Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Szülő halála esetén mennyi...

Szülő halála esetén mennyi ideig illik feketében járni?

Figyelt kérdés
2014. márc. 12. 15:02
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
96%
Nem emlékszem rá, hogy a szüleim halála után bárki is feketében járt volna a családból. A temetésen persze, hogy feketében voltunk. Az igaz, hogy nagyon fájt, de másnaptól ment az élet tovább, dolgozni mentünk és nem a gyászunkat mutogatni. Akire tartozott, az mind tudta, hogy gyászolok és úgy is viselkedtek velem. Én külön nem öltöztem még ezért jelmezbe is.
2014. márc. 12. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
100%
Én mindig úgy gondoltam, hogy addig kell a fekete ameddig reggel úgy érzem, azt kell fölvennem. Anyum halála után fél évig hordtam feketét, apum halála után pedig négy vagy öt hónapig. Azért hordtam, mert én hordani szerettem volna és azért váltottam, mert úgy éreztem, már nem kell a fekete.
2014. márc. 12. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 A kérdező kommentje:
Az a baj, hogy nekem nem sok fekete ruhám van.
2014. márc. 12. 16:47
 14/22 anonim ***** válasza:
100%
Akkor hordj egy ideig mást sötét színt és kerüld a piros, sárga, tarka ruhákat, ennyi szerintem bőven elég.
2014. márc. 12. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
ez a te magánügyed, senkinek smemi köze hozzá. Az én nagymamám kikötötte hogy senki nem járhat feketében és a temetésére sem mehetett senki feketében. A gyász nem azon mulik mit viselsz.
2014. márc. 12. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
Ne foglalkozz azzal, ha megszólnak. Mégis kik szólnak meg? A falusi öregasszonyok, akik ötvenen felül csak feketében járnak? A gyász magánügy kellene, hogy legyen és nem kell, hogy x ideig leríjon rólad, hogy elveszítetetted valakidet. Ha egy hónapig hordod, akkor azért szólnak meg, ha egy évig, akkor azért. Ráadásul nem érdemes mások beszólásai miatt nagybevásárlásba kezdeni. Ha mondanak valamit, mondd meg, hogy te belül gyászolsz.
2014. márc. 12. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:

NEm külsőségekben gyászolunk elsősorban...

ugyanakkor bizony vannak családok, ahol megszólják, aki nem gyászol.

Amikor az én anyukám meghalt, én nem akartam feketében járni (21 voltam), de tudtam, hogy a nagyanyámnak ez mennyire fontos, és anyukám halálától a születésnapomig (három és fél hónapig) fekete ruhát hordtam. Neki ez sokat jelentett, nekem nem került semmibe.

De sosem ítélkeznék, ha valaki egy napig sem hordaná.

2014. márc. 12. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
1 évig fekete szalagot illik viselni. "Gyászév".
2014. márc. 15. 04:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
100%
Az illik-nem illik ma már nem lényeges szempont annál, hogy ki hord feketét és ki nem. Régen a haláltól sem féltek ennyire az emberek. Éppen ezért senki szemét nem bántotta, hogyha valaki feketét hordott a gyász időszakában. Ma már bizony gyakran azért is megszólják a hozzátartozót, ha fölveszi a fekete ruhát és azt hónapokig viseli. Pedig valamennyire ez önvédelem is. tény, hogy a gyászt belülről éljük meg elsősorban. Na de miért ne lehetne ezt kifelé is mutatni. Az ember a gyász időszakában érzékenyebb, sebezhetőbb.A gyász időszakában hordott fekete ruha jelezte, hogy vigyázz velem, érzékeny vagyok, szomorúságom van, ha lehet akkor ne bánts. Na de ugye a mai világban a gyásznak sem adjuk meg az időt, nem adjuk meg a "módját". Nem akarunk tekintettel lenni senkire és semmire, magunkra sem. Hogy ez jó vagy sem? Fene se tudja.
2014. márc. 17. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim válasza:
100%

szia, a kérdésed arra utal, hogy olyan vidéken élsz, ahol még élnek a régi szokások. Felénk (Galgamenti faluban születtem) egyértelműen működött a "szokásjog": siratás, kántorral, siratóasszonyokkal, halotti tor, (nagyapámat még otthon ravataloztuk fel, mindne hagományt betartva, óraállítás, halotti mosdóvíz titkos kiöntése stb.).

Ismerős, távoli rokon halála esetén csak a temetésre illett feketében menni, de csak illett, azt nem várták el pl. szomszédtól, ismerőstől, de a toron csak feketében lehetett, akit meghívtak. Siratni bárki elmehetett, torra csak a meghívottak.

Szülő és gyermek halála esetén élt a gyászév fekete ruhája. Testvér,nagyszüő esetén a félév volt szokás,többi közeli rokonál 1-2 hónap elég volt.

Volt még nagyon sok szokás (pl. haláleset esetén élelmet vinni a családnak, - mind igen józan ész alapján keletkezhetett, hisz a főzés munka, és a gyászolót hagyták így gyászolni.

Az így kialakult gyászév szerepe egy pszichológus ismerősöm szerint szintén józan alkalmazott pszichológia volt: egy évforduló alatt átálhetünk minden eseményt az elhunyt nélkül. Első karácsony, első húsvét, első névnap,születésnap nélküle...

A feket ruha nemcsak küldsőség - bár elismerem, az is - kordában tart téged is, amíg hordod, a környezet is tiszteli gyászodat (nem illett bálba hívni olyan lányt, aki feketét hordott, természetes volt, hogy nem ment esküvőre egy gyászoló család), a közösség hagyta megélni a veszteséget. S azt mondja a levetése: mindent megtettél - most már el kell engedned a gyászt.

A halál valóban szerves része volt az akkori falusi életnek. Könnyebb volt elfogadni is és nem féltek tőle.

Most azt tanácsolom: hordj olyat, mai kifejezi az érzéseidet, - és ha leteszed, a lelkedben is tedd le. Én fekete nadrágot, sötét felsőket, fehér ingeket hordtam, és fekete szalaggal kötöttem össze a hajam - nekem ez elég volt.

2014. márc. 17. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!