Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Hogyan lehet megoldani egy...

Hogyan lehet megoldani egy ilyen látszólag kilátástalan helyzetet?

Figyelt kérdés

Édesapám látszólag depressziós, de fogalmam sincs mit csinálhatnék. Elég hosszú előtörténete van, tulajdonképpen annak a története ahogy a bátyámmal felnőttünk.

19 éves lány vagyok és van egy 33 éves bátyám, itthon lakunk, nem túl jók a körülmények, de a szüleink valahogy mindig kisakkozzák hónap elején a számlákat, természetesen mi is segítünk amiben csak tudunk, anyagilag inkább bátyám természetesen.

Sosem volt valami nagyon jó a kapcsolatom a szüleimmel, teljesen más a gondolkodásunk. Édesanyám körülbelül addig ápolt velem jó viszonyt míg kicsi voltam és aranyos kb 11 éves koromig. Édesapám 12 éves koromig, és bátyám egész életében külföldön dolgozott és két havonta, havonta láttuk úgyhogy mikor hazajött úgy vártuk mint a messiást mikor elment az választott szét mindenkit itthon. Mikor itthon volt, folyamatosan alkoholizáltak anyukámmal és nem is értettem igazán, hogy mi történik, de mindig előttem veszekedtek, ordítottak egymással míg én elbújtam valahová (kicsi voltam), bátyám pedig olyankor bezárkózott a szobájába, vagy nem volt itthon. Nekem 14 éves koromig nem volt szobám szóval állandóan fültanúja voltam ezeknek és azt hallgatta, hogy "akkor váljunk el", ebben midnig megállapodtak aztán 10 perc múlva előröl kezdődött az egész. Mondanom sem kell, hogy ezek mindannyiunk életére hatással voltak (nagyszülők, ismerősök felé viszont mindig ment az álarc, hogy minden rendben van.) Aztán mikor elindult dolgozni mindenki szétesett és a lakás 3 végébe menekültünk, anyukám sírt, én sírtam, bátyám sírt, mind külön. Mit ne mondjak sosem alakult ki valami bensőséges viszony közöttünk, a fontosabb dolgokról képtelen vagyok beszélni, bármennyire is próbálom magam lenevelni róla, de kihat minden kapcsolatomra, hogy ezt láttam és ebben éltem, hogy nem oszthatjuk meg egymással az őszinte gondolatainkat, én minden faja konfliktusnál inkább a menekülést választom. Egyszer sem hallottam anyukámtól, hogy "szeretlek" vagy "vigyázz magadra", úgy kellett kikönyörögnöm, hogy mondja, de persze az sem érzésből jött... Édesapám annál inkább érzékeny léleknek tűnt, olyannak aki mindent elfolyt. Tőle sem hallottam sose, hogy szeret, konkrétan semmilyen a kapcsolatunk, senkivel sem tudok itthon az érzéseimről beszélgetni a nagy mázlimaz volt, hogy 12 évesen megismertem az egyetlen barátomat, de már ő is nehezen viseli a társaságom, mert nem tudom lenevelni magam a megfutamodásról és nem tudok őszintén beszélni arról ami bennem van. Egy hatalmas gombóc van a torkomban és egy gyerekes dac aminek nem tudok ellentmondani.

Na, de a lényegre most térnék ki. Elnézést kérek a szöveg hosszúsága miatt és előre is köszönöm, ha valaki végigolvassa és hasznos tanácsot tudna adni.

Mikor 12 éves voltam és apukám az országban talált munkát, hazaköltözött és minden a feje tetejére fordult. Ebben nőttünk fel, hogy nincs itt, de mikor hazajött elkezdett apáskodni, szigort alkalmazni felettünk és akkor kezdett el az apánk lenni mikor ezzel már jócskán elkésett, mert nem épült fel bennünk az, hogy neki itt bármi bleszólása lenne a dolgokba, nem tekintettük apának, csak egy fájdalmas pontnak, egy hiánynak amit néha megkapunk, hazajön itt ott, hoz ajándékot bla bla bla. Mikor hazajöttek elkezdték anyukámmal a szokásos cirkuszt, de ez ment éveken át minden este. Ittak, veszekedtek, bátyám elment, én nem tudtam mit csinálni magammal így belemenekültem 12 évesen egy 13 éves fiú karjaiba, és ő lett az otthonom. Ezért is rengeteget terrorizáltak, hogy hogy merem, mert megszöktem itthonról, utáltam azt, hogy nincs itt semmi féle harmóniára emlékeztető dolog sem. Furcsa volt megismerni a családját, ők jártak nyaralni, megbeszélték a problémáikat, volt szociális életük, látszott a ragaszkodás és a szeretet, a levegőben érezni lehetett a békét és már gyomorgörcsel és zokogórohammal jártam haza minden vasárnap (mert péntektől vasárnapig megszöktem oda aztán vasárnap hazajöttem és 5 napot kellett átvészelni a pokolban). Sajnos ezeknek az időknek is vége már, mert elromlott a kapcsolatom a második "otthonommal" is. Úgy működtek a dolgok 6 éven át, hogy a másik családom fizette az orvosomat, nyaralni vittek, szerettek és még egy lelki sérülést szenvedtem mikor ennek is vége lett az életemben. Na, de végre a lényegre térek, mert tudnám húzni a végtelenségig, egy örökkévalóságnak tűnik így, hogy ebben élek. Édesanyám megunta ezt az alkoholizálós életet és leszokott róla, de azóta abból áll minden este, hogy édesapám egyedül iszik addig míg el nem alszik a széken. Ha odamegyünk elkezdi élete csalódásait mesélni, hogy hol verték át, ki hogyan rontotta el az életét. Míg apukám ezt teszi édesanyám csak könyvet olvas és alszik. SEMMI szociális élet senkinek. Utáljuk ezt látni minden nap. Közben a ház félkész ugyanis 7 éve építkeznénk csak éppenséggel nem építkezünk sajnos, mert nincs rá keret. Próbáltuk elmagyarázni édesapánknak, hogy ez így nem lesz jó, nem lehet így élni, ebbe fog belehalni, de csak azt kapjuk, hogy ez az egész a mi hibánk és különben is ő csak így vezeti le a feszültséget. Egy időre ezután a beszélgetés után elkezdte eldugdosni a sört és egyéb italokat amiket hazahoz, de persze látszott rajta, hogy nem éppen józan és mindig egy egy vázában vagy valahol eldugva találtunk üvegeket. Aztán elhagyta ezt a szokást és nyíltan vállalja. Nem tudjuk mit mondhatnánk neki még, de aggódunk és egyszerűen senki sem élhet így. Egyébként teljesen normális ember, vért izzad nap mint nap, nem is gondolná senki, hogy esténként itt mit ad elő. Borzasztóan sajnáljuk. Mit kezdjek a helyzettel? A másik kérdés, hogy ha kiszabadulok ebből az egészből vajon képes leszek egy normális kapcsolatot felépíteni? Rengeteg kérdésem lenne még, de annak is örülök ha az egészről leírjátok a véleményeteket és tanácsot adtok. Előre is köszönöm



2016. aug. 24. 22:58
 1/3 anonim ***** válasza:
Igen, persze, hogy képes leszel, mert felüdülés lesz kiszakadni ebből a környezetből. Te dolgozol most vagy tanulsz? Bármit is csinálsz, de az legyen a legfontosabb, hogy elehess innen.. Spórolj, menj akár külföldre, végezz el tanfolyamot, bármi, csak menj el!
2016. aug. 24. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Elolvastam a sztoridat, de sajnos nem tudok okosat mondani, nem vagyok pszichológus és nincs nagy élettapasztalatom sem. Szerintem sokat segítene neked, ha elmennél egy másik városba továbbtanulni. Az én viszonyom a szüleimmel semmilyen volt, apa szigorú volt, de középiskolában nem zavart különösen, mert nem érdekelt a lógás, pasizás, bulizás stb. Otthon ültem, tanultam, megvolt mindenünk, személyes életet nem nagyon igényeltem. Aztán elköltöztem egyetemre, koliban laktam három évig. Azon a nyáron anyukám meghalt, majd még három évet lehúztam, akkor már saját új lakásban, a testvéreimmel. Nagyon kemény volt, két alapképzést és egy mesterit elvégezni csúszás nélkül. Voltak sulin kívüli tevékenységeim, jóba voltam a kollégáimmal. De mély barátságokat nem kötöttem, párom sem volt, mert teljesen magamba estem. A család is szétesett, egyre több lett a vita apukám és testvéreim közt, egyre inkább próbálta távolról irányítani az életemet, egyre több felelősséget rótt rám, ami nem igazságos, stb. A hat látszólag szabad egyetemista év alatt egy totál káoszt éltem le a lelkemben, ami azalatt kezdett ébredezni. Én is lázadni akartam, ellenszegülni, mint a kisebb testvéreim, de nem tudtam, mert túlságosan család központú vagyok, és szerettem volna, ha jóban vagyunk, békességben, nem folyton cirkuszt hallani itthon. Mivel magamba zárkóztam mindigis, kibeszélni se nagyon tudtam. A megmentést, vagy legalábbis kis felüdülést a külföld jelentette. Olyannal foglalkoztam, amibe már nem szólhatott annyira bele, majd leléptem egy évre, úgy, hogy ő elejétől kezdve nem támogatta. Később rájött, hogy jó helyen vagyok, és nincs rossz sorom, meg érdekel amit csinálok. Közben lett egy kapcsolatom is, adni amilyen nehezen kezdődött, olyan gyorsan halad jó irányba. :) viszont ez nem történhetett volna meg, ha nem próbáltam volna meg 2-3-szor is felépülni a sérülésekből, és változtatni valamit az életemen. Apró dolgok voltak, pl. Először eldöntöttem, hogy nem utasítok vissza egyszerű érdeklődőket, hanem barátokat akarok szerezni. Majd eldöntöttem, hogy kimegyek Erasmussal. Utána meg az egy éves képzést... Lassan kezdenek összejönni a dolgok, persze a lakhely váltások miatt még mindig nincs egy kiforrt baráti köröm, társaságom, de járok táncolni, énekelni, régiekkel is találkozom, ha éppen tudok, stb. Kezd alakulni az élet... Leszámítva apumnak a parancsolgatását és önmaga sajnáltatását, hogy egyedül nem bírja, kezdek elégedett lenni és reménykedek egy jövőbeli egészséges saját családra.


Visszatérve, amint az én példából láthatod, a te lelki megnyugvásodat segítheti, ha távolabb költözöl tanulni. Az első években szerintem meg kell tapasztalni a kolit. Nem tudom, Magyarországon milyenek az ösztöndíjjal, de gondolok szűkösebben meg lehet belőle élni, ha szüleid egyáltalán nem támogatnának. A külföld is jó ötlet lehet, de szerintem előbb biztosabb, ha otthon az országban probálkozol.


Ami a szüleidet illeti te nem tudod megváltoztatni őket. Csak élni tudod a saját életedet, egyre kevesebbet számítva rájuk, és hagyni őket kicsit kettesben. Valószínű apud sem buta ember, főleg ha már mondtátok neki, ő is tudja, hogy lejtőn van lefele. Talán ha kicsit több szeretetet (helyesen, érthetően kifejezve) és megértést kap, és kevesebbet "verik a fejét", magától feleszmél. Egyébként nálunk a családban sem tudta senki hogy fejezte ki a szeretetet, érzelmekről szinte szó sem lehetett vagy saját gondolatokról. De csak a jót akartuk egymásnak, még ha veszekedünk is sokszor, szeretjük egymást. Tudom milyen, amikor anya más gyereket dédelget inkább, vagy sose mondja, hogy szeret, de nem mondhatom, hogy ellenkezőleg lett volna. Nehéz kicsit ilyen környezetben felnőni. A lényeg, hogy ne zárkózz el, próbálj nyitni legalább pár ember felé, alakíts ki bizalmat. Mondanám, hogy próbáld a szüleidet igazán szeretni, és egymással újra szerettetni őket. De nem tudom hogyan lehetne. Sok türelem és kitartás kell hozzá, és valaki ügyes kis taktika.

Üdv.

25L

2016. aug. 25. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat!
2016. aug. 25. 17:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!