Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Sosem tudtam megfelelni...

Sosem tudtam megfelelni anyámnak. Lehet, hogy emiatt kevés most viszonylag felnőtt fejjel az önbizalmam?

Figyelt kérdés

Bármit csináltam, sosem tudtam neki megfelelni. Pedig mindig jó tanuló voltam, de egyetlen négyesért már szidást kaptam, hiába volt mellette minden ötös. Sose tudott azért megdicsérni, mert jeles lett a bizonyítványom. De hozhatnék számtalan más példát is. Nem volt olyan házimunka, amit szerinte jól el tudtam volna végezni. De ha véletlenül a takarításba nem kötött bele, akkor talált egy ottfelejtett hamutálat, amiért beszólhatott, hogy azt már ugyan miért nem bírtam kivinni.


Folyamatosan csak a kritizálást kaptam. Soha egy elismerő szó. Lehet, hogy ez volt kihatással arra, hogy mára semmi önbizalmam nincs? Reszketek minden vizsgától, félek szóban megnyilvánulni több ember előtt, mert mi van, ha csak egyszer is belebakizok a mondandómba. Mit fognak szólni... semmit, mert ez nekik nem nagy dolog, 5 perc alatt elfelejtik, ha nem mondok oltári nagy hülyeséget, de én egy kis hibán is napokig képes vagyok rágni magam, sőt még később is, ha eszembe jut újra.


Ráadásul mintha én is megtanultam volna tőle, hogy "nem szabad örülni a sikereimnek". A saját diplomaosztómon nem tudtam önfeledten örülni, mert már azon agyaltam, hogy, jó oké, hogy ez sikerült... de vajon a mesterképzésre felvesznek-e? És az vajon fog menni?


Ennek ellenére annyi önbizalmam azért mégis volt, hogy belevágjak a mesterképzésbe, ráadásul most munkát is vállaltam. De lassan túl vagyok a betanulási időszakon és el kéne kezdeni alkalmazni azt, amit eddig megtanultam... és szabályosan rettegek tőle, hogy bedobnak a mély vízbe és belefulladok. Pedig látom, hogy másnak sem megy egyből profin a munka. Magamtól mégis azt várnám el, hogy egyből flottul menjen minden.


Szerintetek lehet köze az anyámmal való viszonyomnak az önértékelési problémámhoz? Vagy csak szerintem függ össze a kettő?


hamarosan 23N


2014. jan. 4. 22:42
 1/4 anonim válasza:
100%
Nagyon jól látod. Nálam dettó ugyanez van.
2014. jan. 4. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
35%
Érdeklődj és nézz utána, hogy anyádat hogyan nevelték, milyen volt az ő bizonyítványa, mit ért el az életben stb. Sajnos a nevelési minták is "öröklődnek" és a szülő az általa megtapasztaltat veszi mintaként és viszi tovább. Ha meg a gyerek magasabbra jut, mint ő, akkor meg a megváltozó hierarchiát nehéz elfogadni, ahhoz már kiemelkedő intelligencia kell és nem kevés humorérzék is.
2014. jan. 4. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Én még csak középiskolás vagyok, de velem is ezt teszi itthon a család. Soha nem biztattak, nem dicsértek meg, mert "az a minimum, hogy ilyen az átlagod (4,7-5,0)". És persze nekem sincs semmi önbizalmam. Mondjuk nekem még a külsőm miatt is bántanak hogy "remélem nem haragszol, amiért ilyen csúnya lettél". Biztos vagyok benne, hogy miattuk vagyok ilyen, félek az osztálytársaimhoz szólni is, felelésekről nem is beszélve.

17L

2014. jan. 5. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 PureGame ***** válasza:
Én azt mondom, hogy mindenki először is önmagának feleljen meg. Ne másnak. Mindenkinek van igazságérzete, el kell dönteni, hogy az a visszajelzés ami a világból jön ránk nézve, mennyire építő vagy romboló a személyiségünkre vonatkoztatva. Például vannak olyan emberek, akik belül félnek a másiktól ,mert okosabbak és úgy próbálnak lerombolni téged, hogy állandóan az önbizalmadat csorbítják stb. De van a féltékenység is. Mikor valaki féltékeny a másikra valamilyen tekintetben (munka, suli stb) és emiatt próbál rombolni. Erősnek kell lenni, fel kell tudni ezeket ismerni, nem szabad naivnak lenni. Tudom, nagyon nehéz mikor egyedül van ez ember, de mégis muszáj. Egyszóval a válaszom: sajnos lehet köze, de próbáld ezt magad mögött hagyni és nézz csak előre. Ne gondolj a rossz dolgokra.
2014. jan. 5. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!