel, hanem vagy másik kölcsönt törlesztettek belőle, vagy tv-t, autót vettek, esetleg nyaralásra költötték.


A hétköznapokban pedig kb vajas kenyeren meg krumplistésztán éltek, mert annyira elvitte az összes pénzüket a sok törlesztés, hogy már az gondot okozott, ha egy 5000 ft-os váratlan kiadás bejött.


Jelenleg már aktív KHR-esek, mert van lejárt tartozásuk is, amit azóta se fizetnek. Most épp a Providenteket veszik fel sorban, mert már csak azt kapnak. Természetesen most sincs rá soha semmi komoly céljuk, vagy az elmaradt számlákat fizetik be kikapcsolás előtt 3 nappal, vagy épp vesznek egy új tv-t mert nehogymár csak nekik ne legyen okos tv-jük. Megtakarítás egy forint nincs, szerintem vagy 30 éve.


Na és nekik van egy lányuk, aki jelenleg 28 éves, és szintén az összes pénz kifolyik a keze közül. Egy ideig egy helyen dolgoztunk, ugyanabban a pozícióban, és ugyanannyit is kerestünk (elég jól). Ő még mindig az anyjáékkal lakik, mert évek alatt annyit se tudott összespórolni, hogy legalább egy szobára kifizesse a kauciót. Fizetés után másfél héttel már azon nyavalygott hogy mikor lesz fizu, mert neki elfogyott az összes pénze. De amikor bementünk egy boltba, meg sem nézte mi mennyibe került, minden amit meglátott pakolt a kosárba, majd a pénztár után morgott, hogy mi a fenéért fizetett ő ennyit. Ha összesen 20 ezer ft-ja van, de meglát 15-ért egy pár cipőt, akkor simán megveszi, mert "neki az kell".


Sajnos ő egy tipikus példa arra, amikor a szülők hanyagsága miatt a gyerek sem tudja megfelelően menedzselni a pénzét. És a legszomorúbb az,hogy el sem ismeri, hogy bármit is rosszul csinálna.

2021. jan. 27. 16:37
 17/20 anonim ***** válasza:
50%

A szüleimnek is van néhány hitele és mégis tudnak bánni a pénzzel.. (nem tudom ez honnan jött, hogy akinek hitele van nem tud bánni a pénzzel) húgom nem tudott bánni a pénzzel viszont mióta gyermeke van be tudja osztani és a párját is próbálja úgymond kordában tartani hogy a felesleges hülyeségekre ne költsön..

Unokatesóm szülei nagyon pénzesek és megtehetnének bármit és mégsem költekeznek ész nélkül ellenben a lányaikkal akik ész nélkül szórják mindenre.. szóval én csak fordított helyzettel találkoztam


De ez igen felháborított, hogy akinek hitele van nem tud bánni a pénzzel..

2021. jan. 28. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 A kérdező kommentje:

Kedves 17! Egy szóval sem írtam azt, hogy "akinek hitele van, az nem tud bánni a pénzzel", nem tudom, ez honnan jött neked... magam is ismerek nem egy olyan hitelest, aki ugyan vett fel kölcsönt, de rendesen vissza is törlesztette az egészet. Itt nem a rendesen fizető hiteleseken van a hangsúly.


Én azt írtam: "úsznak az adósságban", ez pedig közel sem ugyanaz... ezt olyanokra mondjkák, akik felelőtlenül veszik fel sorba a hiteleket, aztán majd belegebednek, hogy vissza tudják fizetni, ha egyáltalán visszafizetik. Ja és közel sem csak banki hitellel lehet eladósodni. A válaszomban említett rokon például ismerősöktől, családtagoktól kéregetett kölcsön, és ezzel adósított el magát, mert hát ugye azt is illik visszafizetni.


Szóval a felháborodásodat nem értem, a kérdésemben nem volt semmi efféle sértés.

2021. jan. 28. 07:54
 19/20 anonim ***** válasza:
100%

A hitelhez szeretném hozzàtenni, hogy kétféle ember van ebben a témàban, ahogy más pénzügyi döntés esetén is, van az, aki tudatosan veszi fel, meg van az, aki nem. Olyan emberek is vesznek fel hitelt, akiknek egyébként van pénze, nem szorul rà, de így jobban megéri neki valami miatt. Aztàn vannak azok, akik szintén tudatosan vesznek fel hitelt, konkrétan, pl lakàsra. És van az a réteg, aki pl providentből vesz 200ezres plazmatévét a minimàlbéres fizetésére, vagy a karàcsonyi ajàndékokra. Àltalàban aki nem tud bánni a pénzzel, arra jellemző, hogy nem tervez pénzügyileg tudatosan, elúszik, elodàzza a fizetnivalót, hitelt hitelre halmoz, mert a könnyen jött pénz könnyen is megy, hirtelen jut több szàzezer forinthoz, egyébként szűkölködik, és ezért kezd bele nagyobb költekezésekbe, hogy azt érezhesse, hogy ő is valaki, hogy megteheti, amin nincs nagy csodàlkoznivaló, mivel ez egy pénzalapú tàrsadalom.


Nekem az a véleményem, hogy màr àltalànos iskolàban, illetve középiskolàban kötelezővé tenném, mint tantàrgyat, hogy hogyan bànjunk a pénzzel, ideértve a hitelfelvételt, stb.


Persze ide nem vonatkoznak a bedőlt banki hitelesek, svàjci frankosok, az màs tészta.

2021. febr. 8. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
100%

Előző vagyok - még fontosnak tartom kiemelni az adóssàgspiràlt. Mikor valaki azért veszi fel a következő hitelt, hogy az előzőt kifizesse, és így tovàbb, vagy hogy a hitelből éljen meg.

Ezek mind amiatt vannak, hogy az embereknek nincs komolyabban elmagyaràzva, hogy a hitel olyan, hogy egy esetleges be nem következő vàratlan esemény miatt sem lehetne úgy tervezni előre, hogy azt valaki ne tudja kifizetni.


A hitel egy nem létező pénz, amit ki kell majd termelni, nem ajàndéka senkinek. Én a bankok részéről megnézném azt is, kinek adok, mert aki szegény, azon nem ez fog segíteni, és sokan ezt nem làtjàk àt, hogy a pénztelenség, kevés jövedelem megoldàsa nem a hitel.

2021. febr. 8. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!