Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Szerintetek hogy beszéljek a...

Szerintetek hogy beszéljek a szüleimmel (komoly dologról van szó)?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

18 éves lány vagyok, most vagyok elsős egyetemista. A probléma az, hogy utálom a jelenlegi életemet. Rájöttem, hogy az egyetem nem nekem való, a kollégiumot nem szeretem, idegennek érzem magam a városban, ahol tanulok (pedig én akartam másik városba menni).

Szeretném abbahagyni az egyetemet, és új életet kezdeni. Vannak céljaim, kinéztem egy OKJ-s képzést, amivel jól el lehet helyezkedni később (ráadásul apámnak is az a munkája, szóval még segíteni is tudna a tanulásban), szeptemberig pedig dolgoznék, és a fizetésem egy részét természetesen a szüleimnek adnám (a megmaradó részt pedig félre tenném későbbre, lakást venni, vagy tanulást finanszírozni).

A gond csak az, hogy nem tudom, hogy mondhatnám ezt meg a szüleimnek. Ők fizettek a kollégiumomért, ők adtak pénzt minden hónapban, hogy megéljek, és nagyon pofátlanságnak érzem, hogy abba akarom hagyni. A másik gond az, hogy apámnak a mániája, hogy manapság muszáj, hogy legyen egy diplomája az embernek, szóval nem értené meg, hogy abba akarom hagyni az egyetemet.

Viszont úgy érzem, hogy ha tovább folytatom, akkor teljesen össze fogok roppanni. Már most is állandóan fáradtnak érzem magam, képtelen vagyok rávenni magam bármire (akár tanulásról van szó, akár itthoni munkáról, akár a saját hobbijaimról - még azokhoz sincs kedvem/energiám).

Szerintetek hogy hozhatnám fel mégis a témát? Vagy mit tegyek?


2015. dec. 29. 20:36
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem próbálj meg beszélni velük! Esetleg ha ezt pofátlanságnak érzed, akkor mondd meg nekik, hogy bocsánat, tudod hogy nem szép dolog, bár szerintem nincsen benne semmi baj. Nem tudom milyen a kapcsolatod a szüleiddel, de ha szépen elmagyarazod nekik, meg kell érteniük. Bárki hozhat rossz döntéseket, bárki hibázhat és rájöhet, hogy nem azt az életet kell élnie, amelyet. És te még fiatal vagy, nem késő változtatni.
2015. dec. 29. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Mindenképp próbáld megbeszélni velük. Túl sok volt a változás: egyetem, az nagyon más, más város, kollégium- érthető, hogy kimerült vagy. Az első év a legtöbb helyen nagyon nehéz. Kérdés: hogy amit tanulsz, az mennyire érdekel? Mi szeretnél lenni? Mi szerettél volna lenni 3 éves korodban?
2015. dec. 29. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!

A konkrét szakot direkt nem akarom leírni, de szerintem azzal az OKJ-s képzéssel többre mennék, mint ezzel (biztosabb megélhetést nyújt az a szakma). Egyébként érdekel az egyetemi szakom, de túl nehéz, és rájöttem, hogy inkább csak hobbi szinten szeretnék foglalkozni vele.

2015. dec. 29. 20:54
 4/8 anonim válasza:

Én azt mondanám a helyedben, hogy rájöttél, hogy mégis inkább dolgozni szeretnél, és elsőnek az OKJ-s képzést megcsinálni, majd utána (vagy munka mellett) diplomát adó képzést.


Szerintem szerepeljen a hosszútávú terveid között a diploma, mert jó állást tényleg azzal tudsz szerezni, illetve az OKJ-s képesítéseddel is jobb álláshoz tudsz jutni, ha van diplomád.


Nekem van egy ismerősöm, aki még az érettségit sem csinálta meg, viszont nagyon jól tud programozni, így elnézik neki ezt a hiányosságot. Nekem sincs diplomám, csak OKJ-s felsőfokú szakképesítésem a legmagasabb iskolai végzettségem, mégis nagyon jó állásom van, viszont szerencsém van, mert évekkel ezelőtt bekerültem. Most azért utasítanak el egyébként jó jelöltet, mert nincs diplomája. (És én is azon vagyok, hogy be tudjam fejezni az évekkel ezelőtt abbahagyott tanulmányomat, és megírjam a szakdolgozatot, leállamvizsgázzak.)



Sok szerencsét a szüleidhez!

2015. dec. 29. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Utolsó, köszönöm a választ!

Csak az a gond, hogy nekem az a fajta tanulás már most nem megy, amit az egyetemen elvárnak. Már a gimiben is voltak gondjaim, de ott még valahogy megcsináltam (és szerencsére az érettségim is jó lett, nincs benne 4-esnél rosszabb). Viszont most, a vizsgaidőszakban döbbentem rá, hogy nekem ez hosszú távon nagyon nem fog menni.

2015. dec. 29. 21:33
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Amikor az ember először költözik el otthonrol, új város, új emberek, új kihívások akkor könnyen úgy tűnhet kicsúszott a lábad alól a talaj. Ekkora változásnál ez teljesen normális reakció.


5 - 10 év múlva szerinted hogy fogod gondolni, jobb lett volna az okj? Érdemes mások véleményét is meghallgatni a konkrét szakmákkal kapcsolatban, mert saját magát mindenki könnyen becsapja.


Ha biztos vagy benne hogy nem csak átmeneti ijedtségről van szó, akkor egyszerűen csak mond meg nekik, jobbat úgy sem tehetsz.

2015. dec. 29. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy tényleg nem való neked az egyetem, és akkor ki kell szállni belőle.

De az is lehet, hogy csak megijedtél, hiszen nagyon sok változás volt a életedben egyszerre. Azt is vedd számításba, hogy az első év(ek) (szinte) minden szakon szivatósak, unalmasak és keservesek... Ha érdekel, lehet, hogy a másodév már jobb lenne. De érdemes lenne a szakváltáson is elgondolkoznod.

OKJ-t (kis túlzással) bármikor csinálhatsz, de diplomát szerezni később, munka és család mellett nehezebb.


Én is otthagytam az első szakom, mert rájöttem, hogy nem csak a szakot utáltam meg, de már ahhoz sem volt kedvem, amit a diplomával kezdhettem volna. Így számomra egyértelmű volt a váltás: a második szak már illett hozzám, bár igazán érdekes harmadévtől kezdett lenni a dolog. Az utolsó 3 évet viszont imádtam:)


Szóval alaposan gondolj át minden lehetőséget, és adj magadnak egy kis időt a döntésre!

A szüleiddel meg légy őszinte. Mondd el, hogy rosszul érzed magad, nehézségeid, kétségeid vannak, és vázold fel nekik, hogy szerinted milyen lehetőségeid vannak, melyik esetben milyen pozitívumokat / negatívumokat látsz, és hozzád melyik megoldás áll a legközelebb.

2015. dec. 29. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Semmi gond, beszélj a szüleiddel. Bele nem szabad roppanni a tanulásba. Lehet a Te utad más! De merd elmondani!!!!!!

Meg fognak érteni. Ha OKJ-s képzést szeretnél csináld azt. Az egészséged sokkal fontosabb, mint egy diploma!

2015. dec. 31. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!