Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Mi befolyásolja a gyerek...

Mi befolyásolja a gyerek személyiségét? A genetika vagy a látott példa?

Figyelt kérdés

23 éves lány vagyok, másfél éve dolgozom, nem sok választ el tőle, hogy végre el tudjak költözni anyámtól.

Volt egy időszak (10 hónap), amíg nem vele laktam, hanem az akkori barátomnál. Nem sült el jól, nem illettünk össze, akaratos volt és szemrehányó, de ivott is - nem volt agresszív, csak hisztis, de akkor is utáltam olyankor. Elegem lett, és hazaköltözem anyámhoz. Viszont abban a 10 hónapban én felfedeztem, milyen is igazán egyedül, saját felelősségre élni úgy, hogy senki nem szól bele. Minden nehézség és keserűség ellenére mondhatom, hogy eddigi életem legjobb időszaka volt. Mióta hazajöttem, rémálom...

Egészen konkrétan nincs magánéletem. Több volt 14 éves koromban, mint most. Mit csinálok, hova megyek, kivel, minek, meddig, miért, kivel beszélek, ki hívott, mit akart, kit hívtam, miért, mit vettem, mennyiért, mennyit, minek... Egyedül a munkahelyen és a laptopomba bújva van egy kis magánéletem, ahol elszakadhatok végre tőle és a nyávogásától. Mert csak azt tudja. Szerinte életképtelen, igénytelen trehány állat vagyok, mert nem segítek neki. És tényleg nem - mert egyszerűen nincs rá lehetőségem. Épp, hogy a számban az utolsó falat (szó szerint!), már kikapja a tányéromat, hogy ő elmossa. Négy órában dolgozik, én nyolcban, plusz 1-1 óra az oda- és visszautazás, és akkor még nem voltam bevásárolni vagy ügyeket intézni. Mire hazaérek, mindig ki van takarítva, esélyem se lenne megcsinálni. Mindenbe beleköt, amibe csak tud.

Vettem magamnak annakidején a ballagási pénzemből ezelőtt 6 évvel egy már akkor is kissé rozzant számítógépet - kb. kisajátította. Két és fél évig gyűjtöttem egy laptopra, mert tényleg csak ez jelenti már nekem a privát szférát. Először belekötött, hogy miért nem jó nekem a használt húszezerért, miért kell nekem vadiúj 210-ért. Azután meg van sértődve, hogy a saját megkeresett pénzemből vett saját számítógépemet lejelszavazom, és ő nem tudja a felügyeletem nélül használni, mert hogy ez sokkal gyorsabb (a régi "gépemet" megkapta, az övé, bármikor használhatja, a Facebook-os játékok azon is tökéletesen futnak és ő annál keményebb igénybevételnek nem teszi ki). 18 éves koromban "véletlenül" nem vette észre, hogy az én fiókomba lépett be a sajátja helyett, és "véletlenül végigtúrta az egész üzenőfalamat meg levelezésemet évekre visszamenőleg, aztán még ő hányta a szememre, hogy arról mertem beszélni a barátnőimmel, hogy mihamarabb el akarok költözni. Mert hogy ő nem volt sz@r anya, és köszöni szépen, hogy ezt érdemli.

Mostanság azt hányja a szememre, hogy hogy megváltoztam, mindenki ezt mondja. Holott csak már nem érdekel, hogy ő és a család (akik amúgy is világ életemben csak kritizálni tudtak, soha egy dicséretet nem kaptam) mit gondolnak rólam. Szerintük én egy sz@r alak vagyok, amiért el akarok költözni és a saját életemet élni, és nem anyámnak segítek a hitelre halmozott hitelei kifizetgetésében (cigire midig van és volt pénz!). Anyám szerint tiszta apám vagyok. Olyan gyűlölettel tudja ezzt mondani, hogy hánynom kell tőle. Hiszen nem én tehetek róla, ő feküdt le vele anno, nem én! Sikeresen belém nevelte, hogy apám egy szemét, és utáljam (6 voltam, mikor eváltak, de így belegondolva, nem is csodálom, anyám elviselhetetlen - a mostani élettársával iis úgy beszél, mint a kutyával, és még ő van megsértődve, ha visszaszól neki), de már most így felnőtt fejjel kezdem átértékelni a helyzetet.

Véletlenül lettem, nem akartak, anyám 16 hetes terhes volt, mire észrevették, hogy vagyok, már elvetetni se lehetett volna. Apám kapott egy kéretlen csomagot a hárpia felesége mellé (már akkor se voltaktúl jóban), teljes részbn megértem, hogy csak addig bírta. Igazából a válás előtt se vlt túl sok szerepe az életemben, de már nem látom őt szemétnek. De anyám szerint az, és én is az vagyok, mert egy az egyben olyan vagyok, mint apám, úgy is viselkedek. Pedig valójában tudatosan azt adom vissza neki, amit ő ad nekem.

A kérdés annyi, hogy tényleg lehet, hogy rosszul látom, és ilyen szinten meghatározná egy ember személyiségét a genetika, vagy úgy van, ahogy gondolom, hogy a gyerek arra fog főképp hasonlítani, aki mellett felnőtt?



2015. aug. 17. 18:54
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Hozzátartozik, hogy én is hasonlóan rossz személyiségjegyeket vélek felfedezni magamban, mint amik anyámat jellemzik: bunkó vagyok azzal, akit elvileg szeretek, kötekszem, csúnyán beszélek, lekicsinylő vagyok másokkal, stb. Anyám dettó ugyanez. Csak egy példa: megbánt, megkérdezi, mi bajom, elmondom, hogy az, hogy ocsmányul beszél velem, majd képen röhög, hogy ne verjem már a nyálam, meg ne játsszam az agyam... Egyszerűen sosem lehettek érzéseim, mert mindig ezt kaptam, hogy játszom az agyam... Szinte nem is tudom, hogy kell kimutatni őket...
2015. aug. 17. 18:57
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Orokolt es tapasztalt tenyezok befolyasoljak a szemelyiseg alakulasat.
2015. aug. 17. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
50-50%, a valós világban a legtöbb dolog nem egyetlen okra vezethető vissza.
2015. aug. 17. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Anyám szerint de, és mindenről apám tehet.

Szerintem szintén nem egyazon tőről fakad minden rossz tulajdonságom, de a legtöbbet igenis tőle vettem át, hiszen egész életemben csak ő nevelt, csak őt láttam, mint példát, senki mást nem tudtam utánozni.

Nemrég nagyon megittam ennek a levét, azóta elemezgetem magam, és figyelem anyám viselkedését is - az eredmény mindig az, hogy ő "rontott el"... De úgy gondolom, hogy ha már mindezt felfedeztem, akkor onnantól az én felelősségem, hogy megpróbálok ezen változtatni, vagy inkább csak magamat sajnálom és örök életemben anyámra mutogatok...

2015. aug. 17. 19:06
 5/12 anonim ***** válasza:
47%

a látott minta sokszor erősebb mint ezt szeretik bevallani maguknak az emberek.


gondolj csak a csordaszellemre ;) amikor egyébként tök normális emberek adott környezetbe kerülve kivetkőznek magukból akár. de ez fordítva is igaz, hogy tök békéssé tud válni valaki szintén környezet hatására.


a génekre jó ráfogni mindent, meg 50% ot, főleg szülőként. de az az igazság, hogy a minták határozzák meg, a tapasztalatok mivé változunk- Van egy alap, de az semleges. a kutatások szerint még a pszichopata agyu emberek is csak akkor lesznek társadalmilag,meg kapcsolatilag diszfunkcionálisak, ha nem kaptak megfelelő mintákat.


a környezet hatása sokkal nagyobb, mint azt bármilyen szülő szereti beismerni.


viszont ha tudatosan felismerünk vmit, azon tudunk változtatni is. És ez saját tetteinkre, reakcióinkra is igaz.

2015. aug. 17. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Hülye anyád van az biztos,miért nem költözöl el és úgy messzebről rendezed a viszonyotokat?
2015. aug. 17. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
Miért is kéne neked elmondanod a CSAK RÁD tartozó dolgokat? Miért is nem jelszavazod le a másik gépet is? Amúgy a genetika befolyásolhatja egy személyiség kialakulását, de inkább a nevelés, és az átélt élmények a fontosak. Gondolom zárkózott vagy, és néha depis. Vagy nemtom.
2015. aug. 17. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
46%

Amit 5-ös írt, az egy erősen lebutított, és több ponton hibás verzió. Tény, hogy a környezeti hatások legalább olyan mértékben befolyásolják a személyiségfejlődést, mint az öröklött tényezők, de előbbiekbe messze nem csak a szülői minta és nevelés tartozik bele. Ékes példa erre az, hogy az egy családban nevelkedő testvérek személyisége jelentősen eltér egymástól.

Egyetértek azzal, hogy hülyeség mindenért a genetikát hibáztatni, viszont ugyanekkora hülyeség mindenért csak és kizárólag a szülőket okolni. Különösen egy felnőtt ember esetében.

Azt azért észrevehetnéd, hogy a két szülőd közül (apád nem "kapott", hanem csinált téged kéretlenül) anyád volt az, aki felnevelt, apád meg otthagyott 6 évesen. Lehet, hogy az anyád hárpia, kibírhatatlan stb., mégis ő volt az, akire számíthattál, és akihez 23 évesen, dolgozó nőként visszaköltözhettél, mikor bebukott a kapcsolatod. Nem kell elviselni, még szeretni sem, költözz el, ha otthon nem jó, de annyit megérdemel, hogy korrekt légy vele.

2015. aug. 17. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Azért nem költözök el, mert még nincs rá elég pénzem. De 2-3 hónap kérdése, és meglesz.

20 éves koromig tanultam, azután diákmunkáztam, amíg tudtam, majd munkaügyis tanfolyamra jártam, ami után végre tavaly el tudtam kezdeni dolgozni.

2015. aug. 17. 20:00
 10/12 A kérdező kommentje:
Apám úgy ment bele a házasságba, hogy leszögezte, hogy nem akar gyereket. Anyám azt hitte, meddő (több orvos mondta neki), ezért nem védekeztek. Ciszta miatt hónapokig megvolt neki, így nem tűnt fel, hogy gyerek van. Igazából egyikük sem tudott csinálni már semmit (de főleg nem apám). Az anyámra való számítás kimerült abban mindig, hogy fizikailag el voltam látva (még szép, ha már megcsináltak... apám fizetett rendesen, arra se lehetett panasz), de lelkileg slussz. Nőttem, mint a gomba. 10 éves koromban nagypapám hosszú szenvedés után meghalt - anyám akkor esett depresszióba olyan szinten, hogy hazamentem láthatásról apámmal(10 éves kislányról beszélünk!), ő benn feküdt az ágyán magzatpózban, arra se méltatott, hogy visszaköszönjön, és apám ezt látva vissza akart vinni magával, amíg anyám jobban nem lesz - erre anyám őrjöngve elzavarta, velem meg ordított, mert elsírtam magam, hogy fejezzem be, és hogy b@sszam meg, még köszönni se tudok. Másnap úgy viselkedett, mintha mi se történt volna... Na, hát ilyen kirohanásai voltak talán a legérzékenyebb időszakomban... Sosem mondhattam el, ha bántott valami, mert az volt a válasz, hogy ne foglalkozzak vele, vagy hogy ne játsszam már az agyam... Sokkal többre értékeltem volna, ha nem kaptam volna hitelből hifit születésnapomra (sosem vágytam ilyesmire, de később az is a szememre lett hányva, hogy ő ezért hitelt vett fel...), hanem mondjuk nem zavart volna el kutya helyett, ha sírtam, hogy ne hisztizzek...
2015. aug. 17. 20:12
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!