Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Lelkileg mérgező családi...

Lelkileg mérgező családi egyensúly - van megoldás?

Figyelt kérdés

Bocsánat, ha hosszú lesz. A szüleim kapcsolata sosem volt egy főnyeremény. Apám anyámtól várt el mindent (főzés-takarítás-mosás), és sosem járt érte köszönet. Apám semmiért nem vállalt felelősséget, anyám volt a "hibás" mindig, ha valami rosszul alakult. Anyám lenyelt mindent, és nem váltak el, hogy tesóm és én mindent megkaphassunk, amihez pénzre volt szükség, amíg felnövünk. Apám mindig minden döntésemet kritizálta és elhitette velem, hogy mekkora szerencsétlenség vagyok. Megtanultam külső elvárásoknak megfelelni, lehet, hogy jó tanuló voltam, de nem volt egy önálló gondolatom, mert apám mindenfajta lelkesedésemet elfojtott és leszólta, hogy hülyeség. Apámat elvitte egy betegség néhány évvel ezelőtt. Tesóm és én a húszas éveinkben járunk, de olyan lelki sebekkel, hogy azt kívánom bárcsak anyám ne áldozta volna fel magát annó a házasságában, mindketten sokkal jobban megtanultunk volna önállónak lenni. Engem elfog a szorongás, ha fontos döntéseket kell hoznom, de annyira, hogy néha a sírás tör ki rajtam, mert attól félek, hogy mi lesz, ha rossz döntést hozok. Tesóm még anyámmal lakik, átvette apám szerepét és anyámon tölti ki minden frusztrációját, őt terheli az összes nyűgjével, anyám pedig eltartja. Tesóm addig nem tud elköltözni, amíg be nem fejezi az egyetemet. Az én helyzetem sem sokkal rózsásabb, most átmenetileg én is velük lakom, de hamarosan el tudok költözni hogy újrakezdjem az életem. Ha nekem kicsit jobban ment is régebben, volt albérletem, messze laktam, volt baráti köröm és boldog voltam, akkor megkaptam hogy én csak ne adjak nekik tanácsokat, mert én nem tudom, hogy "otthon milyen nehéz". Tesóm frusztrált volt, hogy nem veszem ki a részem az otthoni "óriási" gondokból (lásd: takarítás, mosogatás, ház körüli fizikai munkák), amikor nem is laktam otthon, igazságtalannak tartotta, hogy csak neki kellett ezeket megcsinálnia. Huszonéves egyetemistáról van szó. Többek közt olyanokat vágott a fejemhez, hogy ha annyira zavar engem, hogy otthon nem működnek jól a dolgok, akkor költözzek csak haza és oldjam meg őket én. Ezt azért, mert megemlítettem neki, hogy ne anyámtól várja el, hogy eltartsa, és vegye ki a részét egyenlően a háztartási teendőkből, ahogy én is teszem a saját részem ott ahol épp lakom. Lelkileg a padlón vagyok, szinte bűntudatom van hogy igényem van saját, külön életre. Apám nem viselte el, ha sikeresebbek voltunk, mint ő, és az örökös piszkálódásával csak visszahúzott minket mindig a lejtőn.

Anyám a mai napig még védi is apámat, és meg van győződve arról, hogy az ő elvesztése miatt lettünk ilyenek, mintha az azelőtti +/- 25 év teljesen idilli lett volna. Anyám reggeltől estig dolgozik, majd hallgatja a tesóm munkahelyi/iskolai problémáit, de ha tanácsot ad, tesómnak egyik sem tetszik, és veszekedés lesz a vége. Anyám azt mondja, nem bírja már sokáig idegileg. Apámtól eltűrt minden becsmérlést, most tesóm csinálja vele ugyanezt, és anyám ezt nem tudja feldolgozni. De mintha az összefüggést sem látná. Akárhogy is, de rövid időn belül el fogok költözni, tudom, hogy ha nincs ez a rohadt nyomás és nincsenek az elvárások, akkor tudok normális és felelős döntéseket hozni, de ehhez minél több kilométer választ el otthonról, annál jobb. Közben anyám is minden döntésemet kritizálja és már előre azon aggódik, hogy azoknak majd milyen következményei lesznek 5-10 év múlva. Nem bírom lelkileg. Mindhárman padlón vagyunk.


Bocsánat, ha hosszú volt. Amíg nem tudok elköltözni, úgy érzem magam, mintha egy mocsár húzna lefelé, és pánikrohamaim vannak. Alig várom, hogy újra saját életem lehessen. Szeretnék anyámon és tesómon segíteni, de csak tisztes távolságból tudok. Mit mondjak, tegyek, hogy csökkentsem az ő stresszüket, de ne kelljen feladnom hozzá a saját életem? Mit tehetnék, hogy ugyanakkor ne legyenek rám ekkora hatással lelkileg, mint most?


P.s. Ha vannak gyerekeitek és azt hiszitek, hogy együtt maradni jobb, mint elválni, akkor gondoljátok át újra. A lelki sebeket sokszor szinte lehetetlen begyógyítani.


2017. ápr. 12. 16:13
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Hajrá. Jól csinálod. Csak menj előre, és ne add fel, vegyél akkora távolságot, amekkorát csak kell ahhoz, hogy ne mérgezzen a helyzet tovább. Persze te is segíteni akarsz nekik, de azt csak úgy fogod tudni megtenni, ha először te össze tudod szedni magad lelkileg ahhoz pedig távolság kell. Te megad is tudod, és írtad, hogy egyedül igenis tudnál jó döntéseket hozni. És fontos, hogy ne viseld magadon az ő sorsukat, nem vagy felelős az ő döntéseikért. Elsősorban a saját életedért vagy felelős.

Hajrá, tényleg.

2017. ápr. 12. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Nekem is hasonló apám volt, de evvel a stílusával azt érte el, hogy eléggé maximalista lettem, utólag úgy gondolok rá, hogy hiányzik már.

Anyukád mg nehéz helyzetben van, egyedül, anyagilag, hidd el, az borzalmasan nagy segítség lenne neki, ha lenne, aki tudná támogatni.

És még hallgatni tesód baromságait, nem csodálom, hogy kivan idegileg.

Ha anyukád ilyennek szerette apukádat, nincs mit tenni ellene, sok nő elég zavarosan tud érezni, én ezt sosem értem meg.

Fiatalok vagytok még, én a gyerekemnek bármilyen ötletét támogatnám, de minden esetben megmondom neki, minek van értelme szerintem. Később úgyis nekem fog igazat adni, de addigra én már nem leszek, ő meg nem fog rá emlékezni.

2017. ápr. 13. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Első, nagyon jólesett, amit írtál, köszönöm a biztatást :) Második, örülök, hogy a te szülői példád végül a javadra vált, nekem is van belőle hasznom, pl. nem szórom a pénzt fölösleges dolgokra, és tudok spórolni.

Ezzel viszont nem értek teljesen egyet: "Később úgyis nekem fog igazat adni", szülőként sem tudhat mindent az ember és nem feltétlenül van mindig neki igaza csak azért, mert ő a szülő. Főleg olyan témában, ami a felnőtt gyerekét érinti közvetlenül. Pl. manapság, amikor 5-10 év alatt is annyit változik a világ, olyan munkahelyek jönnek létre amik előtte nem is léteztek, egy generáció alatt meg pláne. Anyám nem érti és ellenzi az összes olyan döntésemet, amik az ő látókörén kívül esnek (karrier/életmód téma, külföldre költözés, utazás stb.), és a sajátját akarja erőltetni, azzal érvelve, ha máshogy akarom csinálni a dolgokat, és rosszul fogok kijönni belőle, ő azt a saját kudarcának fogja megélni, és akkor majd a szememre vetheti, hogy ő megmondta. Elhiszem, hogy félt, de ezzel tökre aláásta az önbizalmam mert gyakorlatilag érzelmileg zsarol, hogy ha nem azt csinálom, ami szerinte jó, és esetleg bebukom, akkor az neki mennyire rossz lesz. Az mindegy, hogy évek óta nem volt olyan rendes munkám amit egy kicsit is élveztem volna, de fogjam be és ne próbáljak meg változtatni, mert mi van ha csak rosszabb lesz. Elhiszem, hogy idegileg kivan, a saját munkája és tesóm miatt is, már ott tartok hogy tényleg nem akarom kitenni plusz stressznek, de basszus, a legjobb húszas éveim mentek el olyan dolgokkal amiknél sokkal többre is vihettem volna, ha bátrabb vagyok. Nem akarok neki még több fájdalmat okozni, már az egészségi állapotát emlegeti, hogy ki fog készülni a sok tennivaló miatt, de nekem is jogom van a saját életemet élni, és ha neki nem tetszik, azzal nem tudok mit kezdeni. Olyan, mintha az életnek kötelezően szívásnak kellene lennie, hogy elkerüljük a még rosszabbat (amúgy a házasságukra is ugyanez volt igaz). Nem tudok ebből az ördögi körből kikerülni, és szeretném, ha neki is jobb lenne, de már így is jó ideje feladtam a legtöbb álmomat és nem vagyok tovább hajlandó. Erre esetleg van recept? :) Egy nyugisabb percében majd leülök vele beszélgetni, de valami hosszabb távú praktika jól jönne :(

2017. ápr. 13. 10:53
 4/4 A kérdező kommentje:
Még valami - nem zárom ki, hogy ha úgy van, anyagilag is támogassam őket, de nem gondolom, hogy az a megoldás, hogy visszaköltözöm a városba, hogy haza tudjak jönni elmosogatni, csak mert tesóm szerint igazságtalan, hogy én nem vagyok itthon, és akkor már ő sem csinálja meg. Ő szememre veti azt a néhány alkalmat, amikor valamit tett a ház körül, mert hogy ez az én házam is és az én felelősségem is. Egyébként anyukámnak is volt 1-2 éve egy hosszabb ideig tartó betegsége amiből szerencsére felgyógyult, és amikor tudtam segítettem, ápoltam, de tesóm pl. egyszer nem kérdezte meg, hogy hogy van és mire van szüksége, ugyanúgy nem mosogatott el, és ugyanúgy elhalmozta a problémáival, de "legalább ő végig itthon volt". Amikor akkoriban szóba került, hogy mi lenne ha esetleg anyukám egészségi állapota romlana, tesóm elvárta volna tőlem, hogy hagyjak hátra mindent és jöjjek haza, mert nem lenne igazságos, ha csak neki kellene anyámat ápolnia. A saját anyjának az egészségét kockáztatta volna a sértettsége miatt. Egyszerűen úgy érzem, jelenleg nem tudom reálisan megítélni, hogy hol kezdődik az ő felelősségük és hol végződik az enyém, mennyi ezekből az egészséges segítés és mennyi az, amikor már kihasználja az ember a másikat, stb. Idiótának érzem magam hogy lassan 30 leszek és ezeket most kell megtanulnom, de ez így nem teljes élet és nem mehet így tovább.
2017. ápr. 13. 11:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!