Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Milyen lehetőségek vannak...

Milyen lehetőségek vannak kényszergyógykezelést indítványozni?

Figyelt kérdés

Édesapám rokkantnyugdíjas, elég komoly betegségei (szív, tüdő) vannak, amelyre többféle gyógyszert kell fogyasztania. Ezek ellenére sajnos alkoholista, illetve gyógyszerre piál, amivel elég sok problémát okoz, esetenként félrebeszél, teljesen más időbeli dolgokat képzel el a jelenre. Édesanyám is ugyanebben a helyzetben van, nyugtatófüggő, alkoholista. Többször ittasan ment be a munkahelyére, tavaly hónapokig nem dolgozott, ami miatt kirúgták az állásából. A kirúgás óta folyamatosan ittas, normálisan nem lehet vele kommunikálni, viszont munkahelyet nem akar keresni. A számlákat maguktól nem fizetik be, pénzüket főleg piára költik, az én jövedelmem meg nem elegendő az összes számlára, valamint az én dolgaimra.

Kérdésem főleg azért írtam, hogy mindezt hiába mondtam el személyesen a pszichiáterüknek, nekem nem hajlandó elhinni, szüleim pedig mindig kimagyarázzák magukat. Illetve hallottam egy gyógykezelésről, ahol kb három hónap alatt "megundorítsák" a beteggel a gyógyszert és az alkoholt.

Milyen úton lehetne oda beutaltatni egy beteget? Vagy milyen más módszerrel lehetne komolyabb elvonókúrát kezdeményezni?

Köszönöm a segítséget.


2018. júl. 16. 20:53
 1/7 anonim ***** válasza:
37%
Magyar országon NINCS kényszergyógy kezelés!!!
2018. júl. 16. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

A "megundorítás" csak akkor müködik, ha a beteg tényleg le akar szokni, ha nem együtmüködö, akkor igen hamar visszaesik.

Emellett kényszerkezelés csak nagyon ritka esetekben lehetséges, amit írtál, az nem ez a kategória.

A szüleid esetében csak az érhetne valamit, ha amikor részegek és valami bajt csinálnak, akkor kihívni a rendörséget, akkor dokumentálva van, hogy tényleg volt velük probléma - és ezt a pszichiáter is látja.


Amennyiben komoly a helyzet velük, akkor a kezelöorvos segitségével esetleg gyámság alá lehet öket helyeztetni, ilyen esetben a gyám kezeli a pénzüket, azaz nem tudják elszórni, illetve ö beleegyezhet helyettük kezelésekbe.

Viszont függöség esetén semmilyen kezelés nem hatásos, ha az illetö nem akar leszokni róla, az együttmüködésük nélkül nem lehet sikeres.

2018. júl. 16. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
1-es, dehogynincs. :)
2018. júl. 16. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Attól tartok, hogy nem egyszerű a helyzet. A leszoktatáshoz szükséges gyógyszert a páciens bőre alá kell beültetni, de ez csak a páciens beleegyezésével és jelentős térítés ellenében történhet magánúton, meghatározott, erre feljogosított intézményekben. A beültetést évente ismételni kell.
2018. júl. 16. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Kényszergyógykezelést csak bíróság rendelhet el, ha a terhelt ön-, és közveszélyes.
2018. júl. 16. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

A beültetés sem mindenkinél működik. Volt olyan ismerősünk, aki magának kiszedte.

Borzasztó lehet ilyen szülőkkel élni, érdeklődj a háziorvosnál, milyen lehetőségek vannak.

2018. júl. 16. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Fogadj egy ügyvédet, és beszéld meg vele, hogy az ő esetükben el lehet e indíttatni a gyámság alá helyezést! (Nem tudom, hogy a szenvedélybetegség elég ok-e erre). Amíg nem kerülnek a gyámságod alá, addig te nem irányíthatod az ő gyógykezelésüket az ő akaratuk ellenére, tehát magyarul, elvonóra csak akkor kerülnek, ha ők maguk akarnak menni. Az elvonókban többféle terápiát alkalmaznak, van gyógyszeres terápia is, úgy tudom, de azt a beteg egyetértésével a kezelőorvosa rendelheti el. Egyébként igen, van olyan gyógyszer, amilyenről beszélsz. Ha eléred, hogy a gyámságod alá kerüljenek, akkor viszont rendelkezhetsz a gyógykezelésükről, tehát beutaltathatod őket elvonóra! Ügyvéd kell hozzá. Addig próbálj bizonyítékokat gyűjteni arra, hogy képtelenek az önálló életvitelre, racionális döntések meghozására, esetleg ön- vagy közveszélyesek. Ezek lehetnek pl. számlák, fotók, videók, hangfelvételek. Ne aggódj amiatt, hogy illegális a beleegyezésük nélkül, ugyanis ennek ellenére bizonyítéknak fogják tekinteni. Maximum beperelhetnének a személyiségi jogaik megsértése miatt, de erre a leírtakból ítélve egyrészt állapotuknál fogva képtelenek, másrészt, mire elindulna az eljárás, már folyamatban lesz a gyámság alá helyezés, szerencsés esetben megnyered. Nem biztos, hogy téged fognak egyébként gyámnak kijelölni, de együttműködhetsz a kijelölt gyámmal az ő érdekükben. Az biztos, hogy attól kezdve nem szórhatják el a pénzt piára, mert nem rendelkezhetnek vele.
2018. júl. 16. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!