Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Futni akarok. Hogyan álljak neki?

Futni akarok. Hogyan álljak neki?

Figyelt kérdés

20 éves lány vagyok, szívbeteg, asztmás, cukorbeteg és pajzsmirigy beteg. Oké, ez így leírva rosszul hangzik.


A lényeg az, hogy világ életemben sportoltam, habár javarészt kosár/kézi/box/karate részben, azonban egy sérülés majd a suli végezte után ez abbamaradt. A futást világ életemben rosszul bírtam, de elhatároztam, hogy elkezdem, hiszen annyira jónak mondják, csak van benne valami és mit mást csinálhatnék karantén idején.

Már egy hete futok, egyszer meg volt a 7 km, aztán már csak 4, 3, 2, 3 és ma reggel már csak alig 2. A gond az, hogy amint neki állok futni, először minden jó és tökéletes. Aztán egyszer csak elkezd zsibbadni a lábam, amíg nem érzem őket, utána a kezeim is. Közben egyre kevesebb levegőt kapok, míg a végén már szószerint fuldoklom. Van ventolinom, de semmit sem ér. A Therospirex szintén nem, ahogy a társai sem.

Mivel szívbeteg és cukros is vagyok, ezért figyelek, hogy a ritmusom jó legyen, és mindig van nálam víz és egy kevés cukor, ha baj lenne.

De ezzel a fulladozás dologgal nem tudok mit kezdeni. Odáig jutottam, hogy most már harmadszorra lettem rosszul, ma reggel pedig pillanatnyi eszméletvesztés is okozott. Eddig is a határán voltam sokszor, de haza tudtam vanszorogni. Ma nem jött össze, és persze pulmonológia ezekben az időkben nincs.


Mit tehetnék? Hogyan álljak neki a futásnak? Mit tudtok tanácsolni? Talán a légzés technikám lenne ENNYIRE nagyon rossz?



2020. ápr. 24. 07:18
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
21%

"20 éves lány vagyok, szívbeteg, asztmás, cukorbeteg és pajzsmirigy beteg."


Megbocsáss, de te inkább sehogy. Keress valami más mozgásformát, ami kevésbé terhelő. Pl. az úszás jobb volna.

2020. ápr. 24. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 Hellmano ***** válasza:
100%
Pont tegnap írtam, hogy sokan szenvednek látványosan futás közben, mert nem tudnak normálisan lélegezni. Igenis a futásnak és más sportnak is első és legfontosabb eleme a légzés, hogy ne szájon át vegye az ember, hanem csak orron. Persze látom neked jó pár kísérő betegséged is van, ami hátráltat, de gyakorolni kell nem egyből 7km-rel kezdeni, ahogy tetted, hanm mondjuk 2km és szépen fokozatosan emelni. Annyit fuss, hogy még komfortosan érezd magad.
2020. ápr. 24. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
Nem megy fel nagyon a pulzusod? Akkor is nehéz levegőt venni.
2020. ápr. 24. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:

Az úszás az egyik kedvencem, de olyat keresek, amit mindennap tehetek és nem kell uszodát keresnem hozzá 😀

Igen, rájöttem, hogy a 7 túl sok volt. Stabilan próbálom a 2,5-3 kilométert tartani. Eddig egész jól ment, de mostanában annyira elharapódzott ez a rosszullét dolog, hogy iszonyúan levitte a szintidőm - na, meg az életkedvem is.

Igyekszem az orromon venni a levegőt, de az még normális állapotban sem megy. Mm ha tök nyugodtan ülök egy helyben se tudok levegőt vennie rajta, mert csak beszédülök 😀


A pulzusom általában 54 koruk szokott lenni, ehhez vagyok hozzászokva. Mióta a szívem is beteg lett azóta ez össze-vissza jár (pl ülve 50, felallok 130, majd leesik 80ra). Ha gyógyszer győz (már pedig azért van 😀), akkor stabil. Szóval nem hiszem, hogy az. Persze, gyakran ellenőrzöm is. Egy normál edzés alatt 110ig megy most fel. Ami a régi 80namhoz kaki, de amúgy meg nagyon jó 😀

2020. ápr. 24. 07:48
 5/18 MikeS13 ***** válasza:

Szerintem érdemes lenne beiktatni sétálós napokat. Nekem csak túlsúlyom van, nem is sok, 10-15 kg kb. és kihagytam pár évet a sportolásban. Amikor újrakezdtem, mondta egy ismerősöm, hogy inkább sétáljak amíg le nem megy a felesleg. Nekem meg ez nem nagyon tetszett, úgy voltam vele, hogy sétáljanak a nyugdíjasok. Aztán rájöttem, hogy a tempós gyaloglás az nem azonos a sétával.

Azt mondják ugye, hogy az "egészséghez" kell mondjuk napi 10 ezer lépés. Ehhez meg elég egy egyszerű lépésszámláló. De még az sem kell, mert az kb olyan 1-1,5 óra gyaloglás, ha nem áll meg az ember. De ha megáll néha még az sem baj. Aztán majd 2-3 hónap múlva már lehet kocogni is. A fokozatosság az nagyon fontos és a rendszeresség. Meg hogy jól érezd magad közben! Írta valaki a pulzust.. hát igen, azt sem árt nézegetni közben. Megvannak a neten, hogy meddig lehet terhelni a szervezetet, és honnantól káros.

2020. ápr. 24. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:

Szia!

Nagyon becsülendő, hogy az egészségügyi problémáid mellett is mozogni akarsz.

Egy a #4-es hozzászólásodban használt kifejezésed viszont szemetszúrt. "levitte a szintidőm" Ez tényleg ennyire fontos úgy, hogy nulláról kezdted, egészségügyi nehézségekkel a csomagodban? Nem értek hozzá, kérlek, ne kövezzetek meg!

2020. ápr. 24. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:

Szia utolsó! Köszönöm a tanácsot!

Nekem is van túlsúlyom, azt igyekszem ledolgozni - bár ez ilyen örök zsír, mert tizenvalahány év sportja se szedte le lol. Mivel állandóan fulladozom, ezért igazából 3 részből áll a futásom. Kicsit kocogok, sétálok, aztán kocogok, sprintre váltok, aztán lassítok, újra kocogok, megint csak sétálok - a lényeg, hogy ne álljak meg. Naponta 1-1,5 órát csinálom ezt. Egyelőre több a kocogás és a séta, mint a futás. Amikor már bemelegedtem és nem fulladozom, akkor IGAZÁN de nagyon élvezem 🥰 főleg, hogy a kutyám vezetm egyedül egyszerűen unalmas futnom, de a németjuhászom nagyon jó partner ebben. A Samsung Healthnek hála tudom a lépéseimet, a pulzusomat, sőt még dirigál is nekem. A bemelegítéstől kezdve mindenen végig vezet. A végén pedig elemzi és összehasonlítja az előzőekkel. Szóval egészen kis komoly partnerem van vele 😀

2020. ápr. 24. 08:13
 8/18 anonim ***** válasza:

Pont megfordítottad:)


Először sétálj nagyokat,

aztán 1 perc kocogás 2 perc séta

Legközelebb 1 perc kocogás 1 perc séta

Aztán növelheted a kocogást 2-3...

Percre

Végül majd látod, hogy mikor érzed úgy hogy már elhagyhatod a sétát


Szerintem ezzel egész rövid idő alatt fel lehet fejlődni az 5 km -es futásra.

Az nem is kevés, nem is sok.

Ha nem nyargalsz nagyon akkor is kb félóra.

Ha van időd, ennyit akár minden nap is meg lehet tenni.

Ha úgy érzed hogy sok ,akkor sétálj bele kicsit.

Az a lényeg hogy szoktasd az izmaid, a tüdőd és fejben is erősödj hozzá, ha hosszabb távokat szeretnél megtenni.

Van aki társaságban szeret, van aki egyedül, csendben vagy zenével..találd meg neked hogy a legszórakoztatóbb.

Én pl zenét szoktam hallgatni, mert a ritmus ad egy tempót. De volt rá példa, hogy hangrögzítőre felmondtam tanulni valót, így duplán hasznosan töltöttem az időt.

2020. ápr. 24. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

Szia, a labzsibbadas valószínűleg a rossz tartás miatt van, ortopédiai eredetű - lehet csak futás közben veszed fel, kezdetben nálam is volt, de végül egyeztettem a gyógytornász ismerosommel és kiderült a baj.

A cukorbetegség, a pajzsmirigy, a pulmonológiai probléma nem indokolja, hogy ne fuss. Viszont ez a szívbetegség ez rasegit a tudobetegsegedre, így én nem ajánlom.

A rossz szívritmus ugye nem hagy nyomot a szíven, így utólag sem lehet megnézni, hogy mi történik mikor te elmész futni. Ezért én a helyedben felkeresnek egy jó kardiologust és megterheltetnem magam, illetve holtert feltetetnek - amit megbeszelsz a kardiologussal.

A szabálytalan ritmus miatt lehet rossz a tüdő vérellátása, erre rasegit az aszthma és rámegy erre az oxigén felvétel, a kisverkori nyomás emelkedik stb és rosszul leszel ettől.

A helyedben megvarnam, amíg helyreáll az ország rendje és elmennék orvoshoz.

Vagy ha nem tudsz várni, akkor magán ellátásra - van ellátás. Viszont azzal számolj, hogy lakhelytol függően drága egy ilyen kivizsgálás.

Remélem jól leszel és találsz magadnak egy jó mozgásformát. Én szívesen ajánlom a turazast :)

2020. ápr. 24. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
9. Válaszoló vagyok: látom van pulzusmerod, ami jó dolog, de egy 24 órás EKG vagy a terhelés jobb lenne(inkább terhelés), mivel ezeken látszik, hogy mely elvezeteseken mi történik, plusz jobb helyeken pulzoxymetert teszünk a delikvens ujjára, ez is elég beszédes. De nyilván ha olyan oxigénhiány van az az EKG görben is látszik.
2020. ápr. 24. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!