Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Miért kell törődni a szülők...

Miért kell törődni a szülők elvárásaival? Lehet egy szülőnek egyáltalán elvárása a gyerekével szemben?

Figyelt kérdés

Én úgy gondolom, hogy nem. Mert mi egy gyerek kötelessége?

1. Tanuljon

2. Vegye ki a részét a házimunkából

3. Ha van rá lehetősége (és igény), anyagilag szálljon be a közös költségekbe

4. Tisztelje a szüleit


1. A gyerek elvileg magának tanul, nem másnak. Azzal, ha nem tanul, magával tol ki. Tehát a tanulás önmagával szembeni kötelessége. Azért tanuljon, hogy szép jövője legyen, nem azért, mert a szülő elvárja.

2. Számomra ez alap. Akármilyen közösségben élek (kollégium, párkapcsolat, társas albérlet) ahhoz, hogy közösen tudjunk együtt élni, szabályok kellenek, amik mindenkire vonatkoznak. Ebbe beletartozik a házimunka.

3. Csak ismétlem magamat. Ha a gyereknek plusz kiadása van, amit a szülők nem tudnak/nem akarnak finanszírozni, vállaljon munkát a gyerek. Vagy ha esetleg olyan anyagi körülmények között élnek...

4. Az életben kell a tolerancia és a tisztelet. A gyerek éppúgy tartozik tisztelettel az osztálytársának meg a szomszéd néninek, mint a szüleinek. Természetesen a szülőkkel szembeni tisztelet más mértékű, de más emberi kapcsolatban is ugyanúgy elvárt.


De szerintem másba (kezdhetjük a megjelenésnél és befejezhetjük a jövendőbelinél, a lakóhelynél, vagy a karrierterveknél) nincs joga beleszólni.


2015. febr. 11. 15:19
 1/8 A kérdező kommentje:
Én itt most olyan elvárásokra gondolok, hogy a szülőnek nem tetszik a gyerek frizurája, ezért állandóan nyaggatja és veszekszik vele. Hogy a gyerek orvos akar lenni, de a szülő irtózik a vértől és nem akarja orvosi pályán látni a gyerekét, inkább közgazdászként. Vagy, hogy nem szimpatikus neki a választottja, esetleg féltékeny rá.
2015. febr. 11. 15:37
 2/8 anonim ***** válasza:

1. Persze, magának tanul, de azért erre rá kell vezetni az emberek többségét, meg kell tanítani őket tanulni. Meg sokaknál rövidebbre kell fogni a pórázt, és később meg is köszönik. Meg igen, maga élete, csak a szülő szemszögéből nézve a gyerek egyre fittebb, erősebb lesz, ők meg lefele fognak épülni, és egyre több segítség kell majd nekik, akár anyagilag, akár másképp. És ilyen szempontból sok szülő minden vagyonát a gyerekébe öli, és egy sikeres gyerek később meg is tudja ezt hálálni, és tudja őket támogatni.


Meg igen...magának tanul, csak előbb utóbb lesz családja, akit el kell tartani, lesznek gyerekei. Meg az neked mint szülőnek is hatalmas sikert/sikertelenséget ad, hogy a gyereked, akit felneveltél, hova jut az életben.


2. Teljesen jogos, persze itt is vannak akik a ló túloldalára esnek. Saját apám tipikus otthoni naplopó, neki a kerítésen belül van a birodalma, ahol szeret uralkodni, és mindig azt várta el hogy bármit csinálunk, csettintésre ugorjunk, akár tanulnunk, akár dolgozunk éppen. De az alap segítség az természetes kellene legyen.


3. Megint olyan dolog, hogy van bizonyos határ, rengeteg ilyen kérdés van itt, amiből látszik hogy sok szülő gyakorlatilag kizsigereli a gyereket, és csak azért zsarolja lelkileg, hogy otthon maradjon és minél több pénzt hozzon. A plusz kiadás más téma, arra tényleg keresse meg a pénzt a gyerek.


4. Tisztelettel úgy vagyok, hogy azt a szülőnek is ki kell érdemelni. Mert sajnos sok olyan szülő van, aki elvárja a tiszteletet, de semmit nem nyújt ami miatt kellene őt tisztelni, és elvárja hogy a gyerek már a puszta létezéséért is hálát adjon neki.

2015. febr. 11. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Amiket viszont felhozol az megint külön téma.

Nem mindegy hogy egy 14 éves akar lila hajat, vagy egy 24 éves, mert előbbinél igenis nevelnie kell a szülőnek a gyereket.


A karrier, iskola, párválasztás meg kényes témák, egyrészt tényleg nincs "joga" beleszólni a szülőnek, viszint észrevételei, véleménye lehet, és tanácsot adhat a gyerekéne. A nem szimpatikus a választott dolog is olyan, hogy lehet rosszindulatból, féltékenységből, de lehet hogy pont a szülő látja jól, és neki persze hogy rosszul esik végignézni ahogy valaki tönkreteszi akár anyagilag, akár lelkileg a gyerekét.


Alapvetően a szülő az szülő és nem valami idegen, így nem is lehet úgy kezelni. És egyik véglet sem jó, se az ha egyáltalán nem szól bele semmibe, sem az ha mindenbe beleszól, és nehéz megtalálni a kettő közti egyensúlyt.

2015. febr. 11. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Most ez a hajas kérdés hülyeség szerintem. Nem attól lesz valaki érett, hogy lila vagy sárga haja van. És egy 14 éves is lehet érett meg egy 24 éves is. A lila haj ízlést fejez ki, de nem lesz ettől se jobb, se rosszabb. Nem lesz tőle szajha, se mintadiák, nem kap tőle diplomát, se tróger. Legfeljebb magabiztosabb lesz, hogy tudja: ő rendelkezik a teste felett. Amúgy miért van az, hogy az idősebbek (60-70 évesek) tűrőhatára teljesen más? Hisz nem az a lényeg, hogy egy szorgalmas, becsületes, értelmes, tisztelettudó embert neveljenek? A többi nem mellékes?
2015. febr. 11. 16:03
 5/8 anonim ***** válasza:

Azért ha 14 évesen lila hajat akarsz az messze nem érettségre vall, de nem is kell hogy az legyen. Viszont vannak szintek amit tartani kell. Azt is lehet mondani hogy "magabiztosabb" lesz, és legközelebb már fültágítót akar, meg tetoválást, meg piercinget. Arról nem is beszélve, hogy a hajfestés az idősebbeknek való, akiknek "muszáj", egy 14 éves meg ezzel vágja tönkre a haját.


Ja, és ha gond van egy 24 évesnél kit vesznek elő? hát az illetőt, és egy 14 évesnél? A szüleit, ez ami nem mindegy.


De persze, legyen akkor "önálló", legyen lila haja, legyen 40 éves pasija aki szétk..rja, igyon, drogozzon...elvégre abba sincs beleszólása a szülőnek, nem?

2015. febr. 11. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Utolsó, mond már el nekem, az ízlés(jelen esetben a lila haj) és az érettség milyen kapcsolatban áll?


Pont egy tetoválással kapcsolatos kérdésben írtam, hogy a külföldi barátnőm egyetemi tanárnőjének mindkét karja tele van tetoválva, színes motívumokkal.

Akkor Ő hiába tanár, biztos éretlen?

2015. febr. 11. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

"De persze, legyen akkor "önálló", legyen lila haja, legyen 40 éves pasija aki szétk..rja, igyon, drogozzon...elvégre abba sincs beleszólása a szülőnek, nem?"


18 év alatt inni törvénytelen. Kiskorúval lefeküdni törvénytelen. A drogozás. Bocsánat, kimaradt a ne szegje meg a törvényt! De a ne drogozz, ne igyál, ne dohányozz-t nem a szülő, hanem a törvény elvárása. Hajat festeni nem törvényellenes. A tetoválást sem értem mondjuk. Bár az igaz, az egy életre ott marad, míg a hajszínt el lehet távolítani, ha nem tetszik.


Tetoválás, fültágító, piercing... ezeket mondjuk értem, miért nem lehet.! A tetováláshoz kell némi érettség, hogy felmérje, ott lesz egy jel a bőrében ami akár egy életre is ott maradhat. Dettó a fültágító. Mondjuk az is igaz, hogy sok munkahelyen ezeket nem tolerálják. Saját példa: én szerettem volna piercinget, ám allergiás vagyok mindenre, ami nem arany. Még az orvosi fémre is. Így felmértem, és megértettem, hogy nekem nem lehet.

Vagy másik példa: a gyerek azt mondja, hogy vegetáriánus akar lenni. Természetesen először nemet mondok. VISZONT, ha azt látom, hogy kellőképpen utánanéz, hogy külön konyhát finanszíroz, hogy látom, hogy pótolja az állati fehérjét növényi fehérjével, akkor rábólintok. Jobb esetben hóbort, rosszabbik esetben egy életen át kitart. De ha ésszel csinálja, csinálja.

2015. febr. 11. 18:45
 8/8 A kérdező kommentje:
ui: az első példa tényleges, míg a második csak elméleti.
2015. febr. 11. 18:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!