Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Lehet, hogy édesanyámnak...

Lehet, hogy édesanyámnak nárcisztikus személyiségzavara van? Normális ez a dinamika?

Figyelt kérdés

19 éves koromban elköltöztem már, és azóta ritkán találkozunk. Az volt az elvárás, hogy korán önnálló legyek, 11-12 évesen már én csináltam a vacsorát, bevásároltam, mini felnőtt voltam ha kellett.


Nekem egyetemi diplomám van, édesanyámnak doktorija. Mindkét dolgozunk, főállásban.



Gyerekként mindig éreztette velem, hogy picit nyomi vagyok (diszlexia, nem voltam sportos, nem voltak barátaim vagy nem megfelelő barátaim voltak)

Ennek ellenére stréber gyerek voltam, és igyekeztem jónak lenni. Semmi szabály szegés, nem nem ittam, nem csavarogtam, tanultam, nem lázadtam...anyám szerint igen, pimasz vagyok.


Saját elmondása szerint a mi családunkban nehéz az érzelmek kifezéjése.


Fiatalon szült engem, és picit úgy érzem nem volt fair hogy ilyen korán kellett anyának lennie. Sokszor éreztem inkább legjobb barátnőnek, nagyobb testvérnek gyerekként.

Sokszor beavatott az érzésibe, konfliktusokba amik másokkal voltak.


Szeret okosnak látszani, még akkor is, ha áltudományos, könnyen bizonyíthatóan téves dolgokat mond.


Nem nagyon tudok vele beszélgetni, pedig próbálok. Vagy kritizál, vagy kioktat, vagy a szakmai sikereiről beszél.


Mindig minden közös programot az ő érdeklődési köre, időbeosztása határoz meg. Nem gondol arra, hogy esetleg én már szerveztem valamit addigra, vagy épp nincs pénzem rá, vagy nem is érdekel a dolog.


Néha teljesen váratlan érzelmi kitörései vannak, 0-ról 100-ra kapcsol, kiabál, sír.


Nagyon pánikolni szoktam, ha valaki (bárki) a környezetemben rosszkedvű, ilyenkor bármit megtennék, hogy a kedvükre tegyek. Ilyenek miatt sokszor belemegyek munkahelyi szívességebe (fizetetlen túlóra, vagy más téren hagyom hogy kiszúrjanak velem)


Gyakran van lelkiismeret furdalásom, talán ha sikeresebb, szebb, kedvesebb megértőbb gyereke, jobb ember lennék, nem lenne ez.


Amikor fizikailag nem vagyok jól, és ezzel kapcsolatban segítséget kértem, feldühödött. (Pl amikor nagyobb orvosi beavatkozáson estem át, és feküdnöm kellett. 4 napig kellett volna picit segíteni, mondjuk kiszellőztetni, mosni. Azt mondta, képtelen ezzel mit kezdeni és elviarzott.)


Amikor érzelmileg voltam krízisben (egy bűncselekmény történt ami miatt tanúskodnom is kelett) azt első mondata az volt, hogy idézem, ez mit jelent a az ő számára, és nem akarja, hogy traumatizált legyek mert akkor nehéz lesz velem.


Néha mond valami nagyon kegyetlen dolgot, aztán meg úgy tesz, mintha nem értené ez miért baj, vagy hogy ebben bármi rossz lenne. Mert hogy ez segít abban, hogy jobb irányba változzak.

Ezt másokkal is csinálja, és utánna úgy állítja be, hogy ez félrértés volt, nem akart rosszat.


Mióta felnőtt vagyok, elvárja, hogy vigyem ide-oda, étterembe, programokra. Ez egyoldalú, ha nem állok jól se kérnék semmit, mert tudom, hogy letolás lenne csak belőle amiért nem keresek jobban.


Ha az elért eredményeimről beszélek neki, azt mondja nagy az arcom, és vegyek vissza. Próbálok tárgyilagos lenni, és rövidre fogom, de ilyenkor nem figyel rám.

Emiatt nem is mentem el az egyetmi diploma osztómra, kellemetlen lett volna.


Fiatalabb koromban durván rányomta a személyisége az enyémre magát. Azokat a színeket szerettem amit ő, olyan anyagokat, ételeket, zenét állított be általánosan jónak.

Meg ízlés téren felállított egy ilyen mi családunk és ők nézetet a külvilággal szemben.


Néha mondja, hogy szerinte szép gyerekkorom volt, nincs miért rosszul éreznem magam.

Meg, hogy ideje lenne már megbocsájtanom neki, engedjem ezt el.

A kettő szerintem kizárja egymást, mert vagy van okom neheztelni rá, vagy nincs, de akkor melyik? Nem ismeri el, hogy hibázott volna bármiben, és azt mondja én vagyok hálátlan.


Ha fel kell hívnom, görcsbe áll a gyomorom.


Nagyon magabiztos, uralja a teret ahol vagyunk.


Ha ellenállást tapasztal, akkor érzelmileg zsarol, nme beszél velem, stb.


Elmondása szerint minding is tipikus oroszlán csillagjegy volt, és ez természetes.



Vagy én vagyok a hibás? Azt mondják az anyai szeretet feltétel néküli, de mégis, nekem sosem sikerül ezt elérni, bármennyire próbálkozom is.

Bántani sosem bántott fizikailag, adott fedelet a fejem fölé, ruházott etetett, hálásnak kellene lennem, de valahogy nem érzem magam annak.

Emiatt sz@r ember vagyok?


Vagy túl sokat látok bele, és tényleg egy normális szülő-gyerek kapcsolat ez?


Jól sejtem, hogy vannak édesanyámnak nárcisztikus viselkedési jegyei?


Fog ez változni?



márc. 8. 15:44
A kérdező szavazást indított:
Nárcisztikus
Nem nárcisztikus
Valami más van vele (légyi írd le, mert nem értem mi a fene van)
A kérdezővel van valami (ezen is sokat gondolkozom, lécci mondjátok ha van valami)
15 szavazat
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Ilyen embertől menekülni kell.
márc. 8. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
11%
Itt az összes szülő nárcisztikus, zsarnok, meg a többi egyéb amit el tudtok képzelni. Nyilván a tiéd is.
márc. 8. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
akik szerint ez nem nárcisztikus viselkedés, azok szerint mi ez?
márc. 8. 16:19
 4/10 A kérdező kommentje:
Illetve kettes logikus amit írsz, gondolom egy ilyen gyerek-szülő probléma témánál nem azok kérdeznek, akiknek felhőtlen jó viszonya van a szülőkkel.
márc. 8. 16:26
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

1.Jól sejted

2."Ha fel kell hívnom, görcsbe áll a gyomorom."

Nem kell hívnod. Akkor miért hívnád?Ha téged nyomaszt az ő társasága,jelenléte, ne tartsd vele a kapcsolatot.Minek? Inkább többet vesz el belőled ez a kapcsolat,mint amennyit ad.

márc. 8. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Igen határozzottan az, mivel olyan hibákat követett el a nevelésedben és olyan bántalmazási formákat használ, ami kimondottan a nárcisztikus szülőkre jellemző.


"Fog ez változni?"

Ő nem fog változni, a személyiségzavarok életen át tartanak.

Viszont te tudsz lépéseket tenni, annak érdekében hogy egészségesebb, boldogabb életed legyen.

Ehhez a következőket érdemes tenned:

Keresel magadnak egy pszichológust, aki segít abban hogy felépítsd magad (ilyen szüllő mellet ugyan is igen mélyen gyökerező lelki problémák alakulnak ki, amit te egyedül nem feltétlen tudsz megoldani).

Akkor jársz a legjobban a megszakítod a kapcsolatot anyáddal és olyan emberekkel veszed körül magad akik szeretettel és empátiával fordulnak feléd.

márc. 8. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

A fiatalabb testvéreimmel is meg kell szakítani a kapcsolatot? Én már leváltam, de miattuk aggódom.


Ha anyámnál végleg elvágom magam, velük is megutáltat?


Pszichológus már van.

márc. 8. 16:59
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Miért tartod anyáddal a kapcsolatot? Nem kell, és ha a tesód emiatt megutál... oké.


Engem is utálnak a tesóim - ez sem érdekel, de én inkább leléptem abból a toxikus környezetből.

márc. 9. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

"Gyakran van lelkiismeret furdalásom, talán ha sikeresebb, szebb, kedvesebb megértőbb gyereke, jobb ember lennék, nem lenne ez."

Amikor 11 éves korodban mini felnőtt voltál és mindent megcsináltál, neki AZ SEM VOLT JÓ.

Lelkileg sérült, nem tudsz neki megfelelni.

Nem tudom hogy milyen zavara van és - pláne laikusnak - nem lehet diagnosztizálni.

Ha megtudnád hogy "x zavara van", akkor azért, mert ez a baja, lehet könnyebb lenne számodra azon dolgok elviselése amiket tett?

Egyébként azt nem lehet megtippelni (illetve lehet szakember megsejtheti): mit tenne ha a kapcsolatot megszakítanád vele.

márc. 12. 06:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Ennyiből nem derül ki egyértelműen, nem lehet diagnosztizálni nárcizmust, de mivel az eleve egy spektrumzavar, azt bizton állíthatom, hogy sok narcisztikus aspektus van benne.


Tipikusan megtesíti a "Mérgező szülők" c könyv szereplőit.

Nem a kérdezővel van baj, ő mindent elkövetett a beilleszkedésért, talán picit sok is a megfelelés, de ebben a helyzetben ez érthető.


Az ilyen szülőkből lesznek idős korukra az egyedül karácsonyozó édibédi cuki kisöregek, akiket le se szer a hálátlan kölke..... Vajon miért?

márc. 18. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!