Kezdőoldal » Egészség » Allergiák » Glutén érzékenyek, valaki...

Glutén érzékenyek, valaki tisztázni nekem pár dolgot?

Figyelt kérdés

Szóval nemrég kiderült a vér eredményeiből, hogy a gluténom valami 114es volt(fogalmam sincs ez mit jelent), annyit mondott az orvosom, hogy kiugróan magas.

Mentem gyomortükrözésre is, vettek mintát, 2 hét múlva megérkezik.

Viszont állandóan küzdök a vashiányommal és azt hallottam, hogy ez hozzá tartozhat. Valamint még 5 éves koromban is voltam glutén érzékeny de azt mondta akkor az orvos, hogy el fogom nőni.

De nem értem ezt a cöliákiás meg nem cöliákiás cuccokat, hogy mit jelentenek illetve melyikbe tartozok😅

Az orvosom nem sok dolgot árult el eddig😔

Aki ért hozzá elmondaná pontosan, hogy mi ez?

Még nagyon az elején vagyok a dolgoknak😅



2021. febr. 19. 19:04
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Ha glutén érzékeny vagy, nem ehetsz olyat, amiben liszt van: kenyér, tészta, pékáruk, sütemények. Sok felvágottban, félkész termékekben is van, minden címkét el kell olvasni, hogy mit tartalmaz, és csak azt eheted, ami gluténmentes.
2021. febr. 19. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
91%
Mit kellett volna mondania az orvosnak, ha 2 hét múlva lesz eredmény? Majd ha pontosan tudja, mi a helyzet, elmondja. Azt hogy érted, hogy "melyikbe tartozol?" Melyik mibe?
2021. febr. 19. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Három féle fokozata van a glutén okozta betegségeknek. A közös bennük, hogy mindháromnál a glutén váltja ki a tüneteket.


1. Cöliákia (lisztérzékenység).

Egész életen át elkíséri a beteget, családi halmozódás is előfordulhat. Örökletes, bármely életkorban kialakulhat. Ez egy autóimmun betegség, nem allergiás jelenség. A tünetek az étel elfogyasztása után sokkal később, napokkal, hetekkel később jelentkeznek.


2. Glutén tartalmú gabonafélék okozta allergia. (búzaliszt, árpa, maláta, búzakorpa, kuszkusz, zab, durumbúza, rozsliszt, tönkölybúza...) Tünetei lehetnek gyors emésztőrendszeri vagy bőrtünetek stb.


3.Nem cöliákiás gluténérzékenység.

Nincs családi halmozódás, általában felnőtt korban jelentkezik. Nincsenek antitestek, nem mutatható ki szerológiai vizsgálattal. Panaszok a glutén tartalmú ételek után kicsit később, pár órával, vagy napokkal később jelentkeznek.

Én pl. az árpára vagyok intoleráns, a többi csak határértéken van. A FOOD Test 200+ vizsgálat igazolta. De ezért inkább az árpán kívül a többit is kerülöm, ill. a dietetikus tanácsára csak néha (hetente 1x kicsit) ehetek.

2021. febr. 20. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!