Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » A tisztelet mi, és az alapból...

A tisztelet mi, és az alapból jár egy szülőnek, bármit is tesz?

Figyelt kérdés

Mindenki a tiszteletről papol, hogy "tiszteld a szüleidet..." de azt nem mondják el, hoghy mi az, hogy kell azt csinálni, vagy mit kell csinálni.

És az alapból jár valakinek csak mert "én vagyok az anyád, és azt mondtam!"?

Mert én nem így gondolom.



2012. júl. 3. 08:00
 1/8 yuda ***** válasza:
51%

Érdekes felvetés, mert beírtam a keresőbe, mintegy téged tesztelve és már első találat is meghatározás, de van még több:


más iránt érzett elismerésünknek, megbecsülésünknek magunktartásában és cselekedeteinkben nyilvánított érzése. Az öregekben az életbölcseséget, a jellemet, végzett munkásságot tiszteljük, a nőkben a nőiességet, tisztaságot stb. Minthogy ily kölcsönös megbecsülés s társadalmi szellem éltetője, joggal nagyra tartjuk külső formáit is és a nevelésben kiváló gondot fordítunk az érzés ápolására.



Forrás: Pallas Nagylexikon


Saját szavaimal kiegészítve:

Tisztelni a szülőt, mert ő adott életet, jó esetben nevelt, gondozott, taníttatott.... semmiképpen nem keverendő össze azzal, hogy mindenben egyet kell értened vele, főleg ha rossz értékítéletű, sem engedelmességgel nem tartozol neki, ha már felnőttél.

Tisztelni néha csak messziről lehet embereket (nem csak szülőre értem) , mert közeli kapcsolat indulatokat gerjeszt.

A lényeg, hogy ami rajtad áll, abban legyél tiszta- a többi nem a te dolgod.

2012. júl. 3. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ez is olyasvalami, amit ki kell érdemelni: egy szülő kiérdemli azzal, hogy jól neveli és szereti a gyerekét, minden téren (NEM csak anyagiak!) megadja neki a legtöbbet, amit tud, és jó példát mutat. Teszem azt, rendelkezik egy egzisztenciával, biztos háttérrel, van minden nap kaja az asztalon, el tudod mondani neki a problémáid - na, ezesetben működik a "mert azt mondtam" algoritmus.

Persze egy normálisan nevelt gyerek alapból tudja, hogy a szüleit tisztelni kell, de a semmire valóban nem lehet ezt építeni. Nehéz felnézni egy nincstelen, alkoholista, munkanélküli szülőre, aki néha még kezet is emel a gyerkere.

2012. júl. 3. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 eric_one ***** válasza:
50%
Az első válaszadó már többnyire megválaszolta, talán még annyit hozzátennék hogy az idős szülőkről való gondoskodás is a gyermekeik által, tehát ami a szülők szociális biztonságát szolgálja, az is a tiszteletbe tartozik. Mert úgy gondolom hogy a szülők iránti tisztelet nem csak szavakban, hanem cselekedetekben is ki kell fejeznünk.
2012. júl. 3. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Nálam a tisztelet a szüleim felé azt jelenti, hogy értékelem bennük, amit tettek értem, amin életük során keresztülmentek, és amilyen módszerekkel az életüket navigálják. Szerintem is tenni kell azért, hogy valaki kivívja a gyerekei tiszteletét, nem teljesen magától értetődő ez. Egy szülő, aki érzelmi zsarnokként trónol a gyereke nyakán, inkább ellenszenves, mint tiszteletreméltó. Hiába hangoztatja, hogy megvesz mindent a gyerekének - bemenni a boltba és perkálni a világ legegyszerűbb művelete. Nem úgy a feltétlen szeretet, megértés és elfogadás gyakorlása minden élethelyzetben. Ez sokkal nagyobb kihívás, és amelyik szülő ennek próbál megfelelni, ő nagyon is méltó a tiszteletre.
2012. júl. 3. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
6%

Tisztelni kell őket, azért, mert felneveltek, jól, vagy rosszul, az más kérdés, de nélkülük baba korodban meghaltál volna.

Ezt tisztelni kell, mert nagy dolog.


Ha megvert gyakran, vagy szóban bántott, azt nem kell tisztelni, és haragudhatsz is rájuk, ami természetes, de idővel túl lehet lépni rajta.

Tehát ez nem méltó a tiszteletre, a viselkedése nem méltó a tiszteletre, de annyit még a legdurvább szülőben is tisztelni kell, hogy etetett, itatott, pelenkázott, iskolába vitt, stb...


Persze, egy határig, mert vannak tényleg "vadállat" szülők, akik ütik-vágják, megalázzák a gyerekeiket, molesztálják a kicsiket, vagy enni sem adnak nekik, ez már más kategória, ők már nem normálisak, és semmi tiszteletre nem méltóak.


Tehát egy határig minden szülő méltó a tiszteletre, azért, mert ellátott, és nevelt, az már más kérdés, hogy ezen túl mit tett, vagy nem tett, de mindenképpen gondozott.


De vannak szülők, akik nem méltók a "szülő" névre, és egy szikrát sem lehet őket tisztelni.


Én találkoztam egy lánnyal, akit 11 éves korától 19 éves koráig molesztált az apja, és az anyja tökéletesen tisztában volt mindennel, és nem segített neki semmit.

A háziorvos sem, sőt azt mondta, hogy ez "nem lehet igaz".

Az ilyen anyát és apát mélységesen elítélem, és soha nem tudnám tisztelni.


És tudjátok, mi a legszörnyűbb?

Hogy a lány ugyan nem tart már kapcsolatot az apjával, de az anyjával igen, és teljesen felment, hogy "Anyu nem tudott volna segíteni" meg "Anyu azért hagyta, mert apu brutális és iszákos volt, és megvert volna minket, ha nem hagyja!"


Na, ez undorító!

Szegény lány!

Az ő életét már megnyomorították a szülei, szerintem örökre.

2012. júl. 3. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
71%
A tisztelet olyan dolog ami jár minden embernek, legyen az felnőtt vagy gyerek, szegény vagy gazdag fekete vagy fehér. De ugyan akkor ki is kell érdemelni hogy tiszteljenek. Bánj és beszélj úgy másokkal ahogy azt te is elvárnád másoktól. Attól mert valakinek gyereke van még nem jelenti azt hogy jó szülő és tiszteletet érdemel. Először neki kell megmutatnia, hogy mi is az.
2012. júl. 3. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem a tisztelet az csak kölcsönösen jár.Ha engem nem tisztelnek,mint embert,akkor én sem fogom tisztelni azt,aki lekezel,legyenek azok a szüleim,vagy akárki.Aki meg olyan,hogy fölnézhetek rá,akkor eszembe sem jut tiszteletlenül bánni vele.
2012. júl. 3. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Az alapveto tisztelet jar annak akitol kaptad az eleted. Ami alatt a minimalis udvariassagot es korrektseget kell erteni.


Szeretet mar nem "jar", hiszen azt az ember nem tudja befolyasolni.


Minden mas pedig erdemei szerint. Sulyos vetsegert (verte kiskoraban stb) pedig a kapcsolatot meg lehet szakitani.

2016. jan. 19. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!