Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Vezetéknév változtatás: Okok,...

Vezetéknév változtatás: Okok, következmények, érzések, tervek. Mi a véleményetek?

Figyelt kérdés

Sziasztok,


Leírom hogy miért szeretnék nevet változtatni, és a végén, lenne egy kérdésem külön hölgyekhez.


22 éves fiú vagyok.

Már egy jó néhány éve gondolkozok a vezetéknév változtatáson.

Jelenleg rendesen az apai vezetéknevem van. De igazából teljesen apa nélkül nőttem fel. Egész életemben anyu és nagyi(anyai) nevelt közösen. És mindig is így 3-an tettük ki az egész otthoni családot. Apuval jóba vagyok, anyu ragaszkodott hozzá, hogy megtartsa a jó viszonyt miattam, bár ő nem igazán szíveli. Nem sokszor, évente párszor találkozunk, főként ünnepekkor, meg még párszor.


Igazából nagyon jó nevelést kaptam, és egész jó kilátással nézek a jövőbe. De már évek óta azon vagyok, hogy pont a édesanyám iránti tiszteletből, és szeretetből szeretném felvenni a nevet. Másrészről, apunak már vannak újabb gyerekei, és mind fiú, így az a vezetéknév simán megy tovább, viszont az anyai oldalról tudtommal nagyon kevés van, de hogy a családban én vagyok az utolsó fiú utód, aki a nevet vihetné tovább, ez is zavar, hiszen nem a saját vezetéknevem családjának köszönhetem, hogy olyan vagyok, amilyen lettem.


Azonban mivel mindenki úgy ismer ami vagyok, így leginkább azon vagyok, hogy 2 vezetéknévvel mind a kettőt megtartanám, és így végül is akárhogy be tudok mutatkozni, helyzettől függően.

Igazából ezt az egészet úgy akarnám megoldani, hogy erről apu ne is tudjon semmit.

Épp ezért legfeljebb csak az egyetem elvégzése után akarnám a procedúrát, hiszen azon jól látható a név, és azt ő is jól fogja látni) (az hogy interneten meg ilyesmin bármit látna, ez nem érdekes, mert 55 éves múlt, infó analfabéta, és még csak netük sincs)


Olvastam, hogy nem kell minden okmányt újracsináltatni, hogy ha személyin vagy még nem tudom milyen okmányokon rajta van külön, hogy születési neve és ha ott fel van tüntetve, akkor se nyelvvizsga, érettségi, diplomát nem kell újrakérvényezni. DE javítsatok ki, ha valaki biztosat tud.



(A másik dolog amire kíváncsi vagyok a véleményetekre, főként, hogy hölgyek hogyan gondolnának/érzenének ebbe a helyzetbe?)

Persze arra is gondoltam, hogy ha majd nekem lesz gyerekem akkor mi lesz.

Valójában én csak azért nem akarnám teljesen megváltoztatni a vezetéknevem, hogy mégiscsak mindenki így ismer, és amúgy szeretem is a nevem, de azonban igazából az anyai név ami úgymond jobban érdekel. És pont ezért az van bennem, hogy én mindkét nevet használnám, és egyre inkább próbálnám úgy beállítani magam a jövőben megismert emberekben, mint aki anyai nevet viseli. (vagyis a hétköznapi párbeszédekben nem feltétlen érzem, hogy mindkét névvel mutatkozgatnék be)

És ezt továbbgondolva, igazából amikor saját gyerekem lesz, akkor neki sem szeretném mindkét nevet továbbadni, csak az anyait.

Erről mit gondolnak a hölgyek? Ezt nem érezenék, úgy hogy nem akarja adni a nevét a párja, vagy valami?



Kíváncsi vagyok, hogy mi a véleményetek, megjegyzésetek erről a dologról?



Előre is Köszönök minden rendes választ!



2015. máj. 25. 14:10
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
31%

Te tiszta hülye vagy hallod. Honnan veszed eleve, hogy a leendő feleséged fel akarná venni a nevedet, vagy hogy a gyerekek csak a te nevedet kapnák és te választhatod ki melyiket??


Eleve előre meg kell adni mi lesz a gyerekek családneve, és nem lehet össze-vissza. Pl. ha te Kovács-Kiss Béla vagy a feleséged meg Nagy Juliska, akkor nem lehet a gyerek Kiss Béla, se Kovács Béla, csak Kovács-Kiss vagy Nagy, illetve ezek kombinációja. De az nem működik, hogy csak az egyik névtagod adod tovább (kiv., ha a feleséged nevével keveritek, tehát lenne Kiss-Nagy vagy Kovács-Nagy vagy ezek fordítva). Ha 2 vezetékneved van, az sem lehetőség, hogy a feleséged csak az egyik nevet veszi fel. Ha fel akarja venni, mindkettőt muszáj neki.

2015. máj. 25. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem amit leírtál, az érthető egy nő számára is:) És nem hinném, hogy olyan negatív véleménye lenne rólad bárkinek azért, mert az anyád iránti tiszteletből nem ragaszkodsz a saját jelenlegi nevedhez. De mondd csak, mi van akkor, ha majdani feleséged nem szeretné a te nevedet továbbadni a gyerekeknek, vagy a sajátját is szeretné mellérakni? Mert ha te két vezetéknevet viselsz, nem tudom, van-e rá mód, hogy csak az egyiket add tovább akár önálló vezetéknévként, akár kötőjelesen az anya vezetéknevével. Úgy tudom, ami a te neved, az egy egésznek számít, egy gyereknek pedig nem lehet két tagúnál hosszabb a vezetékneve.

Mivel használni úgy használod a neved, ahogyan akarod, szerintem csak hivatalosan változtasd meg a neved anyád vezetéknevére. Apádét hagyd el. Könnyen okozhat problémát a jövőben, és nem is ragaszkodsz hozzá, úgyhogy felesleges megtartani.

2015. máj. 25. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
65%
Akkor tényleg jól tudom, ahogyan az első is írta. Ha te megtartod apád nevét, akkor csak azzal együtt örökítheted tovább anyádét, vagy pedig egyiket sem adod tovább..
2015. máj. 25. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
36%

Baromság. Ha 22 vagy, akkor Anyad pont az a korosztaly, akinek szégyen, ha a gyereke nem az apja nevét viseli.

Apaddal a kapcsolatod végleg megszakadna, ha esetleg fizet tartasdijat, erdemtelensegre hivatkozva kerhetne hogy megszuntessek.

H hoz mit szólsz majd, ha a jövendőbeli feleséged ragaszkodik majd hozzá, hogy az ő nevét kapja a Gyerek?

2015. máj. 25. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

#4

Annyit hozzá kell tennem még az apai dologról. Anyuval sosem voltak házasok, soha semmilyen anyagi támogatást nem kaptunk,sőt inkább csak olyan volt, hogy mi adtunk neki munkát/kölcsönt. Sőt ami a pláne, hogy születésemkor nem is volt jelen, és egy rövid időre eleve anyai vezetéknévvel születtem. Aztán adta a nevét apu, pont azért amit írtál, mert anyu kérte, hogy ne alázza meg a gyereket, és adja a nevét.(anyu most 50 éves) Viszont anyu elmondása alapján, most már máshogy cselekedett volna. (vagyis már nem kérte volna hogy adja a nevét, a keresztnevemet is mondta, hogy eleve úgy választotta, hogy akármi is leszek, az passzoljon hozzá )

Apámmal a kapcsolat nem szakadna valószínűleg, meg pont hogy nem is akarnám hogy tudjon róla, illetve, igazából ahogy említettem eddig is csak keveset találkozunk. És ő is tudja, hogy nem éppen úgy cselekedett abban az időben mikor születtem, ahogy most tenne, és valójában még azt is el tudom képzelni, hogy teljesen megértené az okot. De igazából nem is akarnám, hogy ez a kérdés valaha is előkerüljön, legalábbis csak majd egyszer, de akkor már nagyon nem aktuális témaként.

Anyu és a család többi tagja pedig még külön örülne is ha én is azon a néven lennék.



#1

Részben azért is tettem fel a kérdést, hogy megtudjak, dolgokat, pl ami előkerült, hogy csak 2 névvel lehet továbbadni, vagy a 2 fél nevének kombinációjával lehet azt csak szétszedni. Erről sem értesültem eddig.

Az első felére viszont valószínűleg félre értetted az nem arra vonatkozott, hogy a párja a hölgynek nem akarná-e adni a nevét ő neki, itt a gyerekre vonatkozva értettem, csak lehet félreérthetően fogalmaztam.



#2,(#4)

Köszönöm a választ.

Persze, ha a majdani párom szeretné a nevét adni, akkor az ellen nem lennék, de a sajátomat a leírtak miatt feltétlen szeretném továbbadni. ÉS főként az anyaira gondolok. Ha nem változtatom a nevemet, akkor valójában egyáltalán nem izgatna, hogy kinek a neve menne tovább, az már csak erkölcsi/jogi kérdés. Érzelmileg egyáltalán nem kötődök mély szálakkal a mostani vezetéknevemhez, legfeljebb csak annyira, amennyire írtam, hogy mindenki így ismer, és amúgy egy jó kis név, ami jól passzol a keresztnevemhez. És a monogramom is poén :) Volt már olyan ismerőse anyunak akinek mikor bemutatkoztam furcsálta a nevemet, mert anyu vezetéknevét várta, szóval szerintem kb mindenki kényelmesebben hallaná az anyai vezetéknevet, apun (és a még csak 3 és 6 éves, majdani felnőtt féltestvéreken kívül),//(apai nagyszülőket sajnos már biztosan nem fogja zavarni)

2015. máj. 25. 15:23
 6/16 anonim ***** válasza:
76%
Én is gondolkozom hogy egyszer megváltoztatom a nevem. Apám egy alkoholista f..sz, akitől egy jó szót nem kaptunk, és igazából semmit nem köszönhetünk neki, anyám meg példaértékű anya, aki mindig is támogatott és támogat a mai napig minket. Az ő iránti tiszteletemből és tervezem megváltoztatni a nevem, ez egy gesztus lenne felé, amivel megköszönöm hogy felnevelt.
2015. máj. 25. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
52%
Nevet úgy tudsz változtatni, hogy a születési neved megváltoztatását kérvényezed egy eljárásban. Az eljárás megindításakor bevonják a szül.akvi kivonatodat. Ha megérkezett a névváltoztatási okirat (3 hét legalább), kérvényezel a születési hely szerinti akvvezetőnél egy ÚJ szül.akvi kivonatot, utána tudod az okmányaidat kicseréltetni a megfelelő helyen (oep, okmányiroda, nav, stb). Az új akvi kivonaton sehol nem fog szerepelni az előző születési neved, innentől a születési neved az, amit kérvényeztél.
2015. máj. 25. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

És az mennyire igaz, hogy ha valaki nem a születési nevét változtatja meg, csak a mostanit, akkor nem kell mindent újrakérvényezni?


Legalábbis amit leírrál abból úgy értelmezem hogy az összes bizonyítványt, diploma nyelvvizsga, okj, ezeket mindet újra kell kérvényezni. Valahol olvastam valamit, hogy ezt meg lehet úszni valahogy, hogy ha a személyin meg nem tudom miknél ami új lesz megadják a korábbi nevet, a születési név helyére. Vagy ez nem lehetséges opció?


Akinek házasságnál változik a neve gondolom nekik sem kell minden bizonyítványt újrakérvényezni. Vagy igen?

2015. máj. 25. 16:23
 9/16 anonim ***** válasza:
70%
Nincs olyan hogy "mostani" név. Neked, egyedülálló férfiként szuletesi neved van. Egy házas nőnek van leánykori és házassági neve.
2015. máj. 25. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

Akkor a személyi igazolvány hátulján lévő "születési név" jelenleg üres része csak nőkre vonatkozó rublika?

És igen újra kell csináltatni minden eddigi elért eredményről szóló bizonyítványt?

2015. máj. 25. 16:40
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!