Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Fiatal vagyok, de nagyon...

Fiatal vagyok, de nagyon ellustultam. Hogyan kell visszaszokni és megerősödni?

Figyelt kérdés

3. éve már, hogy itthonról dolgozok, napi 4-6 órát, ezt is elosztva a nap folyamán.

A keresetemből nem tudok fejlődni, de gond nélkül megélek, így nagyon elkényelmesedtem. Nem vagyok hízékony, sokat nassolok sajnos, és gyakran éjszaka eszem, mégis csak 5 kg jött fel, 15% a testzsírom. Normál testalkat.


Régen teljesen más voltam, egészségesen étkeztem és edzettem több helyen is.

Most ki sem megyek a lakásból, mindent rendelek, ha megyek is valahova, autóval.


Érzem, hogy elgyengültem, sokat fáj a hátam, gyenge a markolásom, az ízületeim, pedig csak 27 vagyok.


Éreztem, hogy ez nem mehet tovább, eddig se kellett volna, de most próbálok változni. Az étrenden javul, és vettem konditerembe bérletet. 2 hete járok, nagyon kemény az izomláz, járni nem tudok jelenleg 🤣

De 2-3 hét és elkezdek erősödni, az biztos.


Ami nagyon zavar, és nem tudom hogyan javíthatnék rajta, az 3 dolog!


1: a kardiom nevetséges. Emelkedőn futottam 2 percen és nagyon rosszul lettem, pulzus az egekben, majdnem hánytam, meg kellett álljak azonnal, mintha szívbeteg lennék.

Ez is javulni fog? Minden nap kezdjem vagy fejezzem be az edzést kardióval? Inkább zsírégető tartományban tartva a pulzusom, vagy magas intenzitás? (Zsírégetőben tudok 1 órát is akár, de ahogy megemelem az is, pár perc és azt érzem muszáj megállnom, vagy összeesek…)

2: nagyon fáradt vagyok. Hajnali 2-ig vagyok fent általában, nehezen alszom el, majd reggel 9-10-kor alig bírok felkelni. Többször alszom 11-12-ig is. Reggeli, edzés, és szinte el tudnék aludni. Amikor ébren vagyok, 16 órából szerintem 15 öt ülök vagy fekszek. Ehhez szoktam hozzá. Mit csináljak, hogy mozgásban tartsam magam, és ne legyek ennyire nyomott és álmos?

3: fájnak az ízületeim. Van egy térdszalag sérülésem 5 évvel ezelőttről, és edzésen azért nem tudok több gyakorlatot végezni, mert nyilal erősen, plusz a bal csuklóm is nagyon gyenge. Fekve nyomásnál 60-70kg-mal edzek, de a csuklómon érzem, hogy nem bírja, nem pedig a mellizmomon, vagy a karomon.

Ez is erősödni fog? Van rá speciális gyakorlat? Térdre, csuklóra?


Tippek esetleg, milyen szokásokat vezessek be, amik javíthatnak a mostani lusta, elpuhányodott àllapotomon?


2023. okt. 16. 23:49
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Az a gond hogy hirtelen ugrottál a mély vízbe az edzéseket illetően és a szervezeted ettől iszonyatosan elvan szokva. A kardiót kezdd azzal hogy elmész sétálni napi 1 órát és pont és mérd hogy az alatt mekkora távot tettél meg. Olyan tempót válassz ami neked kényelmes és bírod tartani folyamatosan úgy hogy nem érzed azt hogy elfáradsz. Aztán 2-3 hét múlva ezt emeled annyival hogy tempósabban sétálsz ugyanannyi időt de próbálj meg mondjuk 1km-rel többet menni és így apránként emeld ezt a sétát.

Súlyzózást felejtsd el úgy 3-5 hónapig. Kezdésnek inkább nyújtásokat végezzél és ennyi, az bőven elég. Kell hogy az izmaid, ízületeid apránként vissza szokjanak ez türelem játék, ez van.

A másik az hogy iktass be saját testsúlyos edzéseket, sokkal kímélőbb így kezdésnek.

De azért javaslom hogy menj el orvoshoz és vizsgáltasd ki magad hogy tényleg csak ellustulás, vagy valami olyan bajod van amiről még nem tudsz.

Ha a térdeddel gond van egy régebbi sérülés végett azzal is kezdeni kell valamit, szintén orvost javaslom, meg azért én egy gyógytornásszal is beszélnék hogy miket javasol így kezdésnek. A hátfájásod oka egyértelműen az ülő munka miatt van. Érdemes lenne állva is végezned. Szerezz be olyan asztalt amit lehet emelni olyan magasra hogy álló helyzetben is tudj dolgozni, de letudod süllyeszteni ha ülni is szeretnél. Meg persze üléshez egy jobb széket szerezz be és olyan ülő párnát, derék támaszt ami kíméli a gerincedet. Egy erre való ülő labda sem egy rossz dolog. Eleinte szokatlan lesz és érezni fogsz kellemetlenséget, de majd hozzászoksz. Meg a hátfájásod okára még nem ártana ha ellenőriznéd az ágyadat és az azon lévő matracot, lehet már rommá feküdted és nem jó semmire, ez is lehet az oka.

2023. okt. 17. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Másfél éve végzek konditermi edzést, ezek az én tapasztalataim és tippjeim.


Az, amivel manapság sokat viccelődik a kondis közösség, hogy nem kell kardiovaszkuláris edzést végezni, egy nagy butaság. Napi 5-10 perc súlyzós edzés előtt, illetve utánna egy levezető séta szerintem nagyon fontos, jót tesz a szívednek és a keringésednek. Ha testet akarsz építeni, nem pedig állóképességet, akkor több nem nagyon kell, de ennyi azért legyen meg. A kardióval nem zsírt égetsz, hanem kalóriákat és ez nem a legtisztább, legegészségesebb módja a fogyásnak. Inkább legyél enyhe kalóriadeficitben, ha fogyni szeretnél.


A fogyás, illetve az izomnövekedés leginkább a táplálkozáson múlik, úgyhogy javaslom először azt tedd rendbe. A leírtak alapján szerintem van időd magadra főzni, nem egy bonyolult dolog. Nem feltétlen kell kalóriát számolgatnod a testalkatod miatt, inkább csak legyél kalóriatöbbletben és ezt teljes értékű szénhidrátokból, fehérjékből és zsírokból vidd be, tehát a nasit a hét legtöbb napján offold. Egyszer-kétszer belefér egy csoki, bajod nem lesz tőle.


Az edzéssel kapcsolatban, 8 ismétlés ha megy egy súllyal, akkor lehet emelni egy picit. Ha hat és nyolc között van és bukásig mész az az ideális, így fogsz fejlődni. 4 körnél több egy gyakorlatból felesleges, vagyis fogalmazzunk inkább úgy, hogy nem ideális. Nagyjából ehhez a 2 alapszabályhoz tartsd magad, az elején még nem kell túlgondolni, így is fogsz sokat fejlődni. Most még csak tapasztalgasd ki melyik gyakorlatokat szereted csinálni, hogyan kell őket helyesen csinálni, stb és később ezek alapján lehet egy élvezhető edzéstervet írni.


Az ízületeid érdekében nem árt csuklóbandázst használni, térdet is lehet tape-elni, de a térdeddel kapcsolatban inkább egyeztess egy orvossal előtte. Emellett lehet kapni különböző porc és ízületvédő táplálékkiegészítőket. Csodát tevő gyakorlatról sajnos nem hallottam.


Fáradtsággal kapcsolatban azt tudom mondani, hogy inkább rakd az edzést a délutáni/esti órákra, ha utánna annyira lefáradsz, hogy el is tudnál aludni. Ha eljársz rendszeresen (legalább heti 3-4), akkor ez szerintem be fog állni és nem lesznek ilyen problémáid. Ha mégsem megy, akkor elalvás előtt 1 órával már ne telefonozz, nekem sem kellene már ilyen későn. Inkább olvass egy könyvet ami érdekel. Szerintem, ha ezeket betartod, nem leszel álmos napközben sem. Ha mégis, akkor napi 1-2 kávétól bajod nem lesz, én 3-at szoktam inni egy nap. Illetve minden reggel munka előtt menj el sétálni, az is felébreszt kicsit és legalább nem egész nap a szobásban vagy, hanem megvan a munkába járás élménye.


Remélem tudtam segíteni! Sok sikert az edzéshez! :)

2023. okt. 17. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Még egy profi sem fut emelkedőnek ész nélkül! Az nagyon megterheli a kardiot, arról nem is beszélve, mi van ha valami rejtettebb problémád van és nem bírod. Légszomjnál már le kell állni, bármit is csinálsz. Csak az olyan tempó engedélyezett, ahol még normálisan tudod venni a levegőt vagy esetleg még beszélni is tudnál. Arról nem beszélve, hogy fél év + pár hónap és látszani fognak az erek a lábadon, annyira igénybe veszi a terhelés.
2023. okt. 17. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Szia! A legjobb lenne, ha beiratkoznàl egy Fitniss klubba. Ott szakemberek segitségével helyre tudnak hozni, na persze akarnod is kell.
2023. okt. 17. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!