Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Nektek mi a véleményetek...

Nektek mi a véleményetek erről? Kinek van igaza?

Figyelt kérdés

Előre szólok, nem lesz rövid olvasmány. A kategóriát sem biztos, hogy eltaláltam, de ezt majd a moderátorok intézik, ha nincs jó helyen. A történet szereplői: édesanyám, édesapám, a két bátyám és azok párjai, valamint én és a párom.


Az egész akkor kezdődött, mikor kicsi voltam, és először megértettem a dolgokat, kb. 8 évesen. A nagyobbik bátyám ekkor készült Angliába. Az indulás előtti estén, mikor fürödtem, bejött hozzám, és könnyes szemmel mondta, hogy ha ő kimegy Angliába, majd teli kádban fürödhetek, nem csak félig kell engedni. Ennek a története az, hogy sosem voltunk gazdagok, édesanyám tartozást tartozásra halmozott, és nekem azt mondták, hogy apám miatt, aki egy szemét alkoholista. Mostanában kiderült, hogy ez azért nem így van, erről később.

Tehát elment, pedig ő volt az, akiben a legjobban bíztam a családban. Ittmaradt "helyette" a keresztapám, aki mindig hívott magához, idővel elég szoros kötelék alakult ki kettőnk között. 14 évesen találtam magamnak egy lányt, velem egyidős volt, azóta is vele élek (23 vagyok). "Örököltünk" (igazából az ő szülei nyugdíjba mentek) egy kiskocsmát, amit azóta igényes étel-italbárrá alakítottunk, így havi 80-100.000 forint helyett akár a havi 4-500.000 is bejön, legfőképpen szezonban. Hozzá kell tenni, hogy alig van alkalmazottunk, persze, pincérnő-mixer-szakács van, de a beszerzéstől a könyvelésen át az adóbevallásig mindent ketten intézünk párommal.

Visszatérve, a nagybátyám meghalt, mikor 17 éves lettem. Itt maradtam egyedül, csak a páromra támaszkodhattam, és ahogy telt az idő, elkezdtem átlátni a dolgokon. Egyszer véletlen hallottam, hogy a nagyobbik bátyám, aki Angliában van, nem egyszer próbált meg öngyilkosságot elkövetni, mert alkohol-és szerencsejáték függő volt. Hallottam azt is, hogy apám azért a fizut mindig hazaadta, ha ivott, akkor azt a maszekkal összekeresett pénzéből tette. Kiderült, hogy a sok pénz, amire azt mondták, apám elitta, arra ment, hogy a drágalátos bátyámat havonta cipeljék pszichiátriára, és megvegyék a méregdrága gyógyszereit. Egy világ dőlt össze bennem, de nem szóltam senkinek - még a páromnak is csak hónapokkal később mondtam el az esetet. Éveken át gyűlöltem apámat, holott az egész nem az ő hibája volt - hanem anyámé (és a bátyámé, de őt még mindig nem okoltam ekkor).

Ugyanis, kiderült az is, hogy anyám egy csomó hitelt vett fel. Svájcifrankos, providentes, mittudomén - nem értek hozzájuk. Én ebből 18 éves korom körül kezdtem érezni valamit, de mint írtam, sosem éltünk fényűzően, így annyira nem tűnt fel a dolog. Az a lényeg, hogy a hitelekből mi otthon semmit sem láttunk, nem volt a ház felújítva, minden a megszokott volt. Elkezdett foglalkoztatni a kérdés, hogy mégis hogy lehet, hogy ott van felvéve egy rakás hitel, anyám mégis a fiatalabb bátyámat pumpolja pénzzel, majd mikor meglett a kiskocsma, minket is próbált. Arra jutottam, hogy valószínűleg az angliai bátyámnak adta, s mint később kiderült, igazam volt - a drágaság ugyanis kint is a megszokott mámoros éjszakai életet élte, pókerezéssel és egyéb szerencsejátékokkal megfűszerezve. Anyám meg ezt finanszírozta... (Irónia: hol van a kád, tele vízzel???)

Szóval, mint írtam, mi aránylag jól keresünk, a középső bátyámék is, és anyu mindig kölcsönkért tőlünk, csakhogy vissza sosem kaptuk. Persze, ő nevelt fel minket, adtunk neki, de azért amiért én dolgoztam, az az enyém. Megelégeltem, hogy havi akár 50-60.000-et is kölcsönkért (csak tőlünk, azt nem tudom, tesómat mennyivel pumpolta), és még ekkor is azt kellett hallgatnom, hogy ő mennyire csóró. Úgy döntöttem, inkább minden hónapba bevásárlok neki húst, mirelitet, tárolható dolgokat. Gyakorlatilag neki a kenyéren meg a cigijén (napi 3 doboz) kívül semmit sem kellett finanszírozni, ugyanis a bátyámék meg a számlákba szálltak be (jelzem, egyikőnk sem lakik otthon). Neki ez sem volt elég, még kérni akart, erre egyöntetűen azt mondtuk testvéremmel, hogy most már azért elég legyen, van neki is munkája, keres, adjon lentebb az igényeiből. Persze jött a sírás, hogy dehát ígyis alig él meg, és még mi sem segítünk neki. Nem szólt hozzánk, mi a hónap elején ugyanúgy mentünk, és vittük, amit vinni kellett. Akkor kibékült velünk (persze, lóvé van, akkor jók vagyunk), és én egy héttel később (tegnap délután) meglátogattam. Épp az angliai bátyámmal beszélt a gépen, ezért gondoltam, nem zavarom őket, leültem az ebédlőben... Amit viszont ez után hallottam, kicsit felmérgelt. Épp engem beszélt ki a bátyámmal, hogy alig adok neki pénzt (mivan??? most is bevásároltam neked, különben is, nem vagyok köteles senkinek semmit adni), meg hogy tudja, hogy drogozom (igen, néha - max heti egyszer - "bezöldülök", de felnőtt ember vagyok, semmi köze hozzá). Az utolsó mondata verte ki a biztosítékot, mikor azt találta mondani, hogy én eltartom azt a gazdag p*csát is, pedig ő utálja (a páromra gondolt). Ekkor berontottam a szobába, tajtékozva, hogy akkor le lehet rólam szállni, nem kell hozzám még szólni sem, a barátnőm mindig segített neki, míg itthon laktam, mindig eljött és akkor porszívózott, mosogatott, akármi... Pár éve gyakorlatilag mi adunk neki enni, és ő ezt így hálálja meg? Ekkor a bátyám is elkezdett kiabálni, hogy drogos k*csög vagyok, én meg meggondolatlanul visszavágtam, hogy szerintem még mindig jobb alkalomszerűen gyepet szívni, mint egy egész életen függeni az alkoholtól és a szerencsejátéktól. Megkérdeztem, hogy mire büszke, mert 30 évesen semmije sincs. Mondtam neki azt is, hogy egy veréb g*ci vagy, és jobb, ha hozzám többet nem szólsz, azt meg, hogy minket, a fiatalabb bátyámat vagy apámat bántják, még egyszer úgy halljam meg, hogy puszta kézzel fojtom meg őket!


Egy kicsit megbántam, hogy ennyi mindent a fejükhöz vágtam, azért mégiscsak a családom... Szerintetek helyesen tettem? Vagy jobb lett volnacsöndben maradnom? Még senkinek sem mondtam el, páromnak sem, mert ahogy ismerem, egy az egybe nekikmenne, a bátyámék szintúgy. Mitévő legyek ebben a helyzetben?


2013. máj. 25. 17:38
 1/10 A kérdező kommentje:
Juj, a legfontosabb kimaradt: anyám hitelei bedőltek, és most tőlünk várja, hogy kihúzzuk a sz*rból, miközben ő csak sopánkodik, és a füle botját se mozdítja. Ő b*szta el, hozza is rendbe.
2013. máj. 25. 17:40
 2/10 anonim ***** válasza:

Megértem, hogy kiborultál.

Amúgy nem kötelességed sem anyukádat, sem a testvéreidet eltartani. Főleg nem felnőtt embereket, akik maguk is képesek volnának dolgozni, így eltartani magukat. Az, hogy nehéz helyzetekben kisegíti az ember a családját, az egy dolog. És egy normális családban oda-vissza működő dolog.

De azt, hogy valakit egy másik tartson el, esetleg elvárja, hogy helyette fizessen ki olyan dolgokat, amikhez semmi köze, vagy olyan dolgokat, amikre eleve nem kellett volna tartozást felhalmozni, azt meg nem várhatja el senki.

Megértelek, kiborultál, mindenkivel megesik egyszer, ha betelik a pohár. És mondtál, amit mondtál. Visszaszívni már nem tudod, de lehet nem is olyan nagy baj, hogy kimondtad.

Így legalább tudják, hogy merre hány méter.

Én azt tanácsolnám, hogy éljétek továbbra is a saját életeteket a pároddal, a családod pedig oldja meg a gondjait úgy, ahogy tudja!

2013. máj. 25. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 intrepid ***** válasza:
Tudod mit? Nem tudok olyan tanácsot adni, amit mindenben jónak találok. Gondolom sejted milyen gondolataim vannak, (dehát mégis az anyád, stb...) higgadj le, és azután döntsél.
2013. máj. 25. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Jól tetted, én anyám is ilyen volt. Gyakorlatilag minket alig etetett azért hogy a bátyámnak legyen cigije, busz pénze, buli pénze (napi 5-10.000 forint !!!!!) az asztalon alig volt kaja. Hazadtam a keresetem 85%-át és apámnak azt mondta nem adok haza egy forintot se, holott bevásároltam itthonra és főztem is... Bátyám mit csinált? : feküdt hasán a tálca és tvt nézett.. :) 26 éves koráig eltartotta anyám és a munkahelyén 3 hitelt vett fel (3*90.000 forint) hogy ruhát-,cipőt vegyen neki abból is Nike meg Retro... :)
2013. máj. 25. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Szerintem igazad van. Nem várható el tőled, hogy szó nélkül tűrd a hülyeségeiket, és én a helyedben be is tartanám a nekik tett ígéretet. Ezt már korábban meg keltt volna mondanod nekik.
2013. máj. 25. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Teljesen igazad van. Azt kell most eldöntened, hogy tartani akarod-e ezután a kapcsolatot anyáddal, és az angliai bátyáddal, vagy nem.

Mivelhogy ezek után ha nem segítesz édesanyádnak, szerintem természetes.

Ami pedig a titkolózást illeti, szerint beszéld meg mindenkivel.

2013. máj. 25. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Most nagyon felhúztam magam! Hogy lehet ilyen egy anya?

Ki nem állom az olyan embereket, akik az egyik gyereküket az egekbe emelik, míg a másikat meg lehúzzák.


Más szülő összetenné a kezét, ha a gyerekei ennyit segítettek volna, mint ti.

Én a helyedben bírnék egy levelet az angliai bátyádnak. Szépen fel kell világosítani arról, hogy ti tartották el a két testvér anyátokat stb

A másik: Az itthoni bátyáddal ülj le, s beszéljetek anyukáddal, hogy hova tettek azt a sok pénzt, amit adtatok, s magyarázza el ezt a viselkedését.

2013. máj. 25. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
A beszélgetést már sokszor próbáltuk. Mindig sírás lett a vége, és sajnáltatta magát. Egyébként jó anyuka, nagyon szeret minket, ebben biztos vagyok. Csak érthetetlen ez a viselkedés, tényleg olyan, mintha kivételezne az idősebb bátyánkkal, viszont neki, ha azt nézzük, tényleg szüksége van rá... Csak akkor ezt anyának kéne finanszíroznia, és nem a mi pénzünkből, hanem el kéne fogadni, meddig ér a takarónk! Viszont ő ezt sosem volt képes felmérni, mikor kicsik voltunk is mindig kölcsönkért a szomszédoktól. Szóval, ez nem új keletű dolog. Azt viszont nem értem, hogy miért nem hagyja "sorsára a fiát", ha van benne életösztön, úgyis talpraáll, ha meg nem, eltartja az állam. (Mármint az angol állam) Csak akkor sz*r élete lesz, nem futja majd lutrira meg piára. :)
2013. máj. 25. 21:51
 9/10 anonim ***** válasza:

Akármennyire is szeret titeket, fel kell fognia, hogy ti nem azért dolgoztok, hogy az idősebb tesótok káros szenvedélyeinek éljen. Nem vagytok kötelesek ebben asszisztálni.

Az a baj, hogy nem is akarják felfogni, sem anyád, sem bátyád.

Én ilyenkor azt szoktam kérdezni, hogy ha én bajba lennék, akkor ti hogy segítenétek?Ja, hogy arra nem telne?Tudod ez oda-vissza megy olyanoknál, akik szeretik egymást.

Nem éheznek, s arra kell a pénz.


Komolyan mondom, hogy ez viccnek is rossz. Kimegy a tesó Angliába, mint ma oly sokan, hogy jobb életük legyen. S sok esetben még onnan támogatják az itthon maradt szülőket. Nálatok meg, kint lébecol, s ti tartsátok el?Jézusom!

Álljatok a sarkatokra, de sürgősen!

2013. máj. 25. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Pszichiáterre van szüksége. Azt nem érdemli meg, hogy ennyit agyalj rajta. Menj el te is pszichiáterhez, pszichológushoz, tőlük kérj tanácsot, hogy hogyan lehet kezelni az ilyen konfliktusokat.
2013. máj. 26. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!