Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Melyik az az életkor, amikor...

Melyik az az életkor, amikor az ember már nem túl fiatal berúgni a szülők szerint?

Figyelt kérdés

Azért kérdezem, mert az enyémek már nagyon korán engedtek inni (10 éves korom alatt), de sosem addig, hogy lerészegedjek, csak mindent megkóstolhattam. Aztán 16 évesen véletlen leitattak (belém tukmáltak 3 féle bort és egy pohár pezsgőt a sör és pálinka mellé). Majd ezután kiakadtam rajta, hogy 17 évesen vettem a kisboltban egy üveg likőrt. Aztán 18 (1 hónap híján 19) évesen ittam, elég sokat egy szép délutáni napon, mikor fagyizni szerettem volna, de az amúgy szende barátnőm kitalálta, hogy igyunk inkább ma, mert a szülei prűdek és jobb, ha nincsenek ott, mikor csináljuk. Aztán hánytam, a másik lánynak kutya baja nem volt (azt mondja, megnézett mindent és nem hányt össze semmit)

Még vele kitaláltuk, hogy meg kéne ünnepelni az érettséginket, de sajnos közben történt egy haláleset, ami miatt nagyon sokat tologattam ezt a találkát, de már rosszul kezdtem érezni magam attól, hogy itthon vagyok és nem találkozom senki korombelivel, aztán kitláltuk, hogy találkozunk, de félek, hogy anya nem fog örülni ennek, pedig valamiért igényem lenne rá, hogy igyak, lazítsak, nevessek, beszélgessek, társasozzak, kicsit hülyét csinálhassak magamból, de ne égjek be nyilvánosan, mintha valami nagy osztálybulira mennék el. A szülei szerintem otthon lesznek a lánynak, szóval ezzel most nem lesz gond, lesz, aki felügyel minket, az alkohol fajtája és mennyisége más lesz, mint a múltkor, hogy ne végezzem ugyanúgy.

Szerintetek nem hipokrit dolog anyától, hogy kiakadt azon, hogy én ittam, mikor ő és apa korábban ezt az ő házunkban és másoknál vendégségben megengedték, míg, ha nincs ott, akkor ellenzi? Főleg úgy, hogy ő is volt padlórészeg, mikor fiatalabb volt, mint én, kipróbálta a füvet, sőt, már gyereke is volt 19 évesen.

Apát szerintem nem érdekelné ez annyira, anya el se mondta neki, mi történt velem, nehogy véletlenül valakinek eldicsekedjen vele (azóta persze anya is úton-útfélen minden felnőttnek felhozza, micsoda problémás gyerek vagyok🙄)

Egyébként ezeken kívül, amiket mondtam, 0 ivós élményem volt, sosem jártam klubba, fesztiválra, rendesen nagy házibuliba, nem füveztem, jók a jegyeim, nem vagyok erőszakos, törekszem rá, hogy jó testvére legyek az öcsémnek és szeretek más gyerekekre vigyázni, bár lusta vagyok, de el tudok végezni mindenféle házimunkát, ha kell, szót fogadok a szüleimnek, egyetlen egy kihágásom volt (elmentem valahova és azt hazudtam máshol vagyok), az is félelemből, hogy nem engednek az adott emberrel találkozni, ez 3 éve történt.

Tudom, szánalmas, hogy még itt tartok, de szeretném valahogy "élőnek" és "fiatalnak" érezni magam és nem ilyen nyugdíjas és 12 éves hibridnek, mint amilyennek a mostani életvitelem mellett érzem magam.

Szerintetek normális ez az ivási és szórakozási vágy ebben a korban? Én mindenhol ezt látom, a szüleimtől is ezt hallom, hogy ők is csinálták, de a nagyobb testvéreim egyáltalán nem rúgtak be soha, én vagyok az 1., így eléggé tabusítva és stigmatizálva van itthon ez az egész. Ha öcsém is elkezd majd mondjuk részeges lenni (mondjuk sört már iszik rendszeresen, apa meg ő maga rászoktatta), akkor az is "az én hibám" lesz, amiért nem mutattam neki jó példát és én nem szeretném magam bűnösnek érezni amiatt, ha esetleg a jövőben egy lecsúszott alkesz lesz.

Bocsánat, ez messzire ment, de itthagynám ezt a káoszt, ha már kikívánkozott belőlem.



2021. máj. 30. 22:56
A kérdező szavazást indított:
15 alatt is simán
15-16
17-18
18+
20+
Majd ha külön fog élni tőlem
SOHA nem ihat alkoholt a gyerekem
67 szavazat
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
74%
Szerintem érettségi után beéefér egy italozás, ezért az egy nagy életszakaszbeli élmény. A szüleid meg persze, hogy féltenek, akárhány éves leszel. Jó, ha van aki vigyáz rátok, hogy ne csináljatok hülyeséget, de legalább biztonságos körülmények között ki tudod tapasztalni a határaidat, nincs ezzel semmi gond. Ha egyszer berúgsz, még nem leszel részeges. Viszont hogy az öcséd már rendesen rászokott a sörre? Fura. Gyerekként én is megkóstolhattam az italokat, de annyi. Aztán felnőttként én döntöttem el, hogy mit és mennyit iszok, de azért mindig vigyáztam, hogy a szüleim előtt ne igyam magam taccsra. Arra figyelj, hogy ne keverj italokat, maradj egynél, és ne igyál túl gyorsan.
2021. máj. 31. 02:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Köszi!

Szerintem anya nem fog elengedni. Persze próbálom majd meggyőzni rendrakással meg ilyesmi, de nem bízik bennem szerintem. Pedig érzem, hogy kéne nekem ez most, hogy lazább legyek. Az elmúlt héten kb sírásból és frusztrációból álltak és kezdek kissé becsavarodni, néha bunkó is vagyok.

Most lehet nem leszek csúcsformámban, ami ezt a barátnőt illeti, de egyrészt, látott már úgy, hogy nem vagyok jól és elég vak a lelki állapotomra, másrészt, ha egyáltalán nem mozdulok ki itthonról, akkor csak egyre-egyre gödcsösebb leszek.

Szeretnék végre táncolni, énekelni és nevetgélni, egy napot, mikor nem hallok az itthoni helyzetről, ingatlanárakról, nem kell beszélnem az érettségimről meg ilyesmik.

Viszont rosszul érzem magam emiatt, mert lusta gyerek vagyok és nem hiszem, hogy megérdemlem, legalábbis anya szerint tuti nem, hisz már eljátszottam 2* a bizalmát meg egyszer talált valamit nálam, amin megrökönyödött, úgyhogy szerintem nem bulizhatok, míg egyetemista nem leszek, hacsak nem megyek nyáron apával nyaralni és viszem el öcsémet is magammal🤷‍♀️

Mondjuk még nem kérdeztem meg anyát és a feltételeket, de elég akaratos, úgyhogy sok jóra nem számítok😔

2021. máj. 31. 02:12
 3/15 A kérdező kommentje:
*azt szerettem volna írni, hogy az elmúlt pár hétben (szóval így érettségi előtti csütörtöktől úgy kb most szerdáig) voltam ilyen mindenen sírós, de a minap is nagyon ideges és frusztrált lettem (kiabáltam valakivel), ami miatt most rágom magam, bocsánatot kéne kérnem, de nem tudom az elérhetőségét az embernek és úgy érzem, nem érdemlem meg, hogy ezek után jól érezzem magam.
2021. máj. 31. 02:15
 4/15 anonim ***** válasza:
83%
Teljesen normi, hogy ideges vagy az érettségi miatt. Én most disszertáció elptt állok és azt sem tudom, milyen világon vagyok. Egy kis lazulást megérdemelsz utána, és anyád valójában nem tud semmit tenni ellene, csak húzni az orrát. Ezzel jár a felnövés, amit szülőként érthető módón elég nehéz lehet végignézni és elfogadni. De nyilván ő is csak a legjobbat akarja neked.
2021. máj. 31. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

Oh, hát sok sikert neked a disszertációdhoz!

Azért izgulok, mert az egész kamaszkorom azzal ment el, hogy legyek legalább olyan jó, mint a nővérem. Minden tanár hozzá hasonlított. Itthon mindig bántott a nővérem, amiért duci voltam még mindenféle szokásomért (ahogy öltözködtem, hordtam a hajam, ettem, amit játszottam, ahogy beszéltem meg kb gondolatrendőrséget játszott velem), de nem csak engem, hanem öcsémet és más rokonaimat is. Annyira el voltam azzal foglalva, hogy, ha már úgyis veszekedések, verekedések és sírások vannak itthon, akkor már velem ne legyen baj, hogy nem volt kamaszkorom, nem voltak kihágásaim, meg semmi. Gimi elején rosszul tanultam, de aztán egy barátom adott egy ilyen "miért nem tanulsz b+" jellegű beszédet és összeszedtem magam. Ezen cucc óta kb tökéletes gyerekként viselkedtem szerintem, de persze mindig van velem valami baj (pl stressz miatt és korábbi bullying miatt lefogytam és nem híztam vissza(mert mindig piszkálnak, ha eszem vagy beszélgetni akarnak velem kellemetlen dolgokról), esetleg azzal, hogy nem vagyok elég szorgalmas (de nem is kérnék semmire)), szóval szeretnék egyszer "tökéletes lenni", hogy szeressen mindenki és ne piszkáljanak, de nem vagyok boldog és nagyon görcsös vagyok és magányosnak érzem magam, de a gondolat, hogy anyával vitatkoznom kell majd egy ilyen miatt nagyon ijesztő, főleg, hogy csak 3 hónapja történt a nagy szétcsúszásom és 2 napja is felemlegette. Apámmal meg nem beszélhetem meg, olyan helyen dolgozik, ahol nem telefonálgathat csak úgy, meg anya úgysem fogadná el azt, ha ő elenged, mert apának kb mindegy mit csinálok, ameddig életben maradok, szerintem.

2021. máj. 31. 02:37
 6/15 anonim ***** válasza:
100%
Hmm. Ismerős a helyzet, csak nekem bátyám van :) Azt tudom ajánlani, hogy ne görcsöld túl magad az elvárásokon, mert nem vezet jóhoz. Én kijártam egy egyetemet, ahol végül nem disszertáltam, a mostani a második, de ez is csak úgy jött össze, hogy közben terápiára jártam a perfekcionizmusom és megfelelési kényszerem miatt, mert ezek a dolgok komolyan akadályoztak a saját fejlődésemben.
2021. máj. 31. 02:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Uh, amúgy nekem is van bátyám, de ő máshol lakik az anyjával (ilyen féltesós szitu), nővérem is féltesó, de anyai, vele mindig együtt laktam. Bátyám ilyen "van ő is" kategória, nem igazán hát az életemre, max annyi, hogy tudom, apa jobban kijön vele, mint velem, de ez az én hibám is, mert kiskoromban ellöktem apát, ha közeledett valami szeretet szerű cuccal, aztán kamaszként játszottam, de egy idő után tanulni kezdtem (azért túlzásba nem vittem), de ez nem tetszett neki, ahogy az iskola választásom se (szerinte buta vagyok a gimis közeghez, legalábbis régen ezt mondta, most meg le akart beszélni az egyetemről nyáron), aztán hív erre-arra, legtöbbször visszautasítom, de beszélek vele, ha kérdez, bár magamtól nem szoktam erőltetni. Sőt, van, hogy ki se jövök a szobámból/megvárom míg elmegy mosdóba/helyiséget vált, hogy ne kelljen köszönni se, mert valahogy félek a kínos érzéstől, amit a "hali"-m és a sablonbeszélgetéseink váltanak ki😅

Ha egyetemre megyek, suli után, ha van időm, én is biztos keresek magamnak valami jó kis pszichológust, mert folyton egy barátomat, anonim embereket és saját magamat terhelem a dolgaimmal és kissé már elegem van

2021. máj. 31. 02:55
 8/15 anonim ***** válasza:
38%

A gyerekem, ha nagykorú, akkor és ott rúg be, ahol akar (majd, ha lesz egyszer gyerekem :D ). De részegen nem teheti majd be a lábát még a kerbe sem.

Alapvetően megvetem azokat az embereket, akik kizárólag alkohol hatása alatt érzik magukat boldognak. Akiknek az a buli definiciója, hogy be KELL rúgni.

2021. máj. 31. 05:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 Linsay lohan ***** válasza:
14%
Amikor megkivanja berughat. Ense voltam még 13 se mikor re desen részegre ittam magam baratnomel aki szintén jó kislányos azt hiszik rkla
2021. máj. 31. 06:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

Ha jól látom, az ital itt másodlagos kérdés. Szerintem higgadj le, és ne gyötörd magad.


Tartsd szem előtt, hogy a szülők mindig egy kicsit másképp látják a gyerekeiket, és ez nagyban függ az ő elvárásaiktól, szeretetüktől és féltésüktől. Sőt: a saját fiatalkori hibáiktól, szétcsúszásaiktól stb.


A felnőttség egyik fontos lépése, hogy már nem a szüleid szemével látod magad, és el tudod fogadni az erényeidet és a korlátaidat is. Onnantól kezdesz valaki lenni, hogy már önmagad "neveled". Hajrá! :)

2021. máj. 31. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!