Kezdőoldal » Egészség » Allergiák » Mire lehetek érzékeny a tejben?

Mire lehetek érzékeny a tejben?

Figyelt kérdés

Üdv!


Az utóbbi egy évben megváltoztak a tejivási szokásaim. Kisgyerek korom óta imádtam a tejet, és egészen kb. 1 évvel ezelőttig minden nap elfogyasztottam pár decivel (akár tej, akár kakaó formában). 1 éve kezdődött, hogy ha 1 decinél több tejet vagy kakaóit iszom, hasmenésem lesz. Sokáig úgy gondoltam, a véletlen műve, de az idő múlásával egyre jobban bebizonyosodott, van valami a tejben, amire érzékeny vagyok. Magára a tejre összességében nem lehetek, mivel sajtok, joghurtok, vaj vagy tejföl fogyasztása esetén nem történik semmi. A tegnapi eset miatt döntöttem, ideje kideríteni.


Tegnapelőtt este megittam 2-3 deci ilyen Riska kakaós tejet. Éjjeli 4-kor arra ébredtem, hogy valami irgalmatlanul fáj a gyomrom, legszívesebben hasonszúrtam volna magam, csak hogy a fájdalom abbamaradjon, annyira fájt. Olyan volt, mintha valaki rátenne egy 100kg-os súlyt az üres gyomromra. Ezt követően jöttek a bélgázok, majd éreztem, ebből hasmenés lesz. Valóban, hasmenésem volt. Majdnem fekete, pontosabban nagyon sötet színű volt, és nagyon darabos, törmelékes volt az állaga.


Megjegyzem, hogy például a Teljes BIO tej (3,5-ös) is hasmenést produkál más tejmárkákkal egyetemben, ilyen problémáim csak a tejtől, a kakaóporból és tejből készült kakaótól, és a bolti kakaós tejtől vannak. Tejből mindig friss tejet vagy bio tejet iszom, UHT-t nem

is szeretem.


Ez milyen érzékenységnek a jele?


2014. febr. 11. 04:18
 1/5 anonim ***** válasza:
Úgy tudom a tejcukorra(laktózra szoktak érzékenyek lenni)Jobb választ,csak orvos tud adni.
2014. febr. 11. 05:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Igen, alapvetően a tejcukor, amit az emberben megerjesztenek a bélbaktériumok. Ezért an az, hogy az erjesztéssel készült, azaz tejcukrot már nem tartalmazó tejterméknél ilyen nem jelentkezik. Azért hozzá kell tenni a teljesség kedvéért, hogy a tej és tejkészítmények mind tartalmazhatnak a tejcukron kívül az azt megerjeszteni képes, elsősorban tejsav baktériumokat ill. azok spórát, amelyek aztán bent a meleg belekben életre kelnek és szaporodnak, erjesztenek. Pláne, hogy leszoktunk a tejforralásról. Érdemes lenne kipróbálni, hogy egy egyébként a kellemetlen panaszokat okozó tej vagy kakaó fogyasztása előtti felforralása után is jelentkeznek-e a panaszok. Ugyanis gyerek és fiatal korban olyan erős a termelt gyomorsav, hogy a bekerült mikroorganizmusok zömét elöli. Csak később, felnőtt korban, amikor mérséklődik a gyomorsav elválasztás, szoktak mindenféle tökéletlen emésztésre utaló panaszok jelentkezni (dispepszia).
2014. febr. 11. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Szerintem nyilvánvaló, hogy laktózintoleranciád van.


Felnőtt korban is kialakulhat, sőt főleg akkor. Kikapcsol a laktáz enzim termelésért felelős gén, és annyi.


Az érlelt sajtok és vaj minimális laktózt tartalmaznak vagy semennyit, mert a laktóz a tej vízoldható részében van jelen, ezek meg ugye bár zsíros készítmények, az érleléssel pedig a maradék laktóz is lebomlik. Ezért nem okoz panaszt a sajt és a vaj. A joghurtban pedig vannak laktobacillusok, amik segítik a laktóz lebontást, így általában azok sem okoznak olyan erős panaszokat mint maga a tej.


Üdv a klubban!

2014. febr. 11. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
tejcukor vagy tejfehérje okoz allergiát
2014. febr. 11. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A tej okoz allergiát.


Konkrétan igen, vagy a cukor tartalma okoz puffadást, vagy a fehérje tartalma allergiás reakciót.


Én mégis úgy mondom, hogy egy idegen emlős állat tejének perverz elfogyasztása okoz gondot. Ez amennyire társadalmilag elfogadott, annyira kicsapongó és természetellenes szokás.. :)

2014. febr. 14. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!