Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Kapcsolatos javítása kissé...

Kapcsolatos javítása kissé önző szülővel?

Figyelt kérdés

Felnőtt vagyok, de a kapcsolatunk nem a legjobb. Úgy érzem, önző velem. Elég összetett a dolog, reggelig tudnám írni.

Inkább leírom a mostani példát. Tegnap telefonáltunk, ezt inkább ő igényli. Hallgatom 40 perce, mi hogy van a munkahelyén, felesleges részletességgel előadva, amiből nem értek semmit, mert nem értek a munkájához. Ha nem hallgatom meg, telesír mindent, hogy nincs kivel beszélnie. Szerintem amúgy a gyerek nem lelki szemetes, de én az vagyok mégis kiskoromtól.

Aztán ma írtam neki, hogy majd szeretnék beszélni vele. Egy rossz történés miatt szomorú voltam. Erre ír, hogy most mi a bajom vele? Mert szerinte csakis róla lehet szó állandóan, másról nem. Elment a kedvem a beszélgetéstől, de ezért is én vagyok a rossz. Apróság, de ha mindig van valami apróság, fárasztó. Nekem erre nincs energiám, de nem érdekli. Ha megjegyzem, hogy önző, mondja, hogy ő csak a saját dolgaival foglalkozik, ez a normális. Kikészít már. Valami tanácsotok van?



2022. júl. 29. 21:04
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
83%

Én sosem értem az ilyen kérdéseket. Anyád nem fog megváltozni ennyi idősen, ez az igazság, jobban jársz, ha minimalozálod vele a kapcsolatot.


Nem kell 40 percig hallgatni a síását.

2022. júl. 29. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 A kérdező kommentje:
Jobban járok, ezt tudom. Próbáltam. Akkor még rosszabb volt velem szemben.
2022. júl. 29. 21:15
 3/23 A kérdező kommentje:

Tényleg nem létezik semmi megoldás? Tűrni nem akarom, akkor ennyi volt a kapcsolat?

Nincs itt olyan, akinek a szülője észbekapott volna, hogy túlzásba esett?

2022. júl. 29. 21:16
 4/23 anonim ***** válasza:
91%
Figyelj, elmondtad neki, nem változott, ugye? Legyen ez tanulság.
2022. júl. 29. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:
Igen, valahol sejtettem, hogy ez lesz az egyetlen út. Mégis nehéz, hiába vagyok már jó ideje önálló. Ő az egyetlen szülőm.
2022. júl. 29. 21:46
 6/23 anonim ***** válasza:
100%
Uh nagyon átérzem.. Édesanyám ugyanez. Felhív mindent elmesél ami vele történt, már kívülről tudom a munkatársai nevét, annyiszor beszél róluk, de mikor amúgy én is mesélek magamról vagy meg se hallja és szavamba vág és mesél tovább vagy le tudja pár szóval és visszatér a saját dolgaihoz. De nem csak meló, hanem hogy otthon mit csinált mit intézett stb és sokszor olyan jelentéktelen dolgokról van szó én meg már csak annyit mondok, hogy ja, aha, aha, na az igen, ja, ja stb szóval elég egyoldalú, de emiatt is engem szid le, hogy nem is érdekel mi van vele.. Még nem vagyok teljesen önálló, de ha az leszek minden tekintetben én biztos igyekezni fogok redukalni a kapcsolatot, mert néha tényleg sok.
2022. júl. 29. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
100%

Anyám is, csak ő a betegségeivel traktál. Amit az ember meghallgat egyszer-kétszer (és nem kell nagy dologra gondolni: sima időkori magasvérnyomás), na de ha naponta többször felhív, hogy akkor aktuálisan éppen mennyi..?

Ha szóvá teszem, jön a vádaskodás, hogy felőlem meg is halhat...

2022. júl. 29. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
100%
Megmondhatod neki, hogy rosszul esik neked, hogy neked mindent elsír, de neked csönd van, viszont nem valószínű, hogy változtatni fog magán. Persze, lehetséges, hogy mégis, talán észreveszi magát, de ha nem, el kell engedni.
2022. júl. 29. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
88%
Reménytelen. Ne anyádba kapaszkodj, alkalmatlan. Primitív, szerencsétlen. És rendkívül szomorú, hogy itt még jónéhány emberé ugyanilyen. Gyerekkorukban nem kaptak szeretetet, és azt még most is igénylik. Egy többéves pszichoterápia segíthetne talán, de arra nem mennek el. A kérdező és a többiek más, lelkileg egészséges partnert keressenek.
2022. júl. 30. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim válasza:
67%

#1 "Én sosem értem az ilyen kérdéseket. Anyád nem fog megváltozni ennyi idősen, ez az igazság, jobban jársz, ha minimalozálod vele a kapcsolatot."


Én értem. Azért mert valakivel kapcsolatban vannak negatív érzéseim IS, még nem akarom kidobni az egész kapcsolatot.

Mintha fogyasztói társadalom azon káros elve, 'hogy ami rossz, dobd ki, nehogy megjavítsd' az emberi kapcsolatokra is átterjedt volna.


A kérdésre visszatérve

Az biztos, hogy nagyon nehéz megváltoztatni a berögzült kapcsolati sémákat, de nem mindig lehetetlen. Kell hozzá, hogy mindkét fél akarja, ami itt alapból nincs meg, de sikerülhet elérni.

Ha rosszul esik, mond el neki. Ha szeret, akkor nem akar bántani.

Gondold végig nagyon alaposan, hogy mit akarsz neki mondani, mit akarsz elérni, és képzeld el a lehetőségeket, hogy mit fog válaszolni. Rágd végig az összeset, ami eszedbe jut, hogy minél több forgatókönyvet lefedj.


A fő cél az lenne, hogy elmond neki, hogy mit érzel, anélkül, hogy támadásnak vegye.

Asszertív kommunikációról sok cikk van.

Sokat rögtön érzelmi zsarolásnak minősítik, ha elmondod hogy érzed magad, pedig nagyon távol vannak egymástól. Viszont ha érzelmi zsarolással vádol, akkor valószínűleg, hogy bűntudata van.

Ez is nagyon fontos. Az ember, ha támadva érzi magát, visszatámad. Ha pedig a hibáira világítanak rá, azt akkor is támadásnak veszi, ha nem az. Szóval az első reakcióját ne vedd a lelkedre.


Ha sokszor hangsúlyozod, hogy szereted, nem akarod elveszíteni, és ezért akarsz változást, az is segíthet.

Abból amit írsz látszik, hogy nagyon igényli a figyelmet, szóval ha eredményesen akarsz vele beszélgetni, akkor nagyon figyelned kell rá közben.


Kisregényt írok már, de azt írtad, hogy a 40 perces beszélgetésnek jelentős részét nem is érted. Olyankor szólj neki. Ha csak hallgatod, és ráhagyod az a legrosszabb, mert érezni fogja, hogy nem figyelsz rá, és csak még jobban mondja, így mindketten veszítetek, mert neked az idődet és energiádat rabolja, ő pedig nem kapja meg a figyelmet, amit igényelne.


Ha valaki nekem a munkahelyi élményeiről beszél, és elkezdi belefűzni a szakmai részt a törénetbe, akkor szólok, hogy ebből egy mukkot sem értek. Van aki észbe kap, és visszatér a közérthető részhez. Aki nem, és megpróbálja elmagyarázni azt ami nem is érdekel, és nem is érdekes az esemény szempontjából, amit el akar mondani, akkor közbevágok, hogy 'szóval akkor mit mondott xy, mikor te azt a valamit szerelted', vagy ilyesmi. Ha ezt sikerül kedves/vicces hangon, és nem támadóan mondani, akkor már tényleg venni szokták a lapot.

Ezzel mindenki nyer, ők is, mert ha reagálsz, akkor érzik, hogy figyelsz.


És még egy kis bíztatás, nekem a nagymamámmal volt ennél rosszabb a kapcsolatom, mint amit most leírtál. Mára teljesen megszelídült a viszonyunk, annak ellenére, hogy kettőnk közül csak én mélyedtem el a pszichológiában :)

Szóval nem kell mindent kidobni, ami rossz

2022. júl. 30. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!