Kezdőoldal » Egészség » Allergiák » Allergiások/ étel érzékenyek...

Allergiások/ étel érzékenyek vagy ehez értők válaszára lenne NAGYON szükségem, glutén, liszt allergia, érzékenység illetve intolerancia?

Figyelt kérdés
Ezek között mi a különbség? December óta csalánkiütésekkel van gondom, rengeteg vizsgálazon vagyok túl sajnos most lett volna esélyem menni étel allergia vizsgálatra de a karantén miatt már nálunk nem rendelnek, a lényeg ,hogy kiskoromban glutén allergiám volt vagy érzékenységem nem tudom mert a szüleim csak annyit mondtak el hogy egy jó ideig nem ehettem liszteset mert tele voltam tőlük csalánkiütéssel és azt mondták, hogy az orvos nekik azt mondta, hogy majd kinövöm. Sajnos én ezekre nem emlékszem pontosan viszont csokira is allergiám van azt pedig nem is eszek mivel ugyan úgy csalánkiütésem van tőle. Szóval gluténnal való probléma( érzékenység, allergia, intolerancia) annyit tudok hogy több fajtája van, mennyi az esély arra, hogy ez visszajön, vagy el se múlik csak lappang? Amúgy eddig pl menstruációm is rendben volt most meg 2 hónapja nem jön meg s végig jönnek ki rám a foltok, minden nap eszek liszteset is, aranyerem is elég durván kijött mostanában és a pikkelysömör a fejemen ami eddig 2 évig tünetmentes volt.
2020. márc. 24. 18:05
 1/3 Blenderman ***** válasza:
Tudom, nem ez volt a kérdésed, de ha ilyen tüneteid vannak, ráadásul már gyerekkorodban volt igazolt gluténérzékenységed/allergiád/intoleranciád - nevezzük akárhogy, mindenképp abba kellene hagynod a gluténos ételek fogyasztását. És a kiütések még így sem azonnal fognak elmúlni, kell egy-két hónap, míg tisztul a szervezeted. Nekem egyébként a célirányos vérvizsgálat nem mutatta ki a gluténérzékenységet, de 4 évvel ezelőtt annyira gallyra ment az emésztésem, hogy mindentől puffadtam, és rohamosan fogytam, aztán elkezdtem elhagyni a glutént, kísérleteztem különböző mentes lisztekből sütött kenyérrel, és kb. fél év alatt elkezdtem helyrejönni, és az immunrendszerem is jobb lett (nem tudom, a gluténmentességnek van-e köze ehhez, mert 2 éve rendszeresen biciklivel járok munkába, és ugye a mozgás is jót tesz az egészségnek). Itthon sütöm magamnak a gluténmentes kenyeret a "Schar Mix B" lisztből, és már nem is merek váltani, valamiért ez nagyon bevált. Most kilója 1600 Ft környékére ment fel, amúgy 1400 körül volt a víruspánik előtt (az se volt kevés sajnos, de ez van). Nem olyan nagy macera a kenyérsütés, mint amilyennek tűnik. 1 kiló lisztből kb. 1 hétre elegendő nekem a kenyér, hetente kétszer sütök általában (elfelezve a lisztet). Ha megsült és kihűlt, felszeletelem az egészet és lefagyasztom, hogy ne penészedjen meg. Amikor kell, mikróban fél perc alatt közepes teljesítményen kiolvasztok pár szeletet, és olyan, mint a friss. Ha sós nassolnivalóra vágysz, kukorica és burgonya alapú termékeket vegyél, úgy mint pattogatott kukorica, chips (én Chiot veszek, mert nincs benne ízfokozó sem), vagy vehetsz extrudált kukoricapelyhet is. Hagyományos kekszeket el kell felejteni. Tésztafélékből is vannak kukoricalisztből készültek. Bármilyen élelmiszerre igaz, hogy az a legbiztosabb, amin feltüntetik a gluténmentességet, ezek azonban jellemzően drágábbak. Ha ez nincs rajta, érdemes az összetevőket elolvasni, és olyat ne vegyél meg, aminek a felsorolásában olyan összetevő van vastag betűkkel kiemelve, ami kapcsolatba hozható valamilyen kalászos gabonával (leggyakoribb a búzaliszt). Ha még megérjük, hogy az egészségügyi szolgáltatások visszatérnek a régi kerékvágásba, akkor persze nem ártana orvosi kivizsgálás, esetleg dietetikus javaslata, de addig is attól nem lesz bajod, ha a glutént elhagyod. Ha érdekel a kenyér recept, szívesen leírom majd, nem bonyolult, de az igaz, hogy a dagasztást robotgéppel szoktam csinálni. Kézzel valószínűleg elég fárasztó lenne, így meg csak 10-15 perc :-)
2020. márc. 27. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Gluténérzékenységet nem lehet kinőni. Maximum változhatnak a tünetek. Nekem pl. súlyosbodtak. Az a gyerekkori orvos nem értett hozzá, idehaza nemrég óta ismerik a gluténos problémákat.
2020. ápr. 10. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Online is lehet rendelni ételintolerancia teszteket (nem olcsó, és intoleranciát mutatja ki, nem az allergiát). Egyébként meg meg lehet szokni, hogy nem eszel kenyeret, és ehetsz helyette abonettet vagy más kész gluténmentes szénhidrátokat, amivel nincs macera.

Az allergia egyébként általában azt jelenti, hogy valaminek a fogyasztása után rögtön vagy 2-3 órán belül rosszul leszel, sokszor még akkor is, ha csak nyomokban tartalmazza (bár ennek is vannak fokozatai). Ez lehet kiütés, hasmenés, hányás, szóval durvábbak és egyértelműbbek a tünetek.

Az intolerancia enyhébb, inkább puffadást és ekcémát okoz, ha már telítődött az adott anyaggal a szervezet. Intoleranciánál lehet olyasmit enni, ami csak nyomokban tartalmazhat pl. glutént, és ha tartasz egy kb. hónapos diétát, utána heti 1-2 kétszer belefér pár falat.

2020. ápr. 11. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!