Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Mit tudok most tenni jogilag?

Mit tudok most tenni jogilag?

Figyelt kérdés
18 éves lány vagyok. A szüleimmel nagyon rossz a viszonyom és nem tudom mit tudok most tenni jogilag. Elszeretnék költözni de a szüleim annak elenére hogy betöltöttem a 18at jobban tíltanak mindentől mint eddig. Azelőt sem tehettem meg akármit most meg végképp nem. Pedig csak elszeretnék menni a barátnőmmel néha sétálni. Igaz hogy régebben egy hülyeségem miatt esti gimibe kell most járnom. 😕 és így csak heti 2 alkalommal tudok csak kimozdulni a házból. Azt veszem észre hogy anya az aki megmondja mit csináljátok és mit nem apa pedig csak helyesel. Ha a sarkamra állok az a baj ha meg nem teszek semmit az a baj. És már elegem van ebből túl sokáig tűrtem és költözni akarok csak nem tudom milyen jogsim vannak. Mert anyuék képesek lennének a rendőrséggel is hazaráncigálni. Valaki tud segíteni előre is köszönöm!

2018. okt. 22. 23:53
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%
18 évesen (ha betöltötted) nem ráncigálhat haza a rendőrség, sőt még a tartózkodási helyedet sem mondhatja el a szüleidnek ha nem akarod. Költözz ha akarsz, de azért nem ártana előtte mérlegelni, hogy miből fogsz megélni? Mert albérletet nem olcsó fizetni, akkor sem, ha egy szobát bérelsz. A barátodhoz is mehetsz, de mit teszel ha a szülei nem látnak szívesen vagy véget ér a kapcsolat? Mi lesz ha nem engednek vissza a szüleid? Ezeket nem árt végiggondolni és úgy dönteni.
2018. okt. 22. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Ha el költözöm Egyből mennék a munkaügyire hogy beirassam magam és munkát szerezzek a suli mellett. Szóval megpróbálok magam lábra állni tudom nehéz lesz majd de ez már sok ami itthon van
2018. okt. 23. 00:03
 3/17 anonim ***** válasza:
100%
Teljes önrendelkezési jogod van, csak pénzed nincs. Nem fogsz tudni annyit keresni, hogy abból kijöjjön egy albérleti szoba és a közlekedésed, élelmezésed, pipere és ruházkodásod. Alsó hangon 100 ezer kell, de inkább több.
2018. okt. 23. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
97%

Csak helyeselni tudom amit az első írt. 18 évesen minden jogod megvan. hogy elköltözz, és a szüleid semmit nem ehetnek ellene.

De naiv vagy ha azt hiszed, hogy besétálsz a munkaügyi központba, és másnap dolgozol.

Arról nem is beszélve,hogy az első fizetésig is meg kell élni valamiből.

2018. okt. 23. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%
Rossz a tervezett sorrend, látszik, hogy fogalmad sincs az életről. Először!!! elmész dolgozni. Különben honnan lesz pénzed az albérlet kauciójára és az első hónap megélhetési költségeire? Dupla haszon, pénzed is lesz és nem kell annyit otthon lenni. Esti suli mellett meg simán belefér némi munka. Az, hogy bemész a munkaügyire és rögtön lesz munkád mind a nyolc általánosoddal még a mai munkaerő hiányos időkben is naivitás. De még ha lesz is, fizetést nem kapsz csak a következő hónapban, elsőre akkor is csak részarányosan, az addig ledolgozott idő függvényében. Ráadásul ezzel a végzettséggel max. a minimálbérre számolj.Szóval gondold ezt még végig és valami reálisabb tervel és némileg stabilabb anyagi háttérrel vágj bele, mert ennek így nagyon rossz vége is lehet. 18 után ugyanis a kutyát se érdekli, hogy mi van veled, nincs gyerekvédelem vagy hasonló, akár az utcára is kerülhetsz.
2018. okt. 23. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
94%

Jogilag ha már betöltötted a tizennyolcat, semmit nem tehetnek. Jelenthetnek a rendőrségen eltűnt személyként, a rendőrség kerestetni fog, és ha egyszer megtalálnak igazoltatnak és ellenőrzik hogy biztonságban vagy és szabad akaratodból vagy ott, ahol. És ha nem adsz többre felhatalmazást, ennyit fognak mondani a szüleidnek is, megtaláltak, biztonságban vagy, nem kívánsz velük kapcsolatba lépni.


Viszont három kérdés:

Most esetleg van valami nagyobb adag pénzed? Sok családban szokás hogy 18. szülinapra valami nagyobb pénzajándékot, esetleg 18 éve gyűlő lakástakarékot kap a gyerek, vagy hogy 17-18 évesen legalább nyáron dolgozik már és félreteszi a keresetét.

Ha ez van annyi hogy ez fedezi a kauciót (ami egy-két havi lakbér szokott lenni, beköltözéskor fizetendő és minden albérletben kérik), első és lehetőleg második havi lakbért és egy-két hónapnyi megélhetést, akkor lehet költözni. De mindenképpen vedd számba hogy mi mindent kell venned, meglepően sok tud lenni a rezsi, a kaja, főleg amikor új háztartást kezdesz és egyszerre kell minden.


Van rá lehetőséged hogy otthon élj pár hónapig és közben keress munkát? Mint előttem is írták, sajnos nem úgy működik hogy besétálsz a munkaügybe és másnap reggel kilencre várnak. Ha van rá lehetőséged, jobban megérné otthon, ingyen élned amíg vársz az állásra és összegyűjtesz pár havi fizut amiből el tudsz indulni.


Nincs esetleg a gimidnek valamilyen kollégiuma ahova be tudnál költözni? Jelentősen olcsóbb lenne mint egy albérlet.



Mielőtt bármit csinálsz, mindenképpen győződj meg róla hogy képes vagy végleg meglépni, mert annál nem lesz rosszabb hogy három hónap múlva vissza kell kéredszkedned. Írj költségvetést az első kiadásokról (kaució, háztartási eszközök, alap élelmiszerek, költöztető/bőröndök/dobozok) és az állandó kiadásokról (várható lakbér, rezsi, étel, bérlet, szórakozás, stb.) és csak akkor csinálj bármit ha ezt az összeget tartósan ki tudod termelni. Ha komolyan gondolod, írj privit nyugodtan, segíthetek összeszedni, én is másfél éve költöztem el otthonról, bár az árakban annyira nem tudok segíteni mert külföldön élek.

20L

2018. okt. 23. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

Tudom higy igazatok van és tisztában vagyok hogy mi mivel jár!:/

Azzal is tisztában vagyok hogy nem biztos hogy egyből lesz munkám vagy ilyesmi és azt is hogy kicsit nehezebben működnek a dolgok mint ahogy elterveztem...


#6válasz:

Sajnos úgy pénzem nincs mivel anyájék nem engednek mert úgy vannak vele hogy ráérek ezzel meg minden. Én meg hiába mondom hogy szeretnék menni dolgozni legalább kimozdulnék egy kicsit többet.


Azt viszont tudom hogy másokon élősködni csúnya és hogy nem jó sőt 16 éves korom óta próbálom rábeszélni őket hogy engedjenek dolgozni mivel nagyon nem szeretem ha más emberek vesznek dolgokat nekem én meg nem tettem érte semmit. Szóval bennem van az a vágy hogy dolgozhassak. Most van egy hely ahol önkéntes munkát végzek és úgy volt hogy fel is vesznek de nem tudnak mert valamiféle szerződés kell. Viszont tudnék olyat csinálni hogy napi "kisegítő" bejelentővel dolgozni vagy is meg lenne a munkám vagy a lakhelyem de akkor számíthatok arra hogy anyuék hazaráncigálnak majd. Ezért nem tudom hogy mit tegyek ez ügyben is ezért írtam ide de gőzöm sincs...

2018. okt. 23. 03:31
 8/17 anonim ***** válasza:
63%

Persze h nem engednek dolgozni mert tudják h az egyenes ut az önnálóság felé,onnantól h lesz pénzed munkahelyed emberek közt vagy és amint tudsz lelépnél,gondolom vallálosak.. Azok ilyenek sajnos.. Költözz,tervezd meg és hajtsd végre,a rendőrseg engem se vitt haza sőt azt se mondták meg nekik hol lakom pedig eltünt listára is kitettek közöltem h önszántamból jöttem el és önszántamból nem megyek vissza inkább leugrom a hidról mint mindenért verve meg bezárva éljek mint egy börtönben felnőtt nőként..El se köszöntem. Nem bántam meg,hogy eljöttem. Ennek nagyon sok éve már,és azóta se láttak viszont. Sokkal boldogabb életem lett mintha ott maradtam volna. A rendőrséggel a szar szülő fenyeget..

58N

2018. okt. 23. 05:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
82%

Előző inkább ne költözönn sehova.. Csak nem tudom milyen jogaim vannak. Itt van a legnagyobb probbléma h egy felnőtt szavazó polgár nincs tisztában a saját jogaival. :O

64F

2018. okt. 23. 05:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
91%
Elmész szépen segédápolónak, lesz helyed a nővérszállón. Mellette tanulhatsz.
2018. okt. 23. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!