Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Hogy öntsek lelket a beteg és...

Hogy öntsek lelket a beteg és akaratgyenge édesanyámba, ha nincs lehetőségem látogatni? (kisregény lent)

Figyelt kérdés
Messze élünk egymástól, ritkán tudunk személyesen találkozni, de telefonon és Skype-on napi szinten tartjuk a kapcsolatot. Több mint 10 éve diagnosztizáltak nála skizofréniát (mellette mániás depressziós). Sajnos még mindig nem találták el nála a megfelelő gyógyszert. Fásult, unott tőle, nincs kedve semmihez. Egykor pedáns volt, most ragad az egész háza, szegény azt sem tudja, hol és minek álljon neki. Pénzük is alig van, legutóbb pl. egy tisztítószercsomagot küldtem neki, hogy inspiráljam, mert mondogatta, hogy ez nincs, az nincs. Persze nem állt neki takarítani. Legutóbbi látogatásunkkor, amíg a férjem elvitte orvoshoz (utána vásárolni, mert láttam, hogy kong a hűtő), gyorsan nekiálltam egy kicsit takarítani, hogy végezzek, de előbb hazaértek. Akkor feldobódott, egy csomó ablakot megpucolt, jobb kedvre is derült. De nem lehetek mindig ott. Ki se mozdul a házból, vásárolni édesapám jár, aki persze csak zsörtölődni tud (valamilyen szinten megértem, de pl. legutóbb kicsit ráförmedtem, mert fikázta az ételeket, amiket anyukám vásárolt). Rossz látni, hogy így élnek. Hozzá kell tennem, hogy a régi (nem részletezem, de nagyon rossz gyerekkorom volt) sérelmeimen túltettem magam, szeretném őket boldognak látni, nem ilyennek. Mit csináljak, mit mondjak, mit tudok tenni ilyen messziről?
2015. nov. 16. 10:20
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Esetleg kereshetnél valakit, aki heti 1x elmegy bevásárolni édesanyáddal (nem helyette!!), takarítani segít neki, motiválja, bezélgt vele kicsit. Olyasmit, mint egy gondozó...

Diákok, egyetemisták vállalnak ilyet, megfizethető összegért.

2015. nov. 16. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
72%

Nem hiszem, hogy egy diák fel van készülve a mániás depresszióra skizofréniával. Anyukád most nem úgy gondolkozik, mint egy egészséges ember. Félhet teljesen ártalmatlan dolgoktól/emberektől és ilyen esetekben észérvekre sem hallgathat. Volt ismerős hasonló állapotban és ez jóval keményebb dolog, mint sokan hiszik. Jó szándékú mondatokkal is ronthatsz az állapotán, például logikusan levezetsz valamit neki és ő ettől még jobban megijed, mert addig ahhoz a dologhoz kötötte bizonyos érzéseit.


Én amúgy az orvost kérdezném első körben, hogy mi lenne neki jó. Ő már sok ilyet látott, jobban tudja szerintem itt a legtöbbünknél, hogy mire reagálna jól anyukád.

Viszont egy biztos: apukádnak abba kéne hagyni a zsörtölődést. Nehezen talál vissza anyukád a régi önmagához, ha közben értéktelennek és haszontalannak érzi magát. Képzeld el az ő szempontjából, hogy egyszer végre elment vásásrolni és akkor is azt kapja, hogy mit csinált rosszul...

2015. nov. 16. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Apukád tudna hatni rá, hiszen ő van vele. Persze megértem, hogy ő már belefáradt.

Talán apukádnak kéne keresni lehetőséget, hogy beszélhessen hasonló problémákkal küzdők rokonaival. Apukádnak kéne olyan "eszközöket" adni, hogy tudja kezelni ezt a helyzetet.

2015. nov. 16. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Apukád miért nem takarít? Ha nekiállna úgy látszik csatlakozna édesanyád. Ha csak folyamatosan zsörtölődik attól nem lesz jobb. Talán apukádnak is el kéne járnia anyukád pszichológusához, hogy jobban megértse a helyzetet.
2015. nov. 16. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

"Nem hiszem, hogy egy diák fel van készülve a mániás depresszióra skizofréniával. "


Valóban nem, de a kérdező édesanyja szedi a gyógyszereit, mindössze lehangolt és kedvetlen tőlük. Tehát nem egy pszichiátriai esettel kellene megküzdeni, hanem egy rosszkedvű középkorú hölgyet segíteni.


Aki ilyen munkákat elvállal, az egyébként is hozzá van szokva - általában beteg vagy idős emberekhez kell ilyesmiért járni, és hát hogy is mondjam, sokszor nem a legjobb kedvükben vannak a "páciensek".


Szerencsére sok segítőkész, jólelkű ember akad a világon, aki szívesen végez ilyen munkát is.

2015. nov. 16. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Érdeklődj az önkormányzaton szociális gondozó után, hogy van-e és miben tud segíteni.
2015. nov. 16. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Édesapám jelenleg tünetmentes alkoholista, ő sem teljesen egészséges. Ő kíséri el az orvoshoz mindig, anyukám egyedül ki nem tenné a lábát a házból. (Holott tavalyelőtt még járt vásárolni.) Világéletükben úgy voltak, hogy apukám beugrott a haverjaival a kocsmába, anyut sose vitte sehová (legalábbis amikor mi már éltünk a testvéremmel). Most is mindennap elugrik a kocsmába (nem iszik, csak beszélgetni), de egyszer se kérdezte meg, hogy elmegy-e vele. Amikor rákérdeztem, akkor meg anyu mondta, hogy esze ágában sem lenne amúgy sem. Kimozdíthatatlan, és egyre jobban begubózik, apu is egyre elkeseredettebb. Gondozót be sem engednék a házba sajnos.
2015. nov. 16. 14:38
 8/8 anonim ***** válasza:

"Gondozót be sem engednék a házba sajnos..."

Máris feladtad. Pedig ez lehet előre mozdító dolog. Legyél ott első néhány alkalommal, amikor jön a gondozó.


A gyógyszerekben nem hiszek, inkább valami jó páros pszichoterápia a szüleidnek. De az csak magánúton fog menni. Ha az nem mozdítja meg őket, kár erölködni. Aki nem akarja, azon nem lehet segíteni.

2015. nov. 17. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!