Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Létezik olyan, hogy valaki...

Létezik olyan, hogy valaki "csak" néma, de nem süket?

Figyelt kérdés
2011. ápr. 1. 16:43
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
aha
2011. ápr. 1. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Lehet h hülyén hangzik a kérdés, de mindig csak a kettőről együtt hallani. Akkor az illetőnek hangszálbetegsége van, vagy mi?
2011. ápr. 1. 17:04
 3/13 anonim ***** válasza:
A süketnéma , azért süketnéma, mert kicsi korától nem hall, és ezért beszélni sem tanul meg rendesen. Az, hogy valaki szervi baj miatt süket is és néma is ritka.
2011. ápr. 1. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Elég sokféle oka lehet. Lehet, hogy a néma nem tud hangokat képezni, de lehet, hogy megvan ugyan a hangja, de a beszélőszervei sérültek, vagy hiányoznak, nem tudják beszéddé formálni a hangját. Lehet, hogy az idegrendszere sérült, és hiába látszanak épnek a beszélőszervei, mégsem tudja beszéddel megértetni magát. Sokszor a sérülései tovább nehezítik a helyzetét, mivel a mozgása is korlátozottá válik, nem tud írni, mutogatni sem rendesen. Végül lehet, hogy van valami más fogyatékossága, például autista, aki nem tanult meg beszélni.

[link]

2011. ápr. 1. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Sok ember úgy képzeli, hogy a süketek és a némák ugyanazok az emberek, pedig messze nem így van. Egyes becslések szerint Magyarországon a süketek létszáma 60 ezer, a némáké 80 ezer, a nem beszélő süketeké 7500, tehát nagyon nem ugyanazok.


Majd mindjárt jön egy harcias siket, aki leteremt minket a süket és a süketnéma szavakért, majd elmagyarázza, hogy boszorkányok és siketnémák márpedig nincsenek. Hiszen a siketek a némáktól eltérően nem mutogatnak, hanem jelelnek, nem jelbeszédet, hanem jelnyelvet használnak, és különben is, a jelnyelv éppolyan beszélt nyelv, mint a hangzó magyar nyelv.


Másik oldalról a némák ferde szemmel néznek arra, aki süketnek nézi őket, és vagy kiabál velük, vagy megkérdezi, hogy tudnak-e szájról olvasni. A legszörnyűbb az egészben, hogy ők elmondani sem tudják, hogy ők nem süketek, a jeleket meg gyakran elnézik, nem figyelnek rájuk, és aki üvegablak mögött ül, azt megérinteni sem tudják, hogy figyeljen már. Sokuk ezért nem is tanul jelnyelvet, és leszokik a mutogatásról is, mivel akkor süketnek nézik őket.

2011. ápr. 1. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm, de talán félreértett néhány válaszoló. Tisztában vagyok azzal, hogy süket csak azért "néma" mert így nem hall beszédet, nem tudja azt elsajátítani, de olyat hallani, hogy egy süket embernek hang jön ki a torkán, miközben mutogat (én már hallottam), szóval értem, hogy a 2 nem ugyanaz.

Csak a szimplán néma emberekről nem tudtam elképzelni, hogy mitől némulnak meg, vagy ha már úgy születnek, mi az oka. Ha nem olyan, mint az autizmus, ami már pszichiátriai probléma. Ami csak a hangképzőszervre igaz, és kívülről nem is látszik, és nem mentális zavar miatt alakul ki, olyasmire voltam kíváncsi.

Egyszer találkoztam egy néma nővel,aki azért suttogni tudott, ha nagyon akart, de látszott rajta, hogy nehezére esik. Szóval nem igazán érettem, hogy ilyenkor a hangszálakkal van baj? Hogy van, hogy nagy erőlködéssel suttog?

2011. ápr. 1. 18:26
 7/13 A kérdező kommentje:
Ja, és szeretném kihangsúlyozni, hogy senkit nem szeretnék megsérteni a kérdésemmel, csak kíváncsi vagyok, és volt, hogy megkérdeztem egy osztálytársam, de nem adott rá biztos választ.
2011. ápr. 1. 18:28
 8/13 anonim ***** válasza:

Aki nagy nehezen suttog, annak valóban a hangszálaival van baj, talán nincsenek is neki hangszálai, az álhangszalagjainak rezgetésével képezi a suttogó hangot.

[link]

Lehet, hogy tartós a hangvesztése, de lehet, hogy éppen gégegyulladása van, amikor nem ajánlott beszélni, de még csak suttogni sem, és szintén a hang elvesztésével jár.

2011. ápr. 1. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Elég sokféleképpen lehet megnémulni, pédául idegrendszeri sérülések miatt, rosszul sikerült műtétek miatt, balesetben, vagy például azért, mert ki kellett venni az egyik vagy másik szervét (rák).


Az idegrendszeri sérülésen nem pszichiátriai problémát kell érteni, hanem azok az idegek sérülnek, amik a finom beszédmozgásokat irányítják, közvetítik az agy üzenetét, emlékeznek arra, hogyan kell beszélni, vagy hogy hogyan kell szavakkal kifejezni a mondanivalót. Ha a sérülés kicsi, akkor beszédhibát, vagy szómegtalálási nehézséget okoznak az ilyen sérülések; súlyosabb sérülések esetén a sérült teljesen elveszti a beszédét, amit nem is lehet helyreállítani. Az idegrendszer sérülését okozhatja baleset, műtéti hiba, vagy agyvérzés.

2011. ápr. 1. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen.
2011. ápr. 1. 18:55
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!