Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Mit tegyek, ha utál az anyukám...

Mit tegyek, ha utál az anyukám? (Hosszú lesz. )

Figyelt kérdés

Már egyetemista vagyok úgyhogy nem otthon lakom, szerencsére. Skypeon szoktunk beszélni esténként vagy eljönnek hozzám látogatóba nagyon ritkán, de valamin mindig összeveszünk. Apával meg a testvéreimmel is sokat veszekszünk, de ők szerintem nem utálnak. Anya viszont igen. Az a baja velem hogy én nagyon szeretem az állatokat ő pedig nem. Pl. ha bejön egy rovar akkor én kiteszem de ők meg lecsapják. Már kisebb koromban is otthon kiraktam a rovarokat, és amikor egyszer anya lecsapott egy szúnyogot akkor gyilkosnak neveztem. És azóta utál. De ez még elég régen volt és csak egyszer. Szerintem ez lehet a baj. És azóta is haragszik rám. És a "túlzott" állatszeretetem miatt azt mondja rám, hogy fanatikus vagyok, ami konkrétan őrültet jelent, hát mit mondjak, nem esik jól. (Mióta "felnőttem", soha nem vonok senkit se felelősségre azért hogy hogy szabadult meg egy adott rovartól, mert már tudom, hogy nincs jogom hozzá, szerintem mindenki úgy oldja meg a problémákat ahogy akarja, én viszont a békés módszerek híve vagyok, és nem szívesen bántok semmilyen élőlényt.) Én nem akarok soha veszekedni, de mindig van egy olyan mondatom amin úgy fel tudja kapni a vizet, hogy ordibál velem és azt mondja hogy maradjak inkább csöndbe mert elege van belőlem. Most például azon vesztünk össze, hogy a mamáéknak macskái lettek. Róluk annyit kell tudni, hogy nagyon felelőtlen állattartók, sose bántak jól az állataikkal. Egy ideje már nem is volt nekik állatuk, de most nemrég lett 2 macskájuk. Erről viszont nekem direkt nem szóltak anyáék, és megkérték öcsémet is hogy nehogy el merje mondani nekem. Én persze gyorsan kiszedtem belőle az igazságot amikor találkoztunk. Gondoltam, hogy azért nem akarták elmondani nekem, mert tudták, hogy felháborodnék rajta, hogy miért tartanak már megint állatot ilyen felelőtlen emberek, és úgyse tudnék mit tenni ellene. Ez kb. igaz is, rosszul reagálok az efféle hírekre. De most nem a hír volt az amire rosszul reagáltam. Ma egyenesen megmondtam anyának, hogy nagyon rosszul esett, hogy direkt el akarták hallgatni előlem. Nem mérgesen, vagy feldúltan, csak simán közöltem vele. Erre teljesen nekem támadt, és azt mondta, hogy azért nem mondták el, mert "úgyis csak cirkuszoltam volna miatta" és "őket zaklattam volna avval, hogy mentsék meg valahogy azokat a macskákat". Én kérdeztem, hogy ezt miből gondolja, hogy ezt tettem volna, de csak annyit mondott, hogy "már ismer". De ezek szerint rosszul ismer, soha nem zaklattam őket ilyesmikkel, ezelőtt egy kutyával volt hasonló a helyzet, azt is próbálták eltitkolni. Annyi volt, hogy amikor a mamáéknak lett egy kutyája, akivel persze szintén rosszul bántak, akkor én megtudtam és megkértem anyáékat hogy legalább vigyék el néha sétálni. De nyilván nem akarták, és én nem is erőltettem aztán, csöndben a háttérből kerestem új gazdát a kutyának. Most viszont ezt is a fejemhez vágta hogy "múltkor is állandóan zaklattam őket hogy sétáltassák azt a nyamvadt kutyát". Holott szó sem volt zaklatásról, egyszer megemlítettem nekik, hogy hátha megtennék a kedvemért.

Ebben az egészben nem is maga a hír (hogy újra vannak macskáik) esett a legrosszabbul, hanem hogy nem akarták nekem elmondani, és még az öcsémnek se engedték. Amikor rákérdeztem nála, akkor először letagadta, hazudott, annyira nem akarta szegény elmondani. És ma ezért "vontam felelősségre" úgymond anyát, hogy nekem bezzeg mindig azt papolják, hogy őszinteség így meg úgy, és nem szabad titkolózni. Akkor nekik miért lehet? Erre az volt a válasz hogy "tudták hogy cirkuszolni fogok" és ezért titkolóztak. De nagyon igazságtalannak tartom ezt a bánásmódot, mert fordított helyzetben engem nagyon lecsesznek ha nem akarok elmondani nekik valamit. Néha van olyan dolog, amiről tudom, hogy rosszul fognak rá reagálni, és megfordul a fejemben hogy "talán jobb ha nem tudják, hisz úgysem tudnak neki mit csinálni, csak felhúzzák magukat rajta hiába". De végül mindig elmondom nekik az adott dolgot, amire persze a vártak szerint reagálnak, vagyis általában kiakadnak és dühösek rám, és akkor szoktam nekik olyasmit mondani, hogy "kár volt elmondani, máskor inkább nem mondom el ha ez lesz a vége". Na és erre mondják mindig hogy őszinteség, blablabla, mindegy hogy ők dühösek lesznek vagy sem, akkor is el kell mondani azt a dolgot és kész, mert nem szabad titkolózni, nem az a megoldás...


Amúgy nem mindig az állatok miatt veszekszünk, de legtöbbször igen. De bármi mások is tudunk, nem akadály, valami mindig van sajnos. Anyával a legrosszabb, meg néha a nővéremmel, de vele azért szeretjük egymást és jó pillantunk is nagyon sok van. A többi családtag szereti egymást, csak én érzem magam sokszor kirekesztve, mint fekete bárány, pedig szeretem mindannyiukat. Anya viszont biztos hogy utál engem, de úgy érzem, hogy a többiek nem. Legalábbis ők nem próbálják ezt semmiképp sem a tudtomra adni, ezért gondolom.

Tudom hogy én is bűnös vagyok, hogy valamivel mindig sikerül felbosszantanom anyát, pedig nem célom. És az is rossz tulajdonságom, hogy nem az a típus vagyok akinek leordítják a fejét és csöndben meghúzza magát, hanem úgymond visszapofázok és nem hagyom magam, mert "akkor is nekem van igazam" természetű, makacs ember vagyok. A család összes többi tagja is ilyen, úgyhogy szinte soha véget nem érő veszekedések vannak nálunk emiatt, senki sem képes engedni a maga igazából, és mindenki rettentő sértődékeny típus. Anya a legdurvább ilyen szempontból. Régebben ő volt a kedvesebb és apa a keményebb, de valahogy az utóbbi években cseréltek, míg apa megértőbb és türelmesebb lett, anya nagyon türelmetlen, lobbanékony és szigorú lett, és még érzékenyebben reagál mindenre mint ezelőtt. Képes több éves sérelmeket is a fejemhez vágni, hogy ezt meg azt mondtam neki, x évvel ezelőtt, ami számomra elég ijesztő, mert az ilyesmiket már rég megbántam és reméltem hogy már úgyis mindenki elfelejtette. Ezek szerint anya nem. Jó ember lenne ő egyébként, tanárnő egy gimnáziumban. Csak az a gond evvel, hogy nem sok ideje jutott ránk emiatt soha, és amikor épp otthon volt akkor is kiabált valamiért velünk/velem. Az iskolában szeretik őt a gyerekek mert velük türelmes meg kedves, és jó tanár is, de elfárad ott egész nap a munkában, rengeteg dolga van, és van nem kevés idióta kölyök ott is, akik felbosszantják, és szerintem a nap folyamán felgyülemlett összes feszültségét rajtunk vezeti le otthon. Néha olyan sokáig bent van az iskolában hogy úgy tűnik, hogy már csak aludni jár haza. Nem csak velem türelmetlenebb hanem a többi családtaggal is, ezt észrevettem. De velük ennek ellenére is elég jó még a kapcsolata. Nem tudom, hogy segíthetnék rajta, vagy magamon, de nem akarom hogy örökre ilyen legyen a kapcsolatunk. Bíztam benne, hogy ez csak addig lesz így, amíg otthon lakom, mert ott a kis helyen egymás agyára megyünk, de most a távolsággal sem lett jobb. Lehet ez még jobb valaha is? Kinek mit kell tennie ez ügyben?

Ha számít valamit, a családtagok életkora: Apa:62, anya:48, nővérem:22, én:20, öcsém:10. Ja és lány vagyok.


Kb. ennyi, bocsánat, hogy ilyen hosszú lett, szerintem nem maradt ki semmi, ami fontos. Remélem van itt valaki, aki érdemben tud segíteni, mert a pszichológus sajnos már nem fér bele a költségvetésembe. :)



2017. aug. 23. 23:58
 1/10 anonim ***** válasza:
24%
Anyád egy hülye picha,ennyi.Ha eltartod magadat, nyugodtan szakítás meg vele minden kapcsolatot, csak felcseszed magadat,ha beszélgettek.Anyud mással is ilyen nehezen jön ki, vagy csak veled,a szerinte túlzott állatvédelmed miatt? Én ilyen családra tennék magasról,az biztos.
2017. aug. 24. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Írtam, hogy a többiekkel jól kijön, de az utóbbi években velük is többet veszekszik, és velük is türelmetlen. De velem a legrosszabb a kapcsolata az tény.

És írtam, hogy nagyon szeretem őket és nem akarnám megszakítani velük a kapcsolatot sosem.

Már saját magamat kell eltartanom amúgy.

2017. aug. 24. 00:50
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Jol tetted hogy ilyen hosszan reszletezted, mert igy valoban elegge jol felvazoltad a helyzetet.

Nos en azt gondolom hogy a fennallo allando konfliktus helyzetert sajnos te is felelos vagy. Azt megertem hogy tisztelsz minden elolenyt, ebben en is ugyanigy erzek, en spiritualis okokbol is teszem, mert buddhista vagyok. De vannak am ott a csoportunkban olyan emberek is, akik vegetarianusok es meg egy csotanyra sem lepnenek ra, viszont nyugodt lelkiismerettel jarnak ki - be masok lelkivilagan.

En nem mondom hogy te ilyen lennel, de nem szabad semmit sem tulzasba vinni. Az hogy te inkabb kisegitesz az ablakon egy elolenyt, ahelyett hogy megolned nagyon erenyes tett, viszont ezt nem varhatod el mastol is, es azzal hogy emiatt allando konfliktushelyzeteket teremtesz, eppen az ellenkezojet ered el. Hiszen mi ertelme van annak, hogy bar az a szerencsetlen szunyog talan ket hettel tovabb el, viszont te garantaltan "haboruban" elsz a csaladoddal emiatt. Sot ha igy folytatod, akkor garantaltan allando konfliktusban leszel mindig a vilaggal.

Hidd el, nem csak a kutyak, macskak, rovarok es mindefele allatok a fontosak, fontosak az emberek is.

Torekedj veluk a bekere.

Anyukadrol annyit, hogy valoszinu bele van mar o is faradva es egy kicsit az eletbe, es biztosan meg van keseredve, amit a te korosztalyod meg nehezen ert. Talan keruld vele a konfliktust, maradj csendben ha esteleg tesz rad valami megjegyzest, vagy valahogy bekesen haritsd el, viszont hagyd ra, hiszen ugysem vagy mar otthon. Hidd el nem eri meg az allando konfliktus.

Ha ennyire szereted az allatokat, akkor te pedig probald meg ezt a vilag hasznara forditani. Nezz korul mit tehetsz a tagabb kornyezetedben, illetve lehetsz onkentes valami allatvedo szervezetnel stb.

A csaladoddal pedig torekedj a bekere, mert talan nem is tudod, hogy mekkora ertek hogy vannak neked.

2017. aug. 24. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
63%
Te elefántot csinálsz a bolhából,akkora állatvédő vagy. Most komolyan azért hisztizel mert nem jelentették be neked,hogy macskák lettek? Micsoda problémák.
2017. aug. 24. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
69%
Bárcsak én is azon veszekednék az anyukámmal, hogy lecsapjon egy szúnyogot vagy se.
2017. aug. 24. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
0%

Te gondolkodsz, ő nem annyira. Esélytelen, segíts rajta. Lásd, kapcsolat megszakítása legjobb út.


Legjobbat néked.

2017. aug. 24. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Azért hisztizett,amit jelent a nem bejelentés.

Küldd el pszichológushoz. Menjetek együtt. Jót tenne mindkettőtöknek.

2017. szept. 3. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:
Szia minden rendben azóta anyukáddal? Javult kicsit a helyzet? Még augusztus 26-án írtam neked privát üzenetet, de még nem válaszoltál, gondoltam lehet nem kaptad meg ezért gondoltam ide is írok hátha...
2017. szept. 6. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Ennek az érzésnek az lehet az oka hogy vagytok 3-an és gimnáziumban tanít . Rajtad töltötte le a feszültséget .Mondjuk a pszichologushoz kellene küldeni anyudat mert így a tesoid is szendvedni fognak .Nekem apám volt zsarnokoskodó de már alàbbhagyott én is visszaszâhaltam és visszaadtam neki keményen ami járt .Egyidő utàn nem nézheted őt hogy jajj igy ugy szegêny te fogsz tönkremenni meg a tesoid .És ők is fiatalok még nem erre van nekik szükségük .
2017. szept. 12. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
100%

Minden családban vannak problémák, de ha te úgy érzed hogy fekete bárány vagy, és anyukád kettős mércét alkalmaz, az azt jelzi hogy a baj jóval súlyosabb mint ahogy az elsőre tűnik. Egyedül egy diszfunkcionális családban érez igy egy családtag.


Egy anya elsődleges dolga az lenne hogy gyereke iránt feltétlen szeretettel érezzen és ezt érzékeltesse akkor is ha ennyire elfoglalt mint édesanyád esetében.

Mind a pozitiv és negativ kivételezés nagyon káros lehet nemcsak az érintettek számára de az egész családra nézve is. Ha még nem olvastad, javaslom Susan Forward Mérgező szülők könyvét.


Nehéz tanácsot adni innen, mert nem minden szülő akinek nevelési hatása mérgező akar rosszat. Nálunk még nincs kultúrája annak a szülői szemléletnek miszerint egy gyereket nem szabadna úgy kezelniük mint egy riválist, és nem szabadna azt hinniük hogy minden ami benned egyéniség és hozzájuk képest különböző, a személyük ellen irányul.



Minden problematikus családban illetve szülő-kapcsolatban a gyerek azért van különösen nehéz helyzetben mert nincs olyan pozícióban amelyből tanácsot adhatna önmaguknak, nemhogy terápiára de még arra sem hogy üljenek le együtt megbeszélni a dolgokat. A baj akkor nagy igazán ha a gondokat amiket egy családtag észlel nem lehet megbeszélni, és amikor egy gyereknek sem joga sem alkalma nincs elmondani ami neki fáj, ami őt zavarja.


Az jutott eszembe, hogy esetleg egy olyan közvetítő családtag segíthetne a helyzeten (egy nagynéni, nagybácsi vagy távolabbi rokon) akivel bizalmasan megoszthatod gondjaid, s akinek szavára édesanyád is adna.

2017. szept. 13. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!