Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Ilyen helyzetben is kötelesek...

Ilyen helyzetben is kötelesek fizetni az egyetemet szüleim?

Figyelt kérdés
Szüleim elváltak nemrég és egyetem választás előtt állok. Külföldön szeretnék tovább tanulni, amit szerencsére meg tudunk engedni. Apám a fejemhez vágta, hogy nem köteles semmit sem fizetni gyerektartáson kívűl. Én úgy tudom, hogy 25 év alatt, normális kapcsolatot tartva köteles fizetni ha rendesen tanulok egyetemen. Ez külföldi sulikra is érvényes? Gondolok én itt Belgiumra vagy Hollandiára.

márc. 13. 18:00
1 2 3 4 5
 1/41 anonim ***** válasza:
92%
Jogilag nem köteles semmit fizetni a gyerektartáson kívül.
márc. 13. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/41 anonim ***** válasza:
55%
Ha van pénze az jó, mert ha nem lenne nem lenne köteles a saját megélhetését veszélyeztetve,mivel nagykorú vagy. Ha nem vagy tartásra érdemtelen és alkalmatlan a továbbtanulásra akkor igen fiztetnie kell. De egy kérdés. Nincs kiskorú testvéred akár mostoha is? Mert a kiskorú tartását nem veszelyztetheti a te tartásod.
márc. 13. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/41 anonim ***** válasza:
92%
Nem, gyerektartáson kívűl tényleg nem köteles mást fizetni. Vannak ám jó ösztöndíjak, pályázz meg esetleg párat.
márc. 13. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/41 anonim ***** válasza:
92%

Az egyetemet egyáltalán nem kötelesek fizetni a szülök.

Másrészt 18 év fölött nincs gyerektartás - tehát azt semmi esetben sem köteles fizetni -, csak rokontartás, ami elvileg a 25. évig járhat, ha a gyerek nappalin tanul, amennyiben ez nem problémás a szülö számára, nem veszélyezteti a saját és (aktuális) családja megélhetését.

A rokontartás összege kb 15-20 ezer Ft maximum.

A külföldi egyetem nem valószínü, hogy számít Magyarországon

márc. 13. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/41 anonim ***** válasza:
3%
1-es. Rosszul tudod. Ptk 22 fejezet. Bizonyos szabályok teljesülése estén de köteles lesz tartásra. 2 voltam
márc. 13. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/41 anonim ***** válasza:
31%

4:220. § [A továbbtanuló nagykorú gyermek tartásra való jogosultsága]


(1) A továbbtanuló nagykorú, munkaképes gyermek a rászorultsági vélelem esetén kívül is jogosult a tartásra, ha szükséges tanulmányai indokolt időn belüli folytatása érdekében arra rászorul. A gyermeknek a szülőt a továbbtanulási szándékáról késedelem nélkül tájékoztatnia kell.


(2) Az (1) bekezdés szerinti tanulmánynak minősül az életpályára előkészítő szakképzettség megszerzéséhez szükséges képzés vagy tanfolyam, a felsőfokú végzettségi szintet biztosító alap- és mesterképzésben, valamint a felsőfokú szakképzésben folytatott tanulmányok folyamatos végzése. Nem érinti a tanulmányok folyamatosságát az a megszakítás, amely a jogosultnak nem róható fel.


(3) A szülő nem köteles nagykorú, továbbtanuló gyermekét eltartani, ha


a) a gyermek a tartásra érdemtelen;


b) a gyermek tanulmányi és vizsgakötelezettségének rendszeresen, önhibájából nem tesz eleget; vagy


c) ezáltal a szülő saját szükséges tartását vagy kiskorú gyermekének tartását veszélyeztetné.


(4) A nagykorú gyermek érdemtelen a tartásra akkor is, ha a tartásra kötelezettel kellő indok nélkül nem tart kapcsolatot.


(5) A szülő a huszonötödik életévét betöltött, továbbtanuló gyermekének tartására rendkívül indokolt esetben kötelezhető.

márc. 13. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/41 anonim ***** válasza:
97%
Fizetnie kell, de nem az egyetemet, hanem a bíróság által meghatározott összeget, ami a gyerektartás összegéhez hasonló, csak nagykorúság után máshogy nevezik. Arra senki sem fogja kötelezni, hogy az összes egyetemi költségedet, tandíjadat fizesse. Mit gondolsz, ha havi 200-300ezer lenne a költsége, azt is fizetnie kellene? Joggal mondhatná, hogy menj hazai állami támogatott képzésre. Az más kérdés, hogy én pl támogatnám, amennyire tudom a felnőtt gyerekem továbbtanulását ésszerű keretek között.
márc. 13. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/41 anonim ***** válasza:
95%
8, a tartás nem azt jelenti, hogy minden költségét ész nélkül fizetnie kell, hanem azt, hogy a felnőtt továbbtanuló gyerek tartásdíjat kap, melynek összegét a bíróság határozza meg, ha nem tudnak megegyezni.
márc. 13. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/41 A kérdező kommentje:
18 éves vagyok, nincs testvérem. Az elmúlt 4 évben azt hajtogatta, hogy 20+ milliós keretben ott tanulok ahol szeretnék. Hirtelen, hogy elköltöztem tőle édesanyámhoz, megváltozott a véleménye.
márc. 13. 18:20
 10/41 anonim ***** válasza:
94%
Nem, a külföldi egyetemet nem kell fizetnie. Sőt, ha kijossz Hollandiába, és dolgozni fogsz az egyetem mellett -amire kénytelen leszel, mert anélkül nem tudsz megélni itt- tartasdijat sem kell majd fizetnie.
márc. 13. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!