Kezdőoldal » Egészség » Allergiák » Gyógyszer szedése esetén...

Gyógyszer szedése esetén hogyan lehet megkülönböztetni az "allergia" az "érzékenység" és a "mellékhatás" tüneteit?

Figyelt kérdés

Orvos kérdezte, hogy van e gyógyszer érzékenységem, mondtam, hogy egy bizonyos típusú gyógyszert nem bírok, mire egyből rávágta, hogy nem azt kérdezte, hogy milyen mellékhatásokat tapasztalok, hanem, hogy gyógyszer érzékenységem van-e?


Eddig soha nem kaptam ilyen választ erre a kérdésre, így értetlenül álltam ezelőtt a húsz diplomás doktor előtt, aki nem világosított fel arról, hogy szerinte mi a gyógyszer allergia.


Én tényleg nem értem. Mikor allergia? Mikor érzékenység? Mikor mellékhatás? Mikor túladagolás?


És miért nekem kellene tudnom, hogy a tüneteim közül melyik miért van? Nem én vagyok az orvos doktor.


2022. dec. 28. 17:58
 1/3 anonim ***** válasza:

Nem vagyok szakértő, de vannak tipikus gyógyszer érzékenységi reakciók, pl bőr kiütések, légzési nehézségek lépnek fel. Ezek általában korán, gyerekkorban kiderülnek, érdemes megjegyezni, meg emlékszik is rá az ember, hogy melyik gyógyszerre érzékeny.

Az allergia is ilyesmi, csak enyhébb tünetekkel.

A mellékhatások legtöbbször ártalmatlanok, és el is szoktak múlni, ilyen pl a fejfájás, vagy a hányinger, émelygés, sok gyógyszer okozhatja.

A túladagolás, amikor az előírt dózis sokszorosát veszi be az ember. Viszonylag ritka, mert véletlenül senki sem vesz be 2 helyett 200 aszpirint, főleg csak az öngyilkos jelöltek.

2022. dec. 28. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A gyógyszer érzékenység egy azonnali, heves reakció, ha nem kap az ember azonnali segítséget, belehalhat.

Az allergia ennél enyhébb, bele nem halsz, de komoly problemakat okoz.

A mellékhatas ezzel szemben csupán kenyelmetlenseg.

2022. dec. 28. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Neked nem kell tudni. Neki(k) kellett volna helyén kezelni az általad adott információt.


Mellékhatás kb. a gyógyszernek olyan hatása, ami nem volt cél a gyógyszer felírásakor. Léteznek kedvező mellékhatások is, bár elsősorban a kedvezőtlent értik alatta.


Allergia kb. az, ha egy immunválasz következtében lesz rosszul a beteg egy gyógyszertől. Ezt fel lehet fogni a mellékhatások egy speciális típusának. A gyógyszer túlérzékenység alatt is az allergiát szokták érteni.

2022. dec. 28. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!