Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » A szüleim azt akarják, hogy a...

A szüleim azt akarják, hogy a testvéreimmel finanszírozzuk az életvitelüket. Reális ez egyáltalán?

Figyelt kérdés

A hattérről annyit, hogy hárman vagyunk testvérek. Közel sem volt ideális gyerekkorunk Romániában, de felnőttünk, mindhárman egyetemet végeztünk (én önrőből, a testvéreim a szülők támogatásával) és végül kivándoroltunk nyugati országokba, ahol mindannyiunknak sikerült egy helyi szinten kb. átlagos egzisztenciát teremtenie.

A szüleim életük nagyrészében magánvállalkozást vittek Romániában, ám amint utólag kiderült, a nyugdíjjáruléot csak édesapám után fizették, édesanyám kvázi feketén dolgozott le 30 évet édesapám mellett.

55 felett rájöttek, hogy így édesanyám nem számíthat majd nyudíjra, ezért úgy döntöttek azt a pár évet ami hiányzik neki a minimális nyugdijhoz majd ledolgozza egy helyi gyárban.

Ez ment kb másfél évig, most viszont azzal álltak elő, hogy a munkatársak a gyárban gonoszok (!) és nem bírja tovább mellettük a munkát.

Édesapám vállalkozást akar nyitni édesanyám nevére, és azt kéri, hogy a következő 3-6 évben mi "gyerekek" dobjuk össze a járulékfizetéshez a pénzt, ami állítólag havonta 300 eurónyi összeg, így fejenként 100 euró.

Egyrészt úgy gondolom, ha nem tudja kezelni a munkahelyi konfliktusokat azt nem nekem kellene megfizetni, másrészt van félretett pénzük (legalább 20ezer eurónyi), elég sok bevételük édesanyám munkáján kívül is és soknak tűnik 300 euró havonta mint minimális nyugdíj- és egészségügyi járulék ára Romániában.

Az az érzésem, hogy a szüleim csak le akarnak húzni minket pénzzel. Jól gondolom?



2019. febr. 12. 11:34
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
75%
Van ott pénz akkor ne aggódj! Ebben az esetben nem adnék!
2019. febr. 12. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 A kérdező kommentje:

12:21-es, nem 40 évnyi minimálbér után kell kifizetni a járulékokat. Ledolgozott pár évet hivatalosan fiatalkorában, arról van szó, hogy néhány év hiányzik ahhoz, hogy jogosult legyen a miminál nyugdíjra ami azt hiszem 10 vagy 15 év alapján jár.


Amúgy az, hogy nem tettek tönkre lelkileg, nem rajtuk múlt, pszichológus kellett ahhoz, hogy feldolgozzam a gyerekkoromat. Volt egy év, amikor nem álltunk szóba egymással, de azóta nagyjából kibékültünk.


A 100 euró a nyugati fizetéshez képest nem olyan sok mint a magyarországi/romániai fizetéshez képest, viszont itt sokkal drágább például a lakhatás, nembeszélve arról, hogy mindhárman gyerekvállalás előtt/után vagyunk, ami itt szintén eléggé elviszi a pénzt, tehát annak a pénznek megvan a helye nálunk is.

Nekünk lakáshitelünk is van, a testvéreim szintén lakásvásárlás előtt állnak, nekik is hitelük lesz.

A szüleimnek van 2 háza, földje, a földből bevétele és amiket fentebb leírtam egy korábbi hozzászólásban.

Tehát ha megszorulnak, beköltözhetnének a kisebb házba és a nagyot kiadhatnák albérletbe vagy eladhatnák.

Azt kell hogy mondjam, vagyonosabbak mint mi és mi azon vagyunk, hogy a saját gyerekeink jövőjére spóroljunk jelenleg illetve a saját nyugdíjas éveinkre.

A fő problémám, hogy nem vagyok benne biztos, hogy nekik erre tényleg szükségük lenne... De egyébként jó ötletnek tartom, hogy ha úgy alakul, hogy tényleg támogatásra szorulnak, inkább egy ingatlanba fektessünk és annak a bevételével támogassuk őket.


Egyébként mielőtt eljöttünk több 100ezer forint értékű lakberendezési és használati tárgyat ajándékoztunk nekik (én úgy gondoltam, ezzel visszaadtam amit rám költöttek), az egyik testvéremék pedig az elmúlt évek alatt több ezer eurót küldtek már nekik haza. Viszont, most, hogy náluk is jön a gyerek, már nem állt szándékában, hogy továbbra is küldjön.

2019. febr. 12. 13:54
 13/19 anonim ***** válasza:
100%

Igazad van!


Én jó pár önmagát "szülőnek" nevező emberrel kaptam már össze a témával kapcsolatban. Az ember felelős a saját gyerekéért, kötelezettségei vannak felé, amelyek normális esetben a kor előrehaladtával csökkennek. Az mindig kivágta a biztosítékot, amikor ezek az emberek azon nyervogtak, hogy mennyire hálásnak kéne lennie a gyereküknek. Miért is? Mert közösen hoztak egy döntést, és aztán teljesítették a kötelezettségüket?

Amikor viszont a szülő hasznot akar húzni a gyerekéből, vagy élősködni akar rajta, az viszont már extra gusztustalan (ugyanez igaz, amikor a gyerek csinálja a szüleivel).


...én is azt mondom: ne hagyd magad és állj a sarkadra.

2019. febr. 12. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 A kérdező kommentje:

14:46-os, köszi, sajnos belülről az ember nem mindig tudja olyan tárgyilagosan végiggondolni a szituációt, viszont ha onnan közelítem meg, hogy én hasonló helyzetben kérnék-e ilyet a gyerekemtől, akkor tudom, hogy ez nem helyes a részükről.

Igyekszem a kedvükben járni a családi béke miatt, pl elvittem őket egyszer nyaralni, de egyrészt ezt én se tehetem meg minden évben, másrészt az az én kezdeményezésem volt. Ugye szívesen ad az ember ha van miből, de az elvárt hálálkodástól kiráz a hideg.

2019. febr. 12. 15:01
 15/19 anonim ***** válasza:
100%
"egy gyerek fektessen be a szülei nyugdíjas éveibe, hiszen a szülők fektettek be annak idején a gyermekeik felnőtt éveibe." - Meg egy nagy lóf*t... Persze, a gyerek fizesse a szülei megélhetését, meg a saját gyerekeiét is... Főleg, hogy folyamatosan csalták a kedves szülők az adót, és ahogy olvasom, jobban élnek, mint a gyerekeik. Segítsen nekik, akinek két anyja van...
2019. febr. 12. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
0%
Minden pénzes dologban az "Anya" nő a felbújtó..
2019. febr. 12. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
100%

Nekem az a bajom ezzel, hogy anyukádnak van munkája a gyárban, csak ott akarja hagyni, hgoy inkább tartsátok el. Miért nem keres másik állást? Nem gondolom, hogy nektek kéne finanszírozni a rossz döntéseiket, de az a helyzet, hogy a vége úgyis az, hogy segíteni fogtok. Milyen helyzetbe kerülnek, ha nem adtok semmit? Éhezés, vagy csak le kell adni az igányeikből?


A 300 euro egyébként nekem is soknak tűnik. Nézz utána, hogy egy kis vállalkozásnak mik a minimum terhei romániában, mert Magyarországon sem ennyi. Sajnos egy szót sem tudok románul, de komolyan meggugliznám, mert túl soknak tűnik.

2019. febr. 12. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim válasza:
75%

Nagyon jó kis téma ez, tele érzelmekkel és indulatokkal. De most tegyük félre egy kicsit a lelki vívódásokat és vizsgáljuk meg a matematikai oldalát.


1 - 300 euró adó: ez azt jelenti, hogy az alkalmazottnak 695 euró a bruttó fizetése és 409 euró a nettó. Jelenleg a nettó minimálbér Romániában 266 euró.


2 - 55 évesen jött rá: A minimum év amit le kell dolgozzon, azt hiszem már megemelkedett, már nem 10 év, de ha nem is emelkedett, akarnak emelni. Tehát 15 évben kell gondolkozni. 55 + 15 = 70 és 65 évesen mehet nyugdíjba. Érdemes egy szakembert kérdezni erről, hogy kifog neki jönni valaha a nyugdíj vagy már esélytelen...


3 - Ha apud PFA vagy II engedéllyel rendelkezik akkor nem céget kell létrehozzon, hanem anyudat kell alkalmazza s kész. Na ide már kellene akkor 300 euró támogatás hisz úgymond fizetést kell adjon.


4 - Ezek szerint jelenleg anyudnak nincs egészségügyi biztosítása. Ami azt jelenti, hogy ha korházba kerül ott hagy egy műtét esetén 1000-2000 eurót. Az ezután jövő gyógyszeres kezelésnél mégtöbbet. Szóval lehet jobb havi 100 eurót fizetni, mint egyszer mégis csak a szülőm alapon a letett pénz felét költeni rá pár hónap alatt.


5 - ha nyugdíja is lesz az sose fogja elérni a 300 euró/hó-t mert nagyon keveset dolgozott. A jelenlegi számokat figyelembe vesszük 250-re tippelném a maximumot, amit kap, de ismerek olyant, aki 33 évet dolgozott le 4 órával és a nyugdíja 80 euró.


Szóval van itt jogi érdekesség bőven. Azt mondom, hogy van olyan szakember akivel skypeon keresztül is tudsz beszélgetni, kérd ki a véleményét, mert nehéz átlátni, hogy mi a jó megoldás itt.

2019. febr. 14. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
75%
Mond h finanszirozzátok,de onnantol nincs később szülőtartásért marok nyujtás..
2019. febr. 14. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!