Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Anyám egyre többször emlegeti...

Anyám egyre többször emlegeti a gyerekkori hibáim, miért?

Figyelt kérdés
Még nem voltam serdülőkorban se, de nagyon sok rossz dolgot csináltam, nagyon problémás gyerek voltam, és szerencsére rám a serdülőkor pozitívan hatott, teljesen megváltoztam. Nem tudnék olyan személyiségjegyet említeni, amit megtartottam volna. Hogy úgy mondjam, mint ha kicseréltek volna. Azóta felnőttem, sok hasznos dologgal foglalkozok, és semmi baj nincs velem, de ahányszor csak találkozom anyámmal, szinte biztos hogy szóba hozza a gyerekkori hibáim, és hogy neki milyen rosszul estek ezek. Hozzáteszem, hogy ő is problémás volt abban az időben, ez kihathatott rám. Meddig fogja csinálni? Hiába mondom hogy hagyja abba, nem érti meg. Ha lesznek unokái majd az én hibáimat meséli nekik? Valaki volt már hasonló szituációban a szüleivel?

2017. okt. 14. 22:05
 1/8 anonim válasza:
100%

Ajánlom az "Érzelmileg éretlen szülők felnőtt gyerekei" című könyvet hogx olvasd el.

Mindent érteni fogsz!

2017. okt. 14. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Hirtelen azt hittem viccelsz, de tényleg van ilyen könyv :D Nagyon szépen köszönöm, meg is nézem!
2017. okt. 14. 22:15
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Es a Mergezo szulok c. konyvet is.
2017. okt. 14. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Ezek esetleg e-book formában elérhetőek?
2017. okt. 14. 22:22
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Ugyanez a gondom, csak mellette (amikor nem épp a régi hibáim miatt "haldoklik") olyan beszólásokkal, hogy bármit csinálok, mindenre jut egy "Jaj, vigyázz, nehogy...(leverd a falat, kiborítsd a sót, stb. szóval ilyen semmiségek)" kezdetű mondat. Mintha valami GyP-s volnék...
2017. okt. 14. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
A mergezo szulok ncoreon fent van.
2017. okt. 14. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Én gyerek is és szülö/anya (többgyerekes) is vagyok egyszerre.


Feldöntötted a sótartót gyerekkorodban? Jé, én is. Leesett az üdítös pohár, a tányér, az ember elvágta az ujját. (Ezek mind motorikus képességek, amik NEM HIBÁK, hanem tanulandó dolgok. Ha nem így lenne, akkor minden újszülött tudna már járni. És: a focilabda betörte a szomszéd ablakát, a lakáskulcs elveszett a hazaúton, lesodródott a váza a polcról, hazavittél egy békát az ovis táskádban, késöbb - kisiskolás korodban - félholt kismacskát, hogy meggyógyítsd... Minden gyerek csinál ilyen és hasonló dolgokat. Ettöl gyerek. A gyerek játszik, és ezzel egyidöben tapasztalatot szerez, azaz tanul. Ilyen az emberi lény.


Az édesanyád nem tudja elfogadni, hogy Te már felnöttél, önálló lettél és önélküle is jól boldogulsz az életben. Azokhoz a dolgokhoz, amit csinálsz, nem ért és idegen neki. Te is idegen lettél neki. Ezért is van a fókuszában a gyerekkor: akkor Te voltál a gyenge, aki irányitásra szorult, ö volt az erös, aki tudta, hogy mi a jó a gyereknek. Így maradt ez meg az emlékezetében, még akkor is, ha ez valójában másképp történt.


Sok öregedö szülö nem tudja tudomásul venni, hogy a gyerek az nem magántulajdon. Hanem egy kölcsönkért érték. Nem tudja tudomásul venni, hogy a gyerek felnötté vált. Nem tudja tudomásul venni, hogy a gyerek önálló életet él. Nem tudja tudomásul venni, hogy a felnött gyerek nem kér a szülöi jótanácsokból. A szülö nem látja a láthatalan határvonalat, ami 2 felnött személyiség között húzódik.


A konkrét gyakorlati tanácsom, 3 dolog:

- Ne mondd neki, hogy hagyja abba, hanem némulj el, és ne is kommentáld, amit mond. Várdd meg, hogy kibeszélje magát, akkor is ha már majdnem felrobbansz. Ez nekem gyakorlatban jól müködött. De kellett idö/több alkalom hozzá.

- Ha a szülö pszichikailag nem egészséges, akkor a fenti módszer nem fog beválni. Ha a találkozások felkavarnak, akkor ritkítsd a találkozásokat.

- Ne foglalkozz azzal, hogy mi lesz a jövöben: "majd ha"... Senki nem tudja, hogy mit hoz a jövö. Már most elöre félsz attól, hogy mit fog mesélni az unokájának? Miért? Miröl van itt szó tulajdonképpen? Te tökéletes vagy? Nem. Tökéletes ember akarsz lenni? Tökéletes szülö akarsz lenni? Nem fog menni. Mert nem lehetséges. Nincsen hiba nélküli ember a földön. (Mert akkor gépek lennénk.) A fontos az, hogy apaként/anyaként a gyereknevelés során elkövetett hibáinkból tanuljunk. Én sok évvel ezelött olvastam egy mondatot, ami aztán mindig vezérelt egy-egy nehéz idöszak során: EGÉSZSÉGES GYEREKNEK EGÉSZSÉGES SZÜLÖKRE VAN SZÜKSÉGE. Tehát ne az imázsoddal törödj, szeresd a gyerekedet, szeresd és fogadd el magadat, és legyen humorérzéked. Szó nélkül söpörd össze a leesett pohár/bögre cserepeit és nyugtasd meg a gyerekedet, ha emiatt sír. Nem ügyetlen, hanem éppen tanul.

2017. okt. 15. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

:D

igen van ilyen konyv, de szretintem érdemes beáldozni érte azt a 3000 ft-ot, mert nagyon jó

2017. okt. 15. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!